Zencefil Nedir? Nerede Bulunur? Nasıl Seçilir? Nasıl Saklanır? Nasıl Hazırlanır? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

0

Zencefil Nedir?

Zencefil(zingiber officinale), zencefilgiller familyasından, boyları bir metreye kadar uzayabilen, ince ve uzun yapraklı, sarı-kırmızı renklerde çiçek açan bir bitkidir. Dış görünüşü olarak yer elmasına benzemektedir. Zencefilin kök yumruları baharat ve ilaç olarak kullanılmaktadır. Başta Çin olmak üzere Hindistan, Endonezya, Vietnam ve Japonya gibi tropik iklimlerde yetişmektedir.

Zencefil kökünün bileşiminde önemli etken maddeler vardır. Taze zencefil içerisinde; % 80 su, % 2 protein, % 1 yağ, % 12 nişasta, kalsiyum, fosfor, demir, B ve C vitaminleri bulunmaktadır. Kuru zencefilde ise su oranı % 10’dur. Baharat halindeki zencefilde besin içeriği olarak dikkate alınacak tek madde mangandır. 1 çay kaşığı zencefil günlük mangan gereksinimimizin %79’unu karşılamaktadır.

Zencefil, yemeklere lezzet katmak amacıyla 2 bin yıldır kullanılan bir bitkidir. Araştırmalara göre çok sağlıklıdır. Zencefilin besin olarak kullanılan kısmı kök yumrularıdır. Bu yumrular çeşitlerine göre sarı, beyaz veya kırmızı renklerde olabilir. Bu yumruların dışları parlak ve kahverengimsi bir sarı renktedir. Kendine has keskin, hoş bir kokusu ve tadı vardır.

Son olarak zencefil Çin, Hindistan ve Orta Doğu metinlerinde uzun uzun söz edilen oldukça önemli bir bitkidir. Kutsal kitaplardaki cennet tasvirlerinde, cennete giren kişilerin zencefilli içeceklerle ödüllendirileceği söylenmektedir. Çin’de neredeyse 2 bin yıldır kullanılmakta olan zencefil zamanla Romalılara ulaşmış ve oradan da Avrupa’ya yayılmıştır.


Taze zencefil nerede bulunur?

Günümüzde taze zencefili birçok yerde bulabilirsiniz. Özellikle büyük marketlerde(migros, carrefour, makro center, vs.) ve semt pazarlarında taze zencefili kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra çoğu aktar ve baharatçılarda da mevcuttur. Yakın çevrenizde market veya pazar olmayabilir. Üzülmeyin =) Google’a “Taze zencefil satın al” diye yazdığınızda zencefil temin edebileceğiniz birçok web sitesi bulabilirsiniz.


Zencefil nasıl seçilir?

Taze zencefil seçerken birkaç noktaya dikkat etmek gerekir. Öncelikle yumrularının kabuğu pürüzsüz ve ince olmalıdır. Kabuğundaki pürüzler ve kalınlık, zencefilin geç hasat edildiğini göstermektedir.

Ayrıca taze zencefilin kendine has baharatlı bir kokusu olmalıdır. Bu kokuyu vermeyen, kabuğu kırış kırış olmuş ve boyutuna göre hafif gelen zencefiller, tazeliğini kaybetmeye başlamıştır. Ayrıca zencefilin yumuşamaya başlaması, uzun süredir rafta kaldığını göstermektedir. Bu yüzden zencefil seçerken mümkün olduğunca sert olanlarını tercih etmelisiniz.


Zencefil nasıl saklanır?

Taze zencefil seçildikten sonra diğer önemli bir konu maksimum süre tazeliğini koruyabilmesi için doğru şekilde saklanmasıdır. Taze zencefil kesildikten sonra oda sıcaklığında çok hızlı küflenecektir. Bu yüzden doğru şekilde saklanması önemlidir.

Çok temel olarak taze olarak seçtiğimiz zencefilleri evimizde plastik bir torba ya da kağıt havlu içerisinde buzdolabında 2-3 hafta kadar saklayabiliriz. Veya derin dondurucuda 6 aya kadar tutabiliriz.

Zencefili en taze şekilde tüketmek istiyorsanız rendeleyip derin dondurucuya kaldırın. Kullanacağınız zamanlarda ihtiyacınız olan miktarı alıp kullanabilirsiniz. Bu şekilde maksimum saklama süresini sağlamış olursunuz.


Zencefil nasıl hazırlanır?

Taze zencefil en sık haliyle küçük ve ince dilimler şeklinde veya rendelenerek hazırlanır. Zencefilin kabuklarını bıçakla soymak yerine bir çay kaşığı yardımıyla kazıyarakta kolayca hazırlayabilirsiniz.


Zencefil nasıl kullanılır?

Zencefilin kullanım alanları ve faydaları oldukça geniştir. Bir miktar taze zencefille yediğiniz ve içtiğiniz her şeye özel bir lezzet katabilirsiniz. Taze zencefili:

 1. Rende haline getirerek çorba ve yemeklerde kullanabilir.
 2. Reçel ve marmelat çeşitlerine ilave ederek ekstra bir lezzet yaratabilir.
 3. Tavuk, balık veya kırmızı et yemeklerine ekleyebilir, tüm yemek soslarında kullanılabilir.
 4. Rendelenmiş taze zencefil dilimleri ekmek, tatlı, pasta, kek, bisküvi, şarap ve bazı likör yapımında da kullanılmaktadır.
 5. Son olarak kış aylarında çay demleyebilir veya yazın limonatasını yapabilirsiniz.

Zencefilin faydaları nelerdir?

Zencefilin faydalarını saymakla bitiremeyiz.

 1. Zencefil kan sirkülasyonunu korumaktadır. Damar ve kalp hastalıklarına karşı oldukça etkilidir.
 2. Zencefil solunum yolları hastalıklarını tedavi edici bir güce sahiptir. Öksürmeye iyi gelir. Doğal bir balgam sökücüdür.
 3. Mide bulantısı ve kusmaya iyi gelmektedir.
 4. Mide de oluşabilecek bakteriyel enfeksiyonlara karşı etkilidir.
 5. Ülser gibi mide hastalıklarına iyi gelmektedir.
 6. Ağrı ve iltahabı azaltmaktadır. Zencefil, antienflamatuvar maddeler içerdiğinden doğal ve çok güçlü bir ağrı kesicidir.
 7. Kolesterolü düşürür.
 8. Kilo vermenize yardımcı olur.
 9. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 10. Sindirim sistemine faydalıdır.
 11. Birçok ülkede soğuk algınlığı ve gribe karşı doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Kış aylarında zencefil tüketirseniz, hasta olma sıklığınız düşecektir. Ayrıca hastayken tüketilen zencefil iyileşme sürecine faydalı olacaktır.
 12. Kolon kanserini önlemede önemli bir rol üstlenir. Yapılan bir araştırmada kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı görülmüştür.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap