Uykusuzluk ve Obezitenin Dostu Mavi Işık?

0

Mavi ışık nedir?

Mavi ışık, 380nm ve 500nm dalga boyu arasındaki mavi bileşeni yüksek enerjili görünür ışık olarak da bilinir. 380nm ve 440nm arasında kalan mavi-mor dalga boylarının zararlı olduğu düşünülürken 440nm ve 500nm arasında kalan bölüm faydalı olarak kabul edilir.

Peki günlük yaşantımızda mavi ışığa hangi noktalarda maruz kalırız ve bizi en çok hangi yönlerden etkilemektedir. Öncelikle hepinizin tahmin edebileceği gibi mavi ışık saçan kaynakların en başında bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler, televizyonlar, diğer bazı elektronik cihazlarla birlikte bazı enerji tasarruflu ampüller gelmektedir. Doğrusu çevremizde elektronik aletler açık olduğu müddetçe mavi ışık eksik olmamaktadır. Saydığım bu cihaz veya aletler kapalı şekilde duruyorsa bir sıkıntı yoktur, sadece açık oldukları zamanlarda mavi ışık yaymaktadırlar.


Neden uyuyamıyorum sorusunun bir cevabı da mavi ışıktır…

Uyku saatinize yakın zaman dilimlerinde bilgisayar, cep telefonu veya televizyonla haşır neşir olursanız mavi ışığa maruz kalmış olursunuz ve buda uykuya engel olduğu bilinmektedir. Mavi ışık, uyuyakalmanızı sağlayan hormon olan melatoninin salgılanmasını baskılar ve uyku sorunları yaşamanıza sebebiyet verir.

Daha iyi uyumak için yapabileceğiniz 17 şey!
Uyumak İstiyorum: Nasıl Daha İyi Uyurum


Mavi ışığa maruz kalmak kilo aldırır mı?

Mavi ışık, ghrelin ve kortizol yani açlık ve uyanıklık hormanlarını teşvik eder. Genetik programımız, mavi ışık ile gün ışığını ilişkilendirdiğinden, bu sürekli maruz kalma hali, vücutlarımızın sürekli uzun gün ışığı mevsiminde(yazda) olduğumuzu düşünmesine neden olur.

Atalarımız açık ve güneşli havalarda çok güzel avlanabilirken, zorlu kış şartlarında sıkıntılar yaşıyordu. Insan vücududa buna göre yaz ayları sonlarına doğru kışı atlatabilmek için yağ depolamayı öğrendi. Kış aylarında uzun süre aç kalabilecek vücudu desteklemek amaçlı bu yağlar vücut tarafından kışa yakın dönemde üretilmeye başlanıyordu. Bu ayrıntıyı bildikten sonra;

Böylece vücudunuz elektrik ışıkları yüzünden sürekli olarak kısa gün ışığı saatlerinin yaşanacağı ama bir türlü gelmeyen kış mevsimi için hazırlık yaparak kilo alıp durur. Artık bu eski ritim tamamen yok edildiği için 365 günlük “sonsuz yazlar” yaşıyoruz. Tüm bu nedenlerden dolayı da uyku problemleri çekerken aynı zamanda obeziteye doğru ilerliyoruz.


Mavi ışıktan korunmak için neler yapılabilir?

  1. Belli bir saatten sonra bilgisayar, cep telefonu, televizyon kullanmayı bırakın.
  2. Veya güneş battıktan sonra işiniz, vs. gereği bu gibi cihazları kullanmanız gerekiyorsa mavi ışık engelleyici gözlükler veya ekran filtreleri kullanabilirsiniz.
  3. Cep telefonunuzun gece modu varsa kullanmalısınız. Mavi ışık yerine sarı tonlu bir ekran oluşur. Eğer cep telefonunuzda bu özellik yoksa, bunu sağlayan uygulamalardan birini indirebilirsiniz.
  4. Yatak odanızda mavi ışık saçan ampüllerin olmasını engelleyin. Hatta uyku öncesi son 2, 3 saatinizi loş ışıkta geçirin.
Paylas.

Yorum Yap