Tanımadığınız biriyle konuşmak için 7 başlangıç cümlesi

0

Metrobüste, vapurda, sinemada veya bir cafede illa ki gördüğünüz biri ile tanışmak istemişsinizdir. Fakat nasıl bir başlangıç cümlesi ile giriş yapacağınızı kestirememişsinizdir. Sonrasında ise herkes kendi yoluna devam etmiştir.

Konuşmanın devamı için bir öneride bulunmayacağım fakat karşınızdaki kişiyi ürkütmeden sohbete başlayabilmeniz için 7 örnek cümleyi belirteceğim. Böylece tanışmak istediğiniz kişi ile sohbet etme şansısını yakalayacaksınız.

İşte size biri ile konuşmaya başlamak için 7 başlangıç cümlesi:

 1. Çok güzel bir çanta/kalem/kitap/parfüm vs.


  Hoş bir yorumla konuşmaya başlamak her zaman etkili olacaktır. Yorum yaptığınız nesne hakkında bilgi sahibiyseniz de, konuşmayı bu yönde sürdürüp sonrasında daha kişisel konulara geçiş yapabilirsiniz.

  

Konuşmaya başlamadan önce karşınızdaki kişiyi biraz inceleyin ve daha sonra da gelişmeyi en iyi sağlayacak girişi yapmak için uygun yorumu seçiniz.


 2. Şuraya nasıl gidebilirim soruları

  Konuşma başlatmanın bir diğer yoluda soru sormaktır. Karşınızdaki kişiden yardım istemek mutlaka bir konuşma başlatacaktır. Daha sonrasında belki ortak bir nokta yakalayıp konuşmayı sürdürmenin bir yolunu bulabilirsiniz.

 3. Yardım edebilir miyim?

  Karşınızdaki kişiye yardım talebinde bulunmanız sizi nazik bir insan olarak gösterecektir. Birine çantasını taşımak için yardım edebilir, elleri doluysa kapıyı açabilirsiniz.

  

İlla bir konuşma başlatmak için yardımda bulunmanıza gerek yoktur. İhtiyacı olan birine her zaman yardım etmeniz gerekmektedir. Bazen de tanışmak için güzel bir bahane olacaktