Verimliliğinizi azaltan 10 kötü alışkanlık

0

verimlilik-azaltanlar2

Daha verimli olabilmek adına birçok yol, yöntem ararız. Yapılacak listesi oluşturur, çeşitli uygulama ve programlarları kullanır, takvim ve ajanda tutarız…

Tüm bunların yanında eksik veya yanlış yaptığımız bir şeyler olabilir mi?

Veya siz farkında olmadan verimliliğinizi azaltan birçok şeyi de yapıyor olabilir misiniz?

Size verimliliğinizi azaltan 10 kötü alışkanlıktan bahsedeceğim:

 1. Basit bir görevi yerine getirmek için çok fazla zaman harcıyorsunuz
  Bazı şeyler çok önemlidir, bazıları sadece önemlidir, bazıları gereklidir, bazıları da olmasa olur…
  Yaptığınız görevleri, yukarıda belirttiğim şekilde kategorize etmelisiniz. Her yaptığınız şeyin mükemmel olmasını beklerseniz sonunda yapmak istediğinizden çok daha azını yapıyor olursunuz.
  Bu yüzden çok önemli şeylere çok daha fazla zaman harcıyorken daha az önemli olanları bırakın olduğu gibi kalsın. Baştan savma değil ama yeterli olduğu kadar.
 2. Bir görevi tamamlamadığınızda kendinize karşı çok acımasız oluyorsunuz
  Bazen hepimiz yapmamız gereken şeyleri aksatırız. Bu durumda kendimize kızarız. Motivasyonumuz düşer, kötü hissederiz.
  Hastalıklar, aile ve arkadaşlarla geçirilen vakit, takvimimize sonradan dahil olan bir program veya her hangi ekstra bir şey yapılacak şeyleri aksatmamıza sebep olur. Bunlar çok normal ve herkesin başına gelen şeylerdir.
  Olması gereken bunların normal şeyler olduğunu kabullenip vaktimizi güzel geçirmek ve ilerisi için odaklanıp moralimizi bozmamaktır.
 3. Tüm gününüzü plan-program yaparak geçiriyorsunuz
  Planlı ve programlı olmak çok güzel bir şeydir. Sizi güne hazırlar. Fakat önemli olan uygulamaya geçmektir.
  Bir şeyler yapmak istemediğim zamanlarda, kendimi plan, program yaparak bulurum. Sanırım bunu yapılacakları ertelemek için yapıyorum. Hiç yapmamaktansa planlayıp gelecekte tamamlanacak olduğunu bilmek beni rahatlatıyor. Bu yüzden de yapmıyor olsam da gelecek planlarıma dahil etmem rahatlatıcı geliyor.
  Plan ve program yapmayın demiyorum ama yaparken de vaktinizin küçük bir bölümünü ayırın. Diğer büyük kısmını planladığınız şeyleri uygulayarak geçirin.
 4. Masa başında saatlerce oturmak
  Masanızın başında bilgisayarınıza bakarak saatlerce çalışmak, çok iyi işler çıkarıyorsunuz anlamına gelmeyecektir. Masa başında aralıksız harcadığınız her saat sizin konsantrasyonunuzu azaltacaktır.
  Yapılması gereken, belli aralıklarla kalkıp ofis içinde dolanmak, hafif gerinme egzersizleri yapmak, temiz havaya çıkıp ciğerinizi temiz havayla doldurmaktır. Bu ufak detaylar sizi rahatlatacaktır…
 5. Bir şeye başlamak için mükemmel anı bekliyoruz
  Bir şeylere başlamak için ilham gelmesine hiç gerek yoktur. Zaten ilham durduk yere gelen bir şey değildir. Mükemmel an diye bir anda yoktur.
  Bir işe başlamak için kendimizi hazır hissetmek yerine işin başına oturup başlamak daha etkin bir yoldur. Eğer işi yapmak istemiyorsanız da 10 dakika çalıştıktan sonra bırakın. Emin olun işi yapmaya başladığınızda bırakmayacaksınız. Ama hazır olmayı ve mükemmel anı beklerken çok daha fazla vakit kaybedeceksiniz.
