Yaratıcılık Nedir? Yaratıcılık Nasıl Geliştirilir?

0

Yaratıcılık nedir?

Yaratıcılık, kişinin kendini anlatmasının değişik yollarından biridir. Herkesin gördüğünü görmek ama daha önce hiçkimsenin düşünmediğini düşünmek ve uygulamaktır.

Yaratıcılığı gösterebileceğiniz birçok alan vardır. Hatta bildiğimiz her alanda yaratıcılığınızı kullanabiliriz. Bu alanların başlıcaları sanat, edebiyat, teknoloji, reklamcılık, mutfak, spor vb. alanlar olabilir…

Peki yaratıcılık nasıl geliştirilir?

 1. Yaratıcılık beklediğiniz alanda, kendinizi geliştirin
  Yaratıcılığınızı geliştirmek için ilk önce uğraştığınız konuya hakim olmalısınız. Hiç bilmediğiniz bir konu hakkında yaratıcı olmayı beklemek doğru olmayacaktır.
  Bu noktada ilk yapacağınız eylem; yaratıcılık beklediğiniz alanda kendinizi geliştirmektir.
 2. Yaratıcılık ilham gibi gelen bir mevzu değildir. O size gelmez, sizin ona gitmeniz gerekmektedir.
  Yaratıcı fikirler bulmak için araştırma, gözlem yapmalısınız. Daha önce oluşan fikirleri inceleyin, doğayı ve insanları gözlemleyin. Bu şekilde bir enstantaneden güzel bir fikir yakalayabilirsiniz.
 3. Yanınızda not defteri ve kalem bulundurmayı unutmayın
  Birçok yeni fikir ve çözüm hiç beklemediğimiz anlarda aklımıza gelir. Bu fikirleri not alabileceğimiz not defteri ve kalem ya da cep telefonlarımızı yanımızdan eksik etmemeliyiz.
 4. Zevk aldığınız hobilerinizi yapın
  Yaratıcılığın sizi bir yerde oturup sıkılırken bulması zordur. Zevk aldığınız şeyleri yaparken ve eğlenirken size daha çok gelecektir. Dans edin, spor yapın, müzik dinleyin, sinemaya gidin…

En basitinden her gün 30 dakika yürüyüş yapın.
Yürüyüş yapmanın yaratıcılığı arttırdığı ve güçlü bir ilham kaynağı olduğu bilinen gerçekler arasında.
Yürüyüş yaptığınız alanın açık veya kapalı bir alan olması farketmiyor, eylemde bulunmak dahi yaratıcılığınızı geliştirmek adına etkili bir yöntemdir.
Yürüyen insanlar oturanlara oranla iki kat daha fazla bilişsel aktivite üretebiliyorlar. Hatta yürüyüş bittiğinde bile bu üretim bir süre devam ediyor.
Bu yüzden taze bir perspektif ya da yeni fikirlere ihtiyaç duyduğunuzda yürüyüş yapmak size faydalı olacaktır.

Sonuç olarak; kendimizi alanımızda geliştirmek, yanımızda not alabileceğimiz bir şey bulundurmak, incelemek ve gözlem yapmak, zevk aldığımız eylemlerde bulunmak; yaratıcılığımızı tetikleyen unsurlar arasında yer almaktadır.

Yaratıcılık örnekleri

Son zamanlarda aklımda kalan güzel ve yaratıcı bir reklam:

Onun dışında çizgi roman, edebiyat ve sinema sektöründe yaratıcı ürünlere rastlamak mümkün. Lord of the rings, spider man, matrix, star wars, x-men, harry potter vb. gibi.

yaraticilik-film

Yukarıdakiler dışında müzik alanında:
Wolfgang Amadeus Mozart, Antonio Vivaldi, Ludwig van Beethoven…
Edebiyatta:
Michel de Montaigne, Jack London, Fyodor Dostoyevski, Dante Alighieri, vb. (Edebiyat alanında o kadar yaratıcı ve özel eser varki; insan ömrü ne okumaya ne de saymaya yeter!)
Resim:
Leonardo da Vinci, Salvador Dalí, Vincent van Gogh, Pablo Picasso…
Spor:
Diego Maradona, Pelé, Lionel Messi, Cristiano Ronaldo…
Teknoloji:
Apple, Microsoft, Google…

Siz hangi durumlarda yaratıcı oluyorsunuz? Aklınıza gelen yaratıcı fikir örnekleri?

Paylas.

Yorum Yap