Yemekleri(sebze-et) Buharda Pişirmek? İhtiyacınız Olan Her Şey!

0

Buharla pişirme yönteminin yediğimiz besinlerin değerlerini en iyi şekilde koruyan yöntemlerden bir tanesi olduğunu biliyoruz. Ayrıca buharda pişmiş sebze veya diğer gıdaların lezzetsiz olacağını da düşünmemelisiniz. Yaptığınız sebze yemeklerine belki kıyma, salça katıyor olabilirsiniz fakat buharda pişirdiğiniz sebzeleri de çeşitli baharatlar, yoğurt veya zeytin yağı gibi lezzetli eklentilerle tadını özelleştirebilirsiniz.

Sebzeleri veya diğer gıdaları buharda pişirebilmek için ihtiyacımız olan aletler nelerdir?

Günümüzde her türlü ihtiyaç için aletler üretilmektedir. Buharda sebze yapmak içinde birçok marka “Buharlı Pişirici Makinesi” üretmektedir. Genel olarak 150 TL ve üzeri fiyatlarda farklı markalardan birçok buharlı pişirici aleti bulabilirsiniz.

Veya daha uygun bir şeyler arıyorsanız da “Buharda Pişirme Süzgeci” dediğimiz bir aparatı tenceremize ekleyerek bunu sağlayabiliriz.

Buharda pişirme aparatı/süzgeci buradan alabilirsiniz.


Ben şahsım adına Goldmaster Buharlı Pişirici aletini satın aldım. Kurulum ve kullanım kolaylığı açısından oldukça başarılı bir mutfak aleti. Ayrıca yemeğinizi hazırladıktan sonra temizlenmesi de oldukça kolaydır.

Goldmaster Buharlı Pişirici

Benim süzgeç yerine elektrikli bir alet tercih etme sebebim kolaylığıdır. Sebzeleri buharda pişirme süreci oldukça basittir:

  1. Tercih ettiğimiz sebzeleri uygun boyutlarda doğruyoruz.
  2. 3 katmanlı tencerelerimize sebzeleri yerleştiriyoruz.
  3. En alt bölmeye yeteri miktar suyu ilave ediyoruz.
  4. Sebzeler için uygun pişme süresi 25-35 dk. Bu yüzden buharda pişirici aletimizi 30 dakikaya ayarlıyoruz ve bekliyoruz.
  5. Süre dolduğunda alet duruyor. Yanmamak için 10 dakika kadar suyun soğumasını ve buharın dinmesini bekliyorum.
  6. Sebzeleri tabağa alıp üzerlerine isteğe göre baharat, yoğurt, zeytin yağı ilave ediyorum ve sağlıklı öğünümü yiyorum.

En son yeme işlemi bittikten sonra en alt katmanda ki su zaten soğumuş oluyor. O suyu boşaltıp tencereleri de sabunlu suyla hafifçe yıkıyorum ve bir sonraki güne temiz ve hazır bir şekilde bırakıyorum.


Buharda Pişirme Süzgeci

Daha uygun fiyatlı bir şey tercih edecekseniz de buharda pişirme süzgeci alabilirsiniz. Bunu da:

  1. Tencereye suyu ekleyin ve altını yakın.
  2. Tencerenin iç kısmına aparatı yerleştirin.
  3. Aparatın üst kısmına sebzeleri ekleyin.
  4. Su kaynadıkça buharlaşacak ve sebzeler aynı şekilde pişecektir. Süre, vs. tutmadığı için siz belli aralıklarla sebzelerinizin pişip pişmediğini kontrol etmelisiniz.

Lezzet konusunda şüpheniz olmasın

Buharlı pişirici aletini ilk kullandığımda tadacağım lezzetler konusunda şüpheliydim fakat şüphelerim gerçeğe dönüşmediği için de mutluyum. Özellikle benim favori sebzelerimden biri olan kabak mükemmel olmakta. Bunun yanında patlıcan, havuç, mantar da favorilerim arasında. Sadece patates çok hoşuma gitmedi ama belki pişirme süresi ile oynayarak patates için uygun bir kıvam bulabilirim.


Buharlı pişirici ile tüm besinleri hazırlayabilirsiniz

Bu alet ile her şeyi pişirebilirsiniz. Sadece sebze pişirilmesi için üretilmiş bir alet değildir. Kırmızı etten tutunda balığa kadar her türlü gıdayı buharlı pişirici ile hazırlayabilirsiniz. Hatta pilav, mısır, tavuk vb. gibi şeyler dahi yapabilirsiniz. Ben etlerden gelen yağların kokusunun tencerelere sinmemesi için et yapmayı tercih etmeyeceğim ama tavada hazırladığım etin yanında garnitür olarak pişmiş sebzeler gayet şık olmaktadır.

Sonuç olarak buharda sebze veya et pişirmek için en basit yöntem “buharlı pişirme aletidir”. Bunun yanında daha uygun fiyatlı süzgeci tercih edebilirsiniz. Süzgeç ve benim aldığım Goldmaster marka aleti yukarda link olarak verdim.


Başka marka buharda pişirme aletleri istiyorsanız da aşağıdaki diğer marka örneklerine bakabilirsiniz:

Profilo Buharlı Pişirici
Fakir Tolero Buharlı Pişirici
Blue House Vapore Buharlı Pişirici

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap