Uzun ve Sağlıklı Yaşamanın Sırrı Nedir?

0

Hepimiz uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamak isteriz. Sağlığımız bozulduğunda ise suçu hemen genlere atarız. Aslında uzun ve sağlıklı yaşamanın sırrı genlerde değildir. Bu noktada genler çok küçük roller oynar ve asıl önemli rol çevresel faktörlerdedir.

Kötü genler ancak sağlıksız tercihlerle aktif olacaktır. Sağlıklı ve doğru bir yaşantı, hastalık genlerini baskılayacak ve ortaya çıkma olasılığını düşürecektir.

Uzun yaşamın sırrı aslında 3 madde de toplanmıştır. Diğer şeyler tartışmaya açıktır ama aşağıda bahsedeceğim 3 sırrı uygular ve dikkat ederseniz, sağlıklı ve uzun yaşamaya adım atmış olursunuz.

Sağlıklı ve uzun yaşamak için neler yapmalıyız?

1. Az yemek

Uzun ve sağlıklı yaşamın en büyük sırrı az yemektir. Sofradan tam doymadan kalkmalı ve besin tercihleriniz doğal gıda ve içeceklerden yana olmalıdır. Kilo fazlalarınız varsa bu ileriki yaşlarda size mutlaka hastalık olarak geri dönecektir. Sağlıklı ve uzun bir yaşam istiyorsanız öncelikle az yeme alışkanlığı edinmeli ve kilo fazlalarınızdan kurtulmalısınız.

Çözüm:

Hastalık mutfaktan geçer. Beslenme tercihleriniz ya sizi iyileştirecektir ya da hasta edecektir. Bu yüzden seçimlerinize dikkat etmeniz gerekir.

Sebze, meyve ve bakliyat ağırlıklı bir beslenme en sağlıklı seçimlerdir. Hayvan ve hayvan ürünlerinin fazlasının zararlı olacağı yönünde bilgiler mevcuttur ve bu yüzden de tüketimini azaltmanızda fayda olacaktır.

Bunun dışında özellikle akşamları öğün miktarınızı minimum tutmanız önemlidir, belli saatten sonra da sıvı hariç hiçbir şey tüketmemelisiniz.

Vücudun çalışma periyodları vardır. Akşam saatlerinde vücut kendini yenilemeye ve onarmaya başlar. Sizin geç saatlerde yediğiniz her öğün buna engel olur ve vücutta toksin oluşumunu tetikler.

Yukarıdakine ek olarak bağırsak floranızı güçlendirmek için de fermente gıdalar ve probiyotik ürünler tüketmeniz yine sağlığınızı iyileştirecek ve uzun bir yaşam sağlayacaktır. Sağlıklı bir flora demek güçlü bir bağışıklık sistemi demektir. 

Doğal beslenmek önemlidir ama yanlış anlaşılmaması için tekrar ediyorum sağlıklı beslenmek yanında az yemek daha önemlidir. 

Mutlaka uzak durmanız gereken şeyler de vardır

Özellikle alkol, sigara, işlenmiş gıda(paketlenmiş ve market raflarında olan her ürün), şeker, kızartma, gazlı ve şekerli içecekler, fazla miktarda hayvansal gıda (süt, kırmızı et, peynir, vb.), vb tüketimini bırakmalı veya azaltmalısınız.

2. Uyku

Vücut tüm onarım işlerini uyurken yapar. Gün içerisinde yıpranan, bozulan hücreler gece uykusunda tamir olur. Eğer siz geç saatlere kadar oturur, yeterli uykuyu almazsanız bu işlem yarım kalır ve sağlığınız bozulmaya başlar. 

Uzun ve sağlıklı yaşamak isteyen her insanın mutlaka 7-8 saatlik bir uyku rutini olmalıdır. 

Yatağa gidiş saatiniz 23:00’ü geçmemeli ve her gün yatış ve kalkış saatleriniz aynı olup bunu bir rutin haline dönüştürmelisiniz.

Çözüm:

Her gün aynı saatte uyumaya çalışın. Ve en az 7 saatlik bir uyku uyuyun. Daha az uyku şimdiden veya daha sonraki yıllar için birçok soruna neden olacaktır. 

3. Egzersiz

Sağlıklı ve uzun yaşamanın son sırrı ise hareket etmektir. Haftanın en az 4,5 günü 30 dakikalık egzersizin size katacağı şeyler o kadar fazla olacaktır ki. Egzersiz derken bu her şey olabilir. Yürüyüş, koşu, bisiklet sürmek, yüzmek, fitness, yoga, pilates, vb. 

Olması gereken tek şey hızlı bir tempodur. 2 saat yavaş yavaş yürümektense 30 dakika hızlı tempoda yürümek çok daha sağlıklıdır. 

Hızlı bir tempo nabzınızı yükselticektir ve sağlıklı ve uzun bir yaşam için gerekli olan budur. Terlemeden veya nefes nefese kalmadan yaptığınız her egzersiz yetersiz kalacaktır. Biraz sınırları zorlamalı ve temponuzu arttırmalısınız.

Çözüm:

Hareket ve tempo içeren her şey egzersiz yerine geçecektir. İş yeriniz yakınsa tempolu şekilde yürüyüp gidebilir veya uzaksa da birkaç durak önce inip yürümeyi tercih edebilirsiniz.

Bisiklet sürebilirsiniz. Almanız da şart değildir, kiralayan yerler var. 

Yakınınızda bir park varsa yürüyüş veya koşu yapabilirsiniz. Hem ağaçlardan gelen oksijen hem de egzersiz size iyi gelecektir.

Bunlar dışında yüzmeye gidebilir, dans edebilir, spor salonuna yazılabilir veya sizi terletecek her hangi bir şeyi düzenli olarak yaparak sağlıklı kalabilirsiniz.

Yukarıda size uzun ve sağlıklı yaşamak için ihtiyaç duyacağınız 3 eylemden bahsettim. Bunlar kanıtlanmış ve bilim tarafından onaylanmış gerçeklerdir. Bu kurallara uyarsanız daha dinç olursunuz, stres seviyeniz azalır, yaşam kaliteniz yükselir…

Sizlerin de sağlık ve uzun yaşama dair önerileriniz varsa bizimle paylaşabilirsiniz…

Paylas.

Yorum Yap