Televizyon İzlemeyi Bırakın ve Bahsedeceğim 5 Aktiviteyi Yapın

0

Türkiye’de ortalama olarak 4 saatimiz televizyon karşısında geçiyor. Buda haftalık 28 saat etmektedir. Bu durumda haftanın 1 günü TV karşısında heba edilmektedir.

Bunun yerine vaktinizi çok daha verimli kullanabilirsiniz. TV izlemeyi azaltın ve kazanacağınız zamanla aşağıdaki aktivitelere yoğunlaşın.

Televizyon izlemek yerine vakit ayırıp hayrını göreceğiniz 5 aktivite

 1. Kitap Okuyun

  Kitap okumak eğlenceli olmasının yanında sizi bilgilendiren, olaylara farklı bakış açılarıyla bakmanızı sağlayan, hayal gücünüzü geliştiren bir eylemdir. Günlük 1 saat bile kitap okusanız ayda 3, 4 kitabı kolaylıkla bitirebilirsiniz.

  TV izlemek için harcadığınız 1 saati mutlaka kitap okumaya ayırmalısınız.
 2. Yemek Pişirin

  Yemek pişirmek kadın işidir diye düşünmeyin. Hem kadınlar hem erkekler için gayet eğlenceli bir eylemdir. Yemeğin tuzunu, baharatını, pişirme şeklini kendiniz ayarlayacağınız için sizin için daha lezzetli bir yemek olacaktır. En büyük artısı ise sağlıklı beslenecek olmanızdır.

  Dans etmek, kitap okumak gibi yemek pişirmekte stres azaltan ve sizi rahatlatan bir aktivitedir. Yemek yaparken meditasyon yapar gibi rahatladığınızı hissedeceksiniz.
 3. Biraz Egzersiz Yapın

  Sahip olduğumuz en değerli şey sağlığımızdır. Bunu korumak için sağlıklı beslenmenin yanında düzenli egzersiz yapmalıyız. Her günün 30 dakikasını mutlaka egzersize ayırmanız gerekmektedir.

  Egzersiz ile daha dinç olacaksınız ve gün içerisinde yorgunluk hissetmeden tüm işlerinize konsantre olabileceksiniz.

  Aynı zamanda gelişen fiziğiniz ile birlikte sosyal hayatınızda özgüveniniz yükselecektir.
 4. Online Ders Alın

  Eğitim her zaman çok önemlidir ve çağımızda buna ulaşmak çok kolaylaşmıştır. Günlük 1-2 saatinizi bilgisayarınızdan ulaşabileceğiniz online bir eğitim için ayırın. Oturduğunuz yerden yeni bir şeyler öğrenmek oldukça faydalı olacaktır. TV karşısında oturup boşa zaman akıtmak yerine internette bulunan binlerce eğitimden yatkın veya meraklı olduğunuz bir tanesini seçip tamamlayın.
 5. Yeni Bir Hobi Edinin

  Sahip olduğunuz hobiler aslında hayatınızı yönlendirmektedir. Dans eden biri değilseniz, konunun dans olduğu bir ortam sizi çekmeyecektir. Fakat sizde dans etmeyi seviyor ve aktif şekilde dans ediyorsanız; bu ortam sizi çekecektir ve yeni kişilerle tanışmanıza olanak tanıyacaktır.

  Kısacası sahip olduğunuz hobiler kadar etrafınıza ilgi ve alakanız artacak ve bir o kadarda çevrenizi geliştirip daha sosyal bir hayata adım atacaksınız.

  Sosyal yaşantı dışında yeni bir şeyler yapıyor ve öğreniyor olmak özgüveninizi, mutluluk düzeyinizi arttıracaktır.

Sonuç olarak

TV karşısında oturarak hiçbir şey kazanmıyorsunuz. Fakat yukarıda bahsettiğim konuları yaparsanız neler kazanacağınızı anlamışsınızdır sanırım. TV programlarını izlemeniz sadece yayıncılara para kazandıracaktır ama uygulayacağınız 5 konu ile kazanan siz olacaksınız.

Yemek yapmak istemeyebilirsiniz veya online ders almak şuan için size pek çekici gelmiyor olabilir ama yukarıda bahsettiğim 5 konudan en azından 1,2 tanesine vakit ayırabilirsiniz. Günlük 4 saat TV izliyorsanız, bunu 2 saate çekin ve diğer 2 saatte diğer konulara odaklanın. Faydasını göreceğinize emin olabilirsiniz.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap