Zamanınızı çalan 5 büyük düşman

2

‘Zamanınızı çalandan’ kastım; vaktinizi boşa harcamanıza sebep olan, enerji ve verimliliğinizi azaltan şeylerdir. Konuyu biraz daha açarsak eğer size bir şey katmayacak ve değeri düşük aktivitelerde bulunmaktır.
Her insan kendine özgü birçok gereksiz şey yapmaktadır. Ben size en büyük 5 düşmanı açıklayacağım.

Zaman Hırsızı 5 Konu

 1. İnternet
  Her geçen gün internete olan bağımlılığımız artmaktadır. İnternetin kötü bir şey olduğunu söylemiyorum. Kolay iletişim sağlamamız, birçok bilgiye ulaşıyor oluşumuz veya oturduğumuz yerden her çeşit alışverişi yapıyor olmamız büyük artılarıdır.

  Fakat bir kere sosyal medyaya giriş yaptığımızda, kendimizi durdurmakta zorluk çekiyoruz. Herkesin profiline tek tek bakıp paylaşılan resimlerin altındaki yorumları okumak, önüne gelen her videoyu izlemek gibi konuların size katacağı hiçbir şey yoktur. Ama çaldığı şey zamanınızdır.
 2. Cep Telefonları
  Günümüz akıllı telefonları ile birçok şey yapabiliyoruz. Telefon görüşmesi, mesajlaşma, internet kullanımı, mail kontrolü, fotoğraf çekimi, müzik dinleme, video izleme, oyun oynama gibi birçok fonksiyona kolayca erişebiliyoruz. Tüm bunları yapabildiğimiz için de akıllı telefon oluyorlar.

  Buradaki problem saatlerce telefon görüşmesi yapıp 15 dakikada bir mesajlaşmak. Kalan vakitlerde oyun oynayıp sosyal medya hesaplarımızı kontrol etmek. Biriyle 1 saat konuşmak veya 15 dakikada bir mesajlaşmak yerine yüz yüze buluşmak daha keyif verici olacaktır.
  
Biriyle karşılıklı sohbet halindeyken cep telefonu ile bir şeye bakmak ise en tiksindiğim konudur.
 3. Televizyon
  Yapacak bir şeyiniz yoksa eğer televizyon izleyerek tüm gününüzü öldürebilirsiniz. Televizyon izlemenin eğlenceli olduğunu düşünebilirsiniz ama aslında sizi kötü şekilde etkilemektedir.
  Televizyon kanalları sizi en çok etkileyecek ve ilginizi çekecek içerikleri oluşturarak sizi çekmeye çalışmaktadır. Amaçları size fayda sağlamak değil sizi bağımlı hale getirmektir.
  Bunun dışında birçok televizyon programı sizi çok güzel şekilde manipüle edebiliyor. Yapmak istemediklerinizi yaptırıyor, almak istemediklerinizi aldırıyor.
  İşin en kötüsü ise televizyonda duyduğu her şeyi gerçek sanan o kadar çok kişi var ki.
 4. Olumsuz Düşünceler
  Negatif düşünceler enerjinizi tüketirken, olumlu olanları ise size enerji vermektedir. Eğer siz negatif düşüncelerle enerjinizi tüketirseniz, hayatınızda ki olumlu konulara konsantre olmakta güçlük çekersiniz. 

  Yaptığınız hataların, eski deneyimleriniz veya başarısızlıklarınızın enerjinizi tüketmesine izin vermeyin. Dersler çıkartın ve gelecekte neler yapabileceğinize bakın. 

  Geçmişte yaşamayı bırakın ve kendinize bir yol çizin. Unutmayın “Hayat verdiğimiz kararların, birer yansımasıdır.”
 5. İnsanlar
  Bir diğer zaman hırsızı da insanlardır. Hayatı güzel kılan en büyük şey çevremizdeki insanlarla birlikte yaptığımız paylaşımlardır. Hepimiz yalnız olsaydık eğer kolayca kafayı sıyırırdık. İnsan insana kesinlikle muhtaçtır fakat sizi olumsuz etkileyen, yapıcı olmak yerine yıkıcı olan ve gereksiz muhabbetlere girdiğiniz arkadaşlarınız ile aranıza bir mesafe koymanız gerekmektedir.

  Sizi dibe çeken değil yukarı taşıyan insanları etrafınızda bulundurun. Yoksa onlarla birlikte dibe inersiniz.

Yukarıda ki konular sizin vaktinizi, enerjinizi çalan konulardır. Bir anda bunların tümünü başarmak çok zordur. Yapabileceğiniz biraz daha az televizyon izlemek, olumlu düşünüp size katkıda olan kişilerle görüşmek ve biraz cep telefonu ve internetten uzaklaşmaktır…

Paylas.

2 yorum

 1. Yazdığınız her şey tek kelimeyle dosdoğrudur.
  Benim zamanımı ise olumsuz yönde en çoook insanlar almaktadıdır. İnsanları çok kafaya takarım. Yani neden bilmiyorum… Çok önemsiyor, umursuyorum onları ve hayatımı kötü etkilemekteler.
  Paylaşım için ellerinize sağlık. Teşekkür ederim. Sağ olun 🙂

  • Nasılyaparız on

   En azından durumun farkındayız. Çözümlenebilecek bir konu. Başkalarının yerine, biraz kendimizi önemsemeliyiz sanırım.

Yorum Yap