Yeşil çayın faydaları nelerdir? Yeşil çay gerçekten zayıflatır mı?

1

Yeşil çay yer yüzündeki en sağlıklı içeceklerden bir tanesidir.

Vücudumuza faydalı birçok antioksidan ve besleyici öğe içermektedir. Siyah çay gibi işlemden geçmediği için besin değerlerini korumaktadır.

Bende yeşil çay içenlerdenim. Elbette tadı için değil, faydaları için =)

Belki faydalarını okuduktan sonra sizde benim gibi yeşil çay içenler grubuna katılırsınız. İşte size yeşil çayın kanıtlanmış 9 faydası:

 1. Kanser riskini azaltıyor

  Yeşil çayın içinde bulunan antioksidanlar kanser riskini azaltmaktadır. Vücutta oluşabilecek serbest radikallere karşı savaşçı etkisi olup kanser hücrelerinin oluşumunu engellemektedir.
 2. Kilo vermenizi sağlıyor

  Yağ yakıcı suplemanların içeriğine bakarsanız, muhtemelen yeşil çay ismini görürsünüz. Yeşil çayın yağ yakıcı ve metabolizmanızı hızlandırıcı etkileri vardır. Bu sayede kilo vermeniz için etkili bir içecektir.
  Aynı zamanda içeriğindeki kafein ile uyarıcı etkisi olup size enerji sağlamaktadır.
 3. Kalp hastalıklarına karşı etkili

  Yeşil çayın kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Kan basıncınızı düzenler ve kan pıhtılarının oluşumuna karşı koruyucudur.
 4. Göz sağlığına iyi geliyor

  Göz sağlığı açısından çok faydalıdır, göz çevresi kremleri bile vardır. Tabiki bu faydalar yeşil çayı içerek değil, göz çevremize sürerek gerçekleşiyor. Yeşil çayın uykusuzluk, yorgunluk ve stresten dolayı gözlerde oluşan sorunlara karşı rahatlatıcı etkisi vardır.
 5. Kolesterolü düşürüyor

  Yeşil çay kötü kolesterolün azalmasına katkı sağlıyor.
 6. Ağız ve diş sağlığı açısından faydalı

  Yeşil çay birçok bakterinin baş düşmanıdır. Bu sayede dişlerinizin çürümesine sebep olacak birçok bakteriyi yok edip diş çürümelerine ve oral enfeksiyonlara karşı koruyucudur.
 7. Diyabet için etkili

  Yeşil çayın kan şekerindeki glükoz seviyesini düzenleyici bir etkisi vardır. Bu sayede insülin seviyenizi dengede tutar ve yağ depolanmasını önler. Buda diyabet hastalığına yakalanmamak için etkili bir etkendir.
 8. Beyin fonksiyonlarınızı geliştiriyor

  Yeşil çaydaki kafein beyin fonksiyonlarınızı geliştirmektedir. Uyarıcı bir etkisi vardır ve sizi etrafa karşı daha duyarlı ve akıllı biri yapmaktadır.
 9. Alzheimer ve Parkinson hastalığını önleyici etkisi vardır

  İçindeki kafein ve diğer antioksidanlar sayesinde ileriki yaşlarda yaşayabileceğiniz alzheimer ve parkinson hastalığına karşı korucuyu etkisi vardır.

Yeşil çay gerçekten zayıflatıyor muymuş?

Yukarıda belirttiğim gibi yeşil çay gerçekten zayıflatmaktadır. Her gün içeceğiniz 2, 3 bardak yeşil çay ve doğru beslenme ile fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Doğru beslenmenin yanına birde sporu eklerseniz, çok daha sağlıklı bir şekilde zayıflayıp fit bir görünüme erişebilirsiniz.

Peki yeşil çay nasıl zayıflatır?

Yazımın başında belirttiğim gibi içeriğindeki öğeler metabolizmamızı hızlandırmaktadır ve yağ yakıcı özellikleri vardır.

Ayrıca içindeki kafein sayesinde enerjimiz yükselecektir. Böylece daha hareketli olup daha fazla enerji harcayacağız. Daha fazla enerji daha fazla kalori yakımıdır. Daha çok kalori yakmakta daha çok kilo vermek demektir.

Çok basit olarak yeşil çayın nasıl zayıflattığını bu şekilde açıklayabiliriz.

İLGİLİ YAZILAR

Yeşil çay nedir? Nasıl yapılır ve ne zaman içilmelidir?

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.