 6. Sosyal medya hesaplarınızı veya maillerinizi iki dakikada bir kontrol etmek
  Çağımızın en kötü alışkanlığı internet bağımlılığıdır. On dakikada bir maillerimizi kontrol ediyor, saat başı instagram veya facebook’ta kimler ne paylaşmış diye bakıyoruz.
  Gün içerisinde sosyal medya ve internette gereksiz harcadığımız zamanları toplasak inanıyorum ki hepimiz şok oluruz. Farkında değiliz ama günün büyük kısmı bunları yaparak geçmekte.
  Bunun yerine günün belli saatini bu konulara ayırsak ve dışında kalan saatlerde işlerimizi tamamlasak daha çok verim alıyor olacağız.
 7. Önünüze gelen ilk işi yapıyorsunuz
  Mail kutunuza düşen veya yöneticinizden gelen ilk görevi hemen yapmaya başlıyorsunuz. Bunun yerine çalışırken belli bir plan kurgulamalısınız. İlk önce A işleri, daha sonra B işleri gibi. Bu sayede konsantrasyonunuz bölünmeyecektir.
  Bazen çok acil konular olacaktır ama acil konular içinde günün belli bir bölümünü ayırmak ve diğer zamanlarda programa uyarak ilerlemek sizin için daha etkili olacaktır.
 8. Aynı anda birçok görevi yerine getirmeye çalışıyorsunuz
  Bir hesaplama yaparken aynı zamanda müşteri ile telefonda konuşuyor, bir yandan da diğer bir müşteriden gelen maile cevap vermeye çalışıyoruz.
  Bunu yapmayı bırakın. Aynı anda yapmak yerine tek tek her göreve odaklanmak ve hakkını vererek yapmak daha hızlı ve doğru işler yapmanızı sağlayacaktır.
 9. Yeni şeyler öğrenmekten kaçınıyoruz
  Çok ufak detaylar bazen verimliliğimizi azaltmaktadır. Mesela fotokopi çekmek için iş arkadaşımızdan yardım almak zorunda kalıyoruz, internet bağlantımız koptuğunda yine en yakınımızda bilgisayar bilen birine danışıyoruz veya benzeri başka konular yüzünden sürekli duraksıyoruz.
  Bunun yerine fotokopi çekmeyi öğrenmek, internet bağlantısı koptuğunda neler yapılması gerektiğini bilmek gibi ufak detaylar bizi hızlandıracak ve daha verimli olmamızı sağlayacaktır. Ayrıca çevremizdekileri de rahatsız etmemiş olacağız.
 10. Toplantılara ve diğer etkinliklere hazırlıksız katılmak
  Hazırlıklı olmak her zaman iyidir. Bir toplantıda veya etkinlikte neler konuşulacağını ve gerçekleşeceğini bilmek ve buna hazırlıklı gitmek önemlidir.
  Eğer bilinçsizce giderseniz hem kendinizin hem de karşınızdakinin vaktinden çalmış olacaksınız.
  Bir toplantıya hazırlık yapmak vaktinizi alacaktır ama toplantıdan alacağınız verim buna değecektir. Aksi halde bir başka toplantı daha ayarlamak zorunda kalacaksınız ve ilk toplantı boşuna yapılmış olacaktır.

Yapılacak çok şey var fakat yapacak zaman yok.

Eski nesiller yapacak bir şey bulamamaktan sıkılırken şimdiki nesil yapacağı şeylere vakit ayıramamaktan yakınmakta.
Durum böyle olunca vaktimizi en verimli şekilde değerlendirmek büyük bir önem arz ediyor. Verimliliğimizi; kendimize program yaparak, yapılacak listesi oluşturarak ve bunun yanında yapılmaması gereken şeyleri de yapmayarak arttırabiliriz.

Sizinde bu konu hakkında ekleyecekleriniz olursa, bizimle paylaşın.
TEŞEKKÜRLER…

Paylas.

Yorum Yap