Yeşil çay nedir? Nasıl yapılır ve ne zaman içilmelidir?

4

Yeşil çay, Camellia sinensis yaparaklarından elde edilen bir çay çeşididir. Yeşil çayda, siyah çay gibi aynı bitkiden üretilir. Tek farkı siyah çayda toplanan yapraklar yavaş yavaş kurutulurken; yeşil çayda yapraklar toplanır toplanmaz kavrulduktan sonra hızlı bir şekilde kurutulur. Ayrıca yeşil çayın kurutulurken oksijenle tepkimeye girmesine izin verilmez.

Daha az işlem görmüş olan yeşil çaydaki antioksidan oranı siyah çaya göre daha yüksektir. Son olarak; her ikiside kafein içermektedir fakat yeşil çayda daha az miktardadır.

Yeşil çay nasıl demlenir?

Yeşil çayın yapımının diğer çaylardan bir farkı yoktur. Yeterli miktarda suyu kaynatıp çayı demlenmesi için içine atarsınız. 3, 4 dakika bekledikten sonra tüketime hazır olacaktır.

Dikkat edilecek tek nokta, yeşil çayı kaynar suyun içine atmamaktır. Suyumuz kaynadıktan sonra 2, 3 dakika bekletilmeli ve sonrasında yeşil çay yapraklarımızı içine atmalıyız.

Demlenme süresini uzatırsanız da çayda acılık oluşacaktır. O yüzden çok fazla bekletmeden yaprakları bardaktan çıkarın.

Çayın acılığını hafifletmek için dilerseniz içerisine az miktar bal veya limon ekleyebilirsiniz.

Yeşil çayın nasıl yapıldığını öğrendikten sonra sıra ne zaman ve ne sıklıkla içebileceğimize geldi…

Yeşil çay ne sıklıkla ve ne zamanlar içilmeli?

Ne sıklıkta yeşil çay içebiliriz?

Her şeyin azı karar çoğu zarar olduğunu biliyoruz. Normal koşullarda sağlıklı bir bireyin günde 2, 3 bardak yeşil çay tüketmesi idealdir. Gebelik veya her hangi başka bir sağlık sorununuz varsa tüketim miktarınızı doktorunuza başvurarak karar verin.

Yeşil çayı ne zaman içmeliyiz?

Yeşil çay tüketimi için en ideal zaman yemekten önceki ve sonraki iki saattir. Antioksidan etkisini en iyi şekilde kullanmak için iki yemek arasında içmek en sağlıklı olanıdır.

Yeşil çayda az miktar kafein bulunduğu için yatmaya yakın tüketmek, uykunuzu kaçırabilir.

Yeşil çayı kilo vermek amaçlı tüketiyorsanız, yemek sırasında içmeniz gerekir. Yeşil çay metabolizmanızı hızlandıracak ve yağ emilimini sağlayarak, yağ oluşumunu azaltacaktır. Yemeklerle birlikte yeşil çay içiyorsanız, midenizin sağlam olması gerekmektedir. Hassas bir mideye sahipseniz, tavsiye etmiyoruz…

Son olarak birkaç öneri yapacak olursam:

 • Mümkün olduğunca sabah kalktığınızda ve aç karnına yeşil çay tüketmeyin. Midenizde asit salınımına sebep olur ve en kötü olarak ülsere sebebiyet verebilir.
 • Yemek esnasında yeşil çay tüketmeyin. Yukarıda kilo vermek için yemeklerle birlikte yeşil çay tüketmenizi belirtmiştim. Yağ yakımı ve kilo verme açısından etkili olabilir ama aynı zamanda mideniz açısından iyi olmayacaktır.

İLGİLİ YAZILAR

Yeşil çayın faydaları nelerdir? Yeşil çay gerçekten zayıflatır mı?

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

4 yorum

  • Nasılyaparız on

   Aslında yemek yerken hiçbir şey içmemek gerekir. Mideye giren farklı besin grupları için farklı enzimler salınmakta. Sen kırmızı et, su, beyaz et, karbonhidrat(pilav, makarna, vs.) aynı anda yediğinde miden tam bir bulamaç oluyor.
   O yüzden aslında detoksa mantığı ile öğünlerde tek tip beslenmek gerekir. Bu bütün öğünlerinde aynı şeyi ye demek değildir. Günlük ihtiyacın olan protein, vitamin, karbonhidratı alman lazım.
   Bu noktadan bakınca, yemek ile yeşil çayı aynı anda içmek birbirinin faydasını azaltacaktır.

 1. Biz sınava hazırlanıyoruz ve uykumuzun gelmemesi için yeşil çay tüketmeyi düşünüyoruz faydası olurmu acaba yada zararlı mı olur ?

  • Nasılyaparız on

   bitki çayları sudan sonra içilebilecek en sağlıklı şeyler. Özellikle yeşil çay çok faydalıdır ama kafein miktarı siyah çay veya kahveye göre düşüktür. İçmeniz konusunda abartmadan mutlaka için ama ayık kalmak için kahve veya siyah çay kadar yardımcı olmayacaktır.

Yorum Yap