Whatsapp kişi eklemek, silmek ve engellemek nasıl olur? Whatsapp’ta engellendiğimi nasıl anlarım?

3

1 milyardan fazla kişinin kullandığı ve Facebook’un 19 milyar dolara satın aldığı Whatsapp uygulaması son yıllarda en çok indirilen uygulamalar arasında başı çekmektedir. Kullanımı çok basit olup üç-beş temel işlev dışında başka bir şey öğrenmenize gerek yoktur. Çok basit olarak Whatsapp uygulamasında kişi eklemeyi, silmeyi ve engelemeyi anlatacağım. Bu üç konu dışında birinin sizi engelleyip engellemediğini nasıl anlayacağınızı göstereceğim.

Whatsapp kişi eklemek ve silmek nasıl olur?

Whatsapp’te kişi eklemek ve silmek uygulama üzerinden gerçekleşen bir işlem değildir. Whatsapp uygulaması kullandığınız telefonun rehberi ile senkronizedir. Yani telefonunuzun rehberindeki tüm kişiler aslında aynı zamanda Whatsapp kişilerinizdir.

Telefon rehberinizde olupta Whatsapp kişilerinizde göremediğiniz birinin telefonunda Whatsapp uygulaması olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Sonuç olarak Whatsapp üzerinden bir kişiyi eklemek veya silmek istiyorsanız, bu işlemi telefon rehberinizden gerçekleştirmelisiniz. iPhone , Samsung, HTC, LG, Asus veya ne marka telefon kullanıyorsanız farketmeyecektir. Kişi ekleme ve silme işlemi rehber üzerinden olacaktır.

Whatsapp kişi engellemek nasıl olur?

Whatsapp’ta kişi eklemek ve silmek rehberiniz üzerinden olsa da, bir kişiyi engellemek için uygulama içinden işlem yapmanız gerekmektedir.

iPhone(iOS) telefonları için Whatsapp’te kişi engelleme

Sizde kayıtlı olmayan bir kişi size mesaj atarsa mesajı aşağıdaki şekilde görürsünüz. Eğer konuşmak istemediğiniz bir kişi olduğunu düşünüyorsanız, sol tarafta engelle seçeneğini tıklayarak o kişiyi kolayca engelleyebilirsiniz.

no-engelle

Sizde kayıtlı olan bir kişiyi engellemek içinse yapacağınız işlemler aşağıdaki gibidir:

  • Whatsapp uygulamasında sırasıyla Ayarlar > Hesap > Gizlilik’i seçin.
  • Gelen sayfada Engellenenler’e tıklayın.
  • Daha sonra “Yeni Ekle…” ye tıklayarak engellemek istediğiniz kişiyi seçiniz. Sonrasında engeli kaldırmak isterseniz, yine bu bölüme girip numarayı seçip engeli kaldırabilirsiniz.

Veya ikinci bir yöntem olarak engellemek istediğiniz kişi ile sohbet penceresi açın ve en üstteki ismi üzerine tıklayın.
Daha sonra gelen pencereyi en aşağı kaydırın ve “Bu kişiyi engelle” seçeneğine tıklayın. O kişiyi engellemiş olacaksınız. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi…

kiss-engelle

Daha sonra engeli kaldırmak isterseniz yine sırasıyla Ayarlar > Hesap > Gizlilik’ e tıklayarak Engellenenler listesinden engeli kolayca kaldırabilirsiniz.


Android telefonları için Whatsapp’te kişi engelleme

Sizde kayıtlı olmayan bir kişi size mesaj yollamışsa, onu engellemek için sohbet penceresinde bulunan “Engelle” tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Aşağıdaki gibi.

android-engelle

Sizde kayıtlı olan bir kişiyi engellemek içinse yapacağınız işlemler aşağıdaki gibidir:

  • Whatsapp uygulamasında sırasıyla Menü Tuşu > Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Engellenen Kişiler’e gidin. Engellediğiniz tüm kişileri bu ekranda görebilirsiniz.
  • Daha sonra sağ üstteki “Ekle” tuşuna tıklayın.
  • Sonrasında listeden engellemek istediğiniz kişiyi seçin.

Veya ikinci bir yöntem olarak engellemek istediğiniz kişi ile sohbet penceresi açın ve menü tuşuna tıklayın. Açılan menüden “Diğer” i seçin ve gelen yeni pencereden “Engelle” seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

android-engelle2

Daha sonra engeli kaldırmak isterseniz sırasıyla Menü Tuşu > Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Engellenen Kişiler’ e tıklayarak Engellenenler listesinden engeli kolayca kaldırabilirsiniz.


Whatsap’ta engellendiğimi nasıl anlarım?

Whatsapp’ te birinin sizi engellediğini anlamak çok kolaydır. Bir kişi sizi engellemişse; kişinin durum mesajını, profil fotoğrafını ve son görülme tarihini göremezsiniz.

Fakat bu üç durumu görememeniz kesin olarak engellendiğinizi göstermeyecektir. Çünkü kişi gizlilik ayarlarından bu bilgilerin görünür olmasını yasaklamış olabilir.

Karşımdaki kişinin durum mesajını, profil fotoğrafını ve son görülme tarihini göremiyorum; bu durumda kesin olarak engellenip engellenmediğimi nasıl anlarım?

Bu kişiye whatsapp üzerinden bir mesaj yazın. Eğer mesaj karşı tarafa iletilemezse büyük ihtimalle whatsapp’te kişi sizi engellemiştir.

Mesajın karşı tarafa iletilip iletilmediğini gösteren çift tik işaretedir. Engellendiğiniz için attığınız mesaj sizde tek tikli olarak kalacaktır.

tek-tik

Dip Not:

Kişinin internet bağlantısı yoksa mesaj iletilmeyecektir. Fakat bir kişi en fazla kaç gün internetsiz kalabilir ki?
Mesajınız iletilmediği durumda birkaç saat veya gün bekleyin ve halen iletilmemişse, engellenmiş olduğunuz kanaatine o zaman varın. Sonra yanlış anlaşılmalar olmasın.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

3 yorum

  1. Pingback: Whatsapp son görülme nasıl kapatılır? Whatsapp’ te grup ve mesaj silme.

  2. Watsaptan birini engelledim fakat engellerde de görmek istemiyorum bu mümkün mü engeli kaldırmadan watsap engellerden de silmek istiyorum bana yardımcı olurmusinuz

Yorum Yap