Vakit Harcamaya Değen 10 Faydalı Aktivite

0

Kimi insanlar vakitsizlikten yakınırken, hiç anlamadığım bir kısmı ise yapılacak bir şeyler  bulamamaktan sıkılırlar.

Oysa ki vaktimiz değerli ve kısıtlıdır. Bunu en iyi şekilde kullanmayı bilmezsek boşuna yaşamış oluruz. 

Seneca’nın bir sözü vardır: “Yaşamak için zamanımız kısıtlı değildir ama çoğunu boşa harcıyoruz.”

Boşa giden yararsız zamanlar sonrası hayat pişmanlıkla dolar. En büyük pişmanlık yaptığın bir eylemin kötü sonucunu görmek değil, en başta o eylemi yapmamaktır.

Peki ne yapmalıyız?

Her gün Instagram’a girip saatlerimizi harcıyoruz. Yine en az 1, 2 saatimizi bilgisayar-cep telefonu-oyun konsolu gibi cihazlarda oyun oynayarak geçiriyoruz. 1 saati de dedikoduya ayırdığımızı düşünürsek. Geriye çok kısıtlı bir zaman kalıyor.

Kendinize sorun: Tüm bu yaptıklarım harcadığım zamana değer mi? Ben bu gibi konuları sürekli düşünürüm. Sonunda gereksiz olduğuna karar verdiğim eylemleri tek tek bırakmaya başladım. Onların yerine vaktimi harcadığıma gerçekten değen eylemler üzerinde yoğunlaşmaya başladım.

İşte size zaman harcamanıza değen 10 eylem:

 1. Spor Yapmak
  Spor şu hayatta yapabileceğiniz en önemli aktivitedir. Spor yaparak güçlü olacağınız kadar enerjiniz de yükselecektir. Diğer tüm yapacaklarınız için size enerji ve kuvet sağlayacaktır. Fiziksel olarak güçlü olduğunuzda hayat çok daha kolaylaşacaktır.
  Hangi spor olduğunun bir önemi yok ama şu hayatta kaliteli yaşamak istiyorsanız mutlaka bir spor dalı ile ilgilenin…
 2. Sevilen kişilerle vakit geçirmek
  Yaşam kalitesini ve süresini yükselten en önemli eylemlerden biri de aile ve sevdiklerinizle vakit geçirmektir. Yaptığınız eylemin ne olduğu önemli değil ama sevdiklerinizle geçirdiğiniz hiçbir an boşa gitmiş sayılmayacaktır.
 3. Günlük tutmak
  Günlük tutmak sizi bir sonraki güne, haftaya veya aya hazırlayacaktır. Günlük tutmayı gün sonu değerlendirmesi gibi düşünebilirsiniz. Bugün neler yaptım? Ne öğrendim? Yarın ne yapacağım? Neyi yapmasaydım çok daha iyi olurdu? Gibi soruları cevaplayarak kendinizi geliştirebilirsiniz.
 4. Yeni beceriler öğrenmek
  Her zaman yeni beceriler öğrenin. Bu bir dövüş sanatı olabilir veya herhangi bir dans türü. Yeni beceriler öğrenmeniz sizi her şekilde ileriye taşıyacaktır. Özellikle sosyal yaşantınızda başkaları ile paylaşacak konularınız artacaktır. Siz daha çok paylaştıkça size gelen paylaşımlar da artacaktır. Aslında yeni beceriler başka yeni becerileri de çekecektir.
 5. Kaliteli film ve diziler izlemek
  Kaliteli diziler, filmler veya belgeseller sizi geliştirecektir. Aynı zamanda ilham kaynağı da olacaktır. Başkaları ile paylaşacak konularınız artacak ve eğlenceli bir birey haline dönüşeceksiniz. Bu arada çok vakit çalan bir eylem olduğu için uygun gün ve şartları belirlemek sizin için iyi olacaktır. Yoksa kendinizi kaptırmaya kolay bir aktivite.
 6. Müzik dinlemek
  Müzik ruhun gıdasıdır. Kaliteli müzikler sizi rahatlatacak, konsantre olmanızı sağlayacak ve ilham verecektir. Güzel bir klasik, caz veya alternatif müzik size keyif verecektir.
  William Shakespeare’in bir lafı var: “ Aklın dengesi bozulmuşsa, yüce müzikten etkili bir çare, daha huzur verici bir ilaç yoktur.“
 7. Okumak
  Temel eylemler dışında hiçbir zamanınızın boşa gitmeyeceği bir eylem de okumaktır. İnsan deneyim ve okumakla yeni şeyler öğrenir. Her zaman etrafınızda Tolstoy, Yaşar Kemal, Nazım Hikmet, Aziz Nesin gibi insanlar olmayabilir. Bu yüzden bu insanların deneyimlerini okuyup kendinizi geliştirmek için bu yazarların kitaplarını okumalısınız. Okuyacağınız kitapları iyi seçin ve her gün en az 1 saat okumaya vakit ayırın.
 8. Hedefleriniz üzerinde çalışmak
  Herkesin bir hedefi vardır diye düşünüyorum. Bu hedefleri nasıl gerçekleştireceğiniz ise önemli bir konudur. Hedeflerinizi gerçekleştirmek için mutlaka bir plan-stratejiniz olmalıdır. Bu plan ve stratejileri gerçekleştirmek için yaptığınız her eylem yine boşa gitmeyen zamanlar sınıfına girecektir.
 9. Yemek yemek
  Her insan yemeye ihtiyaç duyar. Yemek için harcadığınız zamanlar boşa geçen zaman değildir. Yemeği hızlı yemenize gerek yoktur ve yemeyin de. Zaten hızlı yenen yemekler sağlıksızdır. Oturup uzun uzun yemeğinizi hazırlayın, yavaş yavaş tüketin. Yemek sırasında yalnız olmayın ve o sofrayı sevdiklerinizle paylaşın.
 10. Meditasyon
  Artan nüfus, ödenmemiş faturalar, çekilen araba kredisi gibi etkenler hayatı stresli kılmaktadır. Her an boğuşmak zorunda kalacağınız bir stres konusu ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumların ortaya çıkacak olması düşüncesi bile başlı başına bir stres konusudur. Bu durumu düzeltmek için meditasyon yapabilirsiniz. Her gün sabah ve akşam olmak üzere en az 10 dakika meditasyon sizi rahatlatacaktır. Ve asla boşa harcanan bir zaman durumuna düşmeyecektir.

Yukarıda saydığım tüm aktiviteler sizi dün olduğunuz kişiden daha iyi biri yapacağı için boşuna harcanmış zaman olmayacaktır. Aslında bir şeyin vakit harcamaya değip değmeyeceğini en iyi şekilde anlama yöntemi de budur. Durup bir dakika düşünün. Ben bunu yaptığımda ne kazanacağım? Beni daha iyi biri yapacak mı? Eğer cevap evet ise vaktinizi o eyleme ayırabilirsiniz. Eğer hayırsa tercih size kalmış.

Paylas.

Yorum Yap