Uyumak İstiyorum: Nasıl Daha İyi Uyurum

1

Bu yazım uykuya dalmakta zorluk çekenlere ve sabah enerjisi az olanlara gelsin.

Az uyumak kadar çok fazla uyumakta sağlık açısından zararlıdır. Ve herkesin kendine göre bir uyku süresi vardır. Kimine 6 saat yeterken bir başkası için 8 saat yetersiz kalmaktadır.

Burada bilmeniz gereken yatakta geçirdiğiniz sürenin ne kadarını gerçekten uyuyarak geçirmektesiniz?
“Kaliteli uyku, uyku süresinden daha önemlidir.” 10 saat sıkıntılı bir şekilde yatmaktansa, 6 saat kaliteli bir uyku size daha çok fayda sağlayacaktır.

Kaliteli Uykunun Püf Noktaları

iyi-uyku

Doğru şekilde kaliteli bir uyku süreci

Kaliteli bir uykunun 3 aşaması vardır. Bu üç aşamada ki maddeleri tek tek uygularsanız daha kaliteli bir uykuya kavuşabilirsiniz. Daha kaliteli bir uyku demek: Gün içerisinde daha çok enerji, daha çok mutluluk, daha çok yaratıcılık demektir. Zaten enerjik, yaratıcı ve mutlu oluyorsanız; elde etmek istediğiniz şeylere ulaşmakta kolaylaşacaktır!

Uykuya hazırlık süreci

İlk etapta iyi bir uyku için vücudunuzu hazırlamalısınız!

 • Egzersiz yapın:
  Gün içerisinde yaptığınız egzersizler geceleyin daha iyi uyumanızı sağlayacaktır. Egzersizlerinizi bir rutin haline dönüştürün. Ve uyku saatinden en az 2 saat önce tamamlamış olun. Yürüyüş, evinizde yapacağınız mekik, şınav hareketleri veya vaktiniz ve paranız varsa spor salonu üyeliği size faydalı olacaktır.
 • Rahatlatıcı bir alarm:
  Çaldığında tüm ev halkını uyandıran, rahatsız eden bir alarm kurmaktan kaçının. Sizi güzel bir müzikle, rahatlatıcı bir şekilde uyandıracak alarm uygulmalarını indirebilirsiniz.
 • Sigara, alkol ve kafein üçlüsünü azaltın:
  Bu üçünü kullanıyorsanız mutlaka azaltmalısınız. Hatta bırakmalısınız. Uykuya düşman olan üç madde varsa bu saydıklarımdır!
 • Parlak ekranlardan kaçının:
  Yatağa girmenize 2 saat kala mutlaka tüm ekranlarınızı kapatmalısınız. Cep telefonu, tablet, PC, Televizyon vs. bu ekranlardır 🙂
 • Uyumadan önce meditasyon yapın:
  Yatağınıza girdiğinizde yapacağınız 10 dakikalık meditasyon, sizi gün içindeki olumsuzluklardan kurtaracaktır. Daha rahat uyumanızı sağlayacaktır. Sadece derin nefesler alıp iyi şeyler düşünmek bile yeterli olacaktır.

Uyku ortamınız

Uykuya dalmadan önce mutlaka uyku için gerekli ortamı hazırlamalısınız.

rahat-yatak

Rahat bir yatak, iyi bir uyku ile dünyayı fethedebilirsiniz!

 • Rahat bir yatak:
  Ortalama bir ömrün 23 yılı uyuyarak geçmektedir. Durum böyle olunca en çok önem vermemiz gereken konuların başında yatağımız gelmelidir. Güzel bir yatak için yatırımınızı yapınız. En rahat yatağı, yastığı, nevresimi seçiniz…
 • Oda sıcaklığı:
  Çok sıcak veya soğuk bir oda uykunuzu olumsuz etkileyecektir. Ne üşümelisiniz ne de sıcaktan terlemeli. İmkanınız varsa, her zaman odanızın sıcaklığını ılık vaziyette en ideale ayarlayın.
 • Karanlık uyku dostudur:
  İyi bir uyku için karanlık bir ortam gereklidir. Bu yüzden tüm ışıklardan kurtulmanız gereklidir. Işık yakmadan uyuyamıyorum dersenizde, yakacağınız ışığın miktarını kısık tutmaya çalışın. Hatta uyumanıza birkaç saat kala ışığınızı loş hale getirirseniz, vucüdunuzu uykuya hazırlamaya başlarsınız.
 • Dikkat dağıtıcılardan kurtulun:
  Siz tam yatmışken duyacağınız bir mesaj, email uyarısı sesi uykunuzu bozabilir. Çok önemli beklediğiniz bir telefon vs. yoksa gece yatarken telefon, tablet ve PC’nizi kapatınız.

Zamanlama

Kaliteli bir uyku için kendinizi ve uyku ortamınızı hazırladınız. Şimdi uykunuzu bir rutine dönüştürme vakti geldi. Her gün aynı saatte yatağa gidip aynı saatte kalkmak vucüdunuzu uykuya hazırlayacaktır. Uyku saatleriniz düzensiz olursa, uykunuzda düzensiz olacaktır. Bu yüzden kaliteli bir uyku için son yapmanız gereken şey yatağa aynı saatte gidip aynı saatte çıkmaktır.

Paylas.