Yaratıcılığınızı arttıracak 10 haftasonu alışkanlığı

0

Yoğun geçen iş günlerinden sonra hafta sonu yapacağınız eylemler sizin için büyük önem taşımaktadır. Motivasyonunuzu ve yaratıcılığınızı arttırmak ve hafta içine hazırlanmak için hafta sonunu çok iyi değerlendirmeniz gerekmektedir.

İşte sizin için yaratıcılığınızı arttıracak 10 hafta sonu alışkanlığı:

 1. Elektronik cihazlardan uzak durun

  Laptop, iPad, tv gibi elektronik cihazlardan uzak kalmak sizi deşarj edecektir. Gözleriniz, ruhunuz dinlenecek ve rahatlayacaktır. Bir süre için kendinizi özgür hissedecek ve gereksiz yüklerden kurtulacaksınız.
  Mümkün olursa bir süre cep telefonunuzu dahi kapatabilir ve rahatsız edilmeden sadece kendinizle ilgilenebilirsiniz.
 2. Fiziksel aktivitelerde bulunun

  İş hayatının monotonluğu sizi hareketsiz kılmaktadır. Genel olarak evden işe, işten eve şeklinde rutin bir hayat sürmekteyiz. Bu rutini bozmak için hafta sonları aktivitelere katılın.
  Yaz aylarında havuz veya denize gidin, güzel ve serin havalarda basketbol, tenis oynayın, sevdiklerinizle sinemaya-tiyatroya gidin, İstanbul’dan uzak doğal alanlara kahvaltıya veya pikniğe gidin…
 3. Hobilerinizle uğraşın

  Dans etmek, müzik aleti çalmak, tiyatro veya her hangi bir konu hakkında birer hobi edinin.
  Hem eğleneceksiniz hem de seçeceğiniz bir konuda yeteneğinizi geliştirip daha dolu bir insan olacaksınız.
 4. Sevdiklerinizle vakit geçirin

  En değerli zamanlarınız sevdiklerinizle geçirdiğiniz zamanlardır. Zaman geçtikçe aklınızda kalacak şeyler dostlarınız, eşiniz ve ailenizle geçirdiğiniz hoş sohbetler, yaptığınız aktiviteler olarak kalacaktır.
  Bu yüzden ilk önce eğlenmek daha sonra geleceğe dair güzel anılar yaratmak için sevdiğiniz insanlarla çok daha fazla vakit geçirin.
 5. Erken kalkın

  Genellikle hafta içi erken kalkan bizler, hafta sonu bolca uyumayı tercih ediyoruz. Zaten kendimiz için ayıracağımız tek vakit olan hafta sonunu heba ediyoruz. Bunu yapmak yerine erken kalkıp iki günü de en verimli şekilde değerlendirmeliyiz.
 6. Kendiniz için ufak kaçamaklar hazırlayın

  Deşarj olmanın en etkili bir yolu da ufak tatil kaçamaklarıdır. İş hayatının yoğunluğundan, kalabalıktan, trafikten, kötü havadan kaçıp doğa içinde sakin ve huzurlu bir hafta sonu yaratıcılığınız ve sağlığınız için mükemmel bir seçim olacaktır.
 7. Yeni yerler keşfedin

  Hayat deneyimlerden oluşur. Deneyimler de daha önce yapmadığınız şeyleri yaparak sağlanır. Bu yüzden daha önce gitmediğiniz yerleri, tatmadığınız tatları keşfedin.
 8. Liste hazırlayın

  Hafta içi yoğunluğunda kendiniz ve geleceğiniz için çok fazla düşünemiyorsunuz. Fakat hafta sonu geldiğinde birkaç saatinizi ayırıp kendiniz hakkında düşüncelerinizi, gelecek planlarınızı listeler halinde hazırlarsanız geleceğiniz ve kariyeriniz için çok iyi olacaktır.
 9. Kendinizi şımartın

  Genel olarak sağlıklı yaşamalı ve çok çalışmalıyız. Fakat yoğun geçen bir haftanın ardından, hafta sonu keyif yapabilirsiniz. Bazı günler kaçamak yapıp kendinizi şımartın.
  Güzel bir şarap, en sevdiğiniz tatlı, hep almak istediğiniz bir gömleği kendinizi ödüllendirmek ve şımartmak için alın ve motivasyonunuzu yükseltin.
 10. Öğrenmekten vazgeçmeyin

  Bir şeyler öğrendikçe kendimizi bir sonraki adım için hazır hissedebiliriz. Hafta içi sürekli işimizle ilgili yeni şeyler öğreniyoruz fakat iş dışında da bir şeyler öğrenmemiz gerekmektedir.
  O yüzden her zaman öğrenmeyi amaç edinmeliyiz. Hafta sonu için yapılabilecek en etkili şeydir öğrenmek. Gitar veya bir dans kursuna gitmek, bilmediğiniz yeni bir dil öğrenmek, yemek yapmayı öğrenmek gibi size faydası dokunacak ve daha dolu ve verimli bir insan yapacak konularda kendinizi geliştirin.

Yukarıda belirttiğim konuları birer hobi olarak değil de yeme-içme, uyumak gibi hayatımızın rutinleri içerisine sokmamız gerekir. Bu sayede daha verimli ve yaratıcı bir hayatımız olabilir.

Sürekli yeni şeyler keşfetmeli, yeni hobiler edinmeliyiz. Sevdiklerimizle, mutluluk dolu bir hayat yaşamalıyız…

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap