Üretken insanların yatmadan önce yaptığı 9 şey

0

Üretken insanların, her gün uyguladıkları belli başlı alışkanlıkları ve rutinleri vardır. Aslında bu rutin ve alışkanlıklar, onları üretken yapan şeylerdir. Bu kişiler başarılı olmanın formülünü bulmuştur ve bunu her gün uygulayarak kendilerini geliştirmektedirler.

Sabahın erken saatleri ve gece uyumadan önce üretkenliğimizin en yüksek olduğu vakitlerdir. Gündüz sakin kafayla uyanırız ve geceleyin sessizlik hakimdir. Konsantre olabileceğimiz en iyi vakitler bunlardır.

Ben size başarılı ve yaratıcı insanların yatmadan önce yaptığı 9 şeyi anlatacağım.

 1. Her akşam günün özetini çıkartırlar

  Tüm üretken insanlar, gece yatmadan önce günün özetini çıkartıp kendileri hakkında kritik yaparlar. Günlerinin nasıl geçtiğini, kendileri için neler yaptıklarını, neler öğrendiklerini, kendilerine ve başkalarına yaptıkları katkıları analiz ederler. Yaptıkları hataları not alırlar.
  Bu sayede kendilerini motive ederler ve yanlış yaptıklarını benimseyip bir daha o yanlışa düşmemeyi öğrenirler. Ve tabi ki her zaman daha iyi nasıl olabileceklerini belirlerler.
  Sizde, bugün yatağa girmeden önce boş bir kağıt alıp günün kritiğini yapın. Sonrasında daha iyi yapabileceğiniz şeyleri çıkartın ve diğer güne daha hazır bir şekilde uyanın.

 2. Düşüncelerini kağıda dökerler

  Üretken ve başarılı insanlar fikirlerini, düşüncelerini ve duygularını kağıda dökerler. İşlerin ne zaman iyi veya kötü gittiğini, iletişim ve düşünce yeteneklerini nasıl geliştirebilecekleri üzerinde dururlar.
  Gün içinde yaşananları kağıda dökmek, zihninizi temizler, aklınızı negatif düşüncelerden arındırır ve stresinizi azaltır. Bir psikoloğa anlatır gibi boş sayfalara hislerinizi yazmak, sırtınızdaki stres yükünü kağıtla paylaşmanızı ve stresten kurtulmanızı sağlayacaktır.
  Birçok başarılı insanın günlük tuttuğu bilinmektedir. Neden sizde başlamıyorsunuz?

 3. Yastığa başlarını koymadan önce mutlaka kitap okurlar

  Başarıya giden en hızlı ve etkin yol okumaktan geçer. Dünyadaki bütün başarılı insanların çok fazla kitap okuduğu bilinmektedir.
  Başarılı liderler, başarılı iş adamları, vs. hiç farketmez ama başarıya giden yol kitap sayfalarından geçmektedir.
  Kitap okumak size tecrübe etmediğiniz şeyleri öğretir, farklı bakış açıları kazandırır ve hayal gücünüzü geliştirir. Kısacası bilgi seviyenizi yükseltir.
  Mutlaka gece yatmacan önce en az 30 dakika kitap okumalısınız…

 4. Bir sonraki günün önceliklerini belirleyip kendilerine yapılacak listesi oluştururlar

  Öncelikle başarılı ve üretken insanlar ne yapacaklarını her daim bilmektedirler. Öncelikleri, daha sonra gelecekler, kısa ve uzun dönem hedefleri her zaman bir yerlerde not edilmiş şekilde durmaktadır.
  Bunları unutmamak ve taze tutmak içinde gece yatmadan bir sonraki günün önceliklerini belirleyip sırası ile not alırlar. Bu sayede yarın için yapılması gereken tüm görevler net bir hal alır.
  Böylece diğer güne daha hazırlıklı, rahat ve daha az stres ile başlarlar. Çünkü yapılacak her şeyi biliyorlardır.
  Sizde yarın için yapmanız gereken 4-5 tane şeyi maddeler halinde geceden hazırlayın ve yarına hazır bir şekilde uyanmanın rahatlığını yaşayın.

 5. Aileleri ile vakit geçirirler


  “Bir insan asla işi için ailesini ihmal etmemelidir.”  – Walt Disney

  Bir insanın hedefleri olması önemli bir şeydir. Bu hedeflerine ulaşma çabaları hayattaki mutluluk kaynaklarıdır. Fakat hedefe ulaştıkları anda bir anda boşluğa düşerler ve başka bir hedef ararlar.
  O yüzden hedef belirlerken sonu olmayan hedefler seçmek önemlidir. Mesela aile ile geçirilen kaliteli zaman, dostlarınız ile hoş sohbetleriniz.
  Bir ailenizin olması hoş bir şeydir. Mutlu ve bolca vakit geçirdiğiniz bir ailenizin olması ise çok daha güzeldir. Bu yüzden aileniz ile mutlaka planlar yapın. Tatile çıkın, kahvaltılarda birlikte bulunun, sohbetler edin…

 6. Görevlerini tamamlarlar


  Başarılı ve üretken insanların günlük yapılacaklarını önceki geceden belirlediğini belirtmiştik. Bu belirlenen listeyi gün sonuna kadar mutlaka tamamlamış olurlar.
  Sadece sevdikleri şeyleri değil gerçekten yapılması gereken, yaptıklarında kendilerine katkı sağlayacak şeyleri mutlaka listeye eklerler ve gece yatmadan önce mutlaka tamamlarlar. Gün içinde kısıtlı vakitleri vardır ve bunu en iyi şekilde değerlendirirler.
  Sizde bir gün önceki yaptığınız listenizi kontrol edin ve yapılmayan görevleri tamamlayıp mutlaka öyle yatın.

 7. Belli bir saatten sonra dijital detoks yaparlar

  Üretken insanlar güne ayak uydururlar. Günümüz, dijital çağ olduğu için onlarda bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi dijital cihazları kullanmaktadırlar. Fakat cihazları amaçlarına ulaşmak için kullanırlar. İhtiyaçları bittiğinde bir kenara bırakabilirler. Onlara muhtaç değildir ama faydalarından da yararlanmayı bilirler.
  Bu yüzden birçok başarılı insan belli bir saatten sonra tüm elektronik cihazlarını kapatır. Mesela yatma vaktine 2 saat kala. Veya Pazar günleri rahatsız edilmek istenmeyip tüm cihazlarını bir gün için kapalı tutanları da vardır.

 8. Meditasyon yaparlar

  Kafamıza reset atmak için yapabileceğimiz en basit şey meditasyondur. Meditasyon ile kafamızı boş yere işgal eden düşüncelerden kurtulur ve yeni düşüncelere yer açmış oluruz.
  Bu sayede stresten kurtulup yeniliklere merhaba demiş oluruz.
  Üretken insanların en önemli ihtiyacı boş ve sakin bir zihindir. Bu yüzden başarılı ve üretken birçok kişi gece yatmadan önce mutlaka meditasyon yapmaktadır.
  Sizde basit şekilde gece yatmadan 10 dakika sessiz ve rahat bir ortamda derin derin nefes alıp vererek basit bir meditasyon egzersizi yapın.

 9. Geleceklerini kafalarında canlandırırlar

  Birçok deney kendimizi başarılı biri olarak düşünmenin, bizi başarılı biri olmaya yaklaştırdığını göstermektedir. Sizde olmak istediğiniz figürü kafanızda canlandırın ve gece yatmadan önce 5 dakika hayaller kurun.
  Bu sayede bir sonraki güne daha motive olmuş bir şekilde uyanıp hedeflerinize daha konsantre bir şekilde yöneleceksiniz.

Sizde bu 9 alışkanlığı her gece tekrarlayın, yaratıcılığınızı da aynı oranda yükseltin. Bu 9 alışkanlığı her gün bir rutin haline dönüştürmeyi hedef edinin. Bir süre sonra sizi daha üretken yapan ve hiçbir yerde yazmayan kendi alışkanlıklarınızı keşfetmiş olacaksınız. Belki gece yatmadan önce spor yapmak, balkonda oturup etrafı gözlemek ve düşünmek gibi.

Sizinde kendinize özgü rutinleriniz varsa, lütfen bizimle paylaşın!

Paylas.

Yorum Yap