Yaşamınıza renk katacak 14 ufak aktivite

0

Günlük hayat rutininin bizi heyecandan, eğlenceden ve mutluluktan uzaklaştırdığı bir gerçek. Bunu aşmak için kendimizi biraz zorlamalı ve yapacağımız yeni eylemlerle hayatımıza renk katmalıyız.

İşte sizin hayatınıza renk katacak 14 ufak hareket:

 1. Güne şükrederek başlayın

  Günün çok güzel olacağını düşünerek uyanın. Sahip olduğunuz ve değer verdiğiniz şeylerin mutluluğunu yaşayın. Hayat her zaman iyi gitmeyecektir fakat siz  güzel olan şeylere odaklanmalısın.
 Her sabah minnet duyduğunuz 3 konuyu kağıda yazarak başlayabilirsiniz.
  Benim ilk üçüm; Sağlığım, ailem ve dostlarım.
 2. Kin beslemeyi bırakın
  Kim ne derse desin, birine karşı kin beslemek o kişiden çok sizi üzecektir. Birine karşı beslediğiniz kin, size yük olmak dışında başka hiçbir işe yaramamaktadır. Geçmişte ne yaşandığınızı unutun ve o kişileri hayatınızdan çıkarın.
 3. Stresinizi azaltın
  Fazla stresin hiçbirinize faydası yoktur. Sizi strese sokan konuları hayatınızdan uzaklaştırın. Stres yaratan basit işleri hemen şuan tamamlayıp kurtulun. Eğlenemediğiniz, sizi aşağı çeken kişileri hayatınızdan çıkarın.
  Bunları yaptıktan sonra hayatınızın çok daha iyi olduğunu göreceksiniz.
  Bir dönemde kaldıramayacağınız kadar stres altındaysanız;, meditasyon, yürüyüş, spor gibi aktiviteleri deneyebilirsiniz.
 4. Biraz yavaşlayın
  Her şeyi çok hızlı yaşıyoruz ve yaşadığımız anı hissedemiyoruz. Bir iş yaparken, sonraki hamlemizi düşünüyoruz. Her şeyi boşverin ve ana odaklanın, sadece şuan yapmakta olduğunuz şeye ve tadını çıkarın.
 5. Başkalarına yardım edin
  Hayat paylaştıkça güzeldir. Birine yardım ettiğinizde, sonunda ne kadar mutlu olacağınızı göreceksiniz.

  Sosyal sorumluluk projelerine katılın, çantası ağır birinin çantasını taşımakta yardım edin, çocuklar ve yaşlılarla daha çok vakit geçirin.
 6. Sevdiğiniz şarkı ve filmleri tekrar dinleyin-izleyin
  Sevdiğiniz şeyleri yapmak size pozitif enerji, özgüven verecektir. Ara sıra izleyip beğendiğiniz filmleri tekrar izleyin ve her güne en sevdiğiniz şarkıyı dinleyerek başlayın.
 7. Günlük tutun
  Günlük tutmak stresinizi azaltmak ve kendinizi görmek için en büyük eylemlerden biridir. Sizin kişisel psikoloğunuz gibi düşünün. İçinizi dökebilir ve dertleşebilirsiniz. Böylece içinizde rahatlama hissi oluşacaktır.
  Her gün doğru ve yanlış yaptığınız şeyleride not alırsanız, sonraki günlere daha az hata yaparak devam edersiniz. 
Kendinizi tanımak ve değiştirmek için çok büyük bir fırsat sunacaktır.
 8. Egzersiz yapın
  Büyük şeyler başarmak için önce sağlıklı ve enerjik olmalıyız. Egzersiz yaparak kendinizi çok daha iyi ve enerjik hissedebilirsiniz. Gün içinde mutlaka minimum 30 dakikanızı egzersiz yapmaya ayırın.
 9. Gardrobunuzu yenileyin
  Yılda bir gardrobunuzu açın ve eskimiş, çok az kullandığınız veya büyük-küçük gelen kıyafetlerinizden kurtulun. Eksikleri belirleyin ve alışverişe çıkın. Kendimizi yenilemek önemli bir konu, bazende kıyatlerimizi yenilemek gerekir.
 10. Yeni içecek ve yiyecekler deneyin
  Bazen bilmediğimiz tatları denemek gerekir. Kendinize bir rutin hazırlayın. Her ay yeni bir içecek veya yiyecek deneyeceğinizi bu rutin içine sokun. Böylece belkide hayatınız boyunca severek yiyip içeceğiniz bir şeyler keşfetmiş olursunuz.
 11. Rotanızı değiştirin
  Alışkanlıklarınızdan kurtulun. Mesela evden işe veya okula giderken, her zaman gittiğiniz yoldan gitmeyin. Birkaç sokak değiştirin. Her zaman indiğiniz duraktan bir öncekinde inip kalan yolu yürüyerek gidin.
  Rutinlere alışmış beynimizi ne kadar değiştirirsek, yeniliklere o kadar açık oluruz.
 12. Erken yatıp erken kalkın
  Başarılı insanların neredeyse hepsi erken kalkmayı alışkanlık haline getirmişlerdir. Sabah uyandığımızda enerji seviyemiz yüksektir ve beynimiz ilerleyen vakitlere göre nispeten daha boştur. 
Konsantre olmak ve bir şeyler değiştirmek için en ideal vakit. Herkesten önce kalkıp kimsenin rahatsız edemeyeceği bir ortamda boş kafayla güzel şeyler başarabiliriz.
 13. Yapılacak listesi oluşturun
  Kısa dönem için kendinize yapılacak listesi oluşturun. Çalışma masama çiçek al, Don Quiote kitabını bitir, mail gelen müşterilere geri dönüş yap, dans kursuna yazıl…

  Sizi ileriye taşıyacak ve yapılması gerekli şeyleri liste halinde oluşturup yaptıkça işaretleyin. Yüksek motivasyonla ilerleyin…
 14. Sağlıklı beslenin
  Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Spor yapmanın yanında mutlaka sağlıklı da beslenmek şarttır. Hazır gıda ve içeceklerin ne kadar sağlıksız olduğunu söylemeye gerek yok. Biraz taze, pazardan ve doğal şeylerle beslenmeye başlayın.

Hayatımıza biraz renk katmak veya renk katacak enerjiyi sağlamak için yukarıda saydığım 14 konuyu yapmanız büyük bir katkı sağlayacaktır…

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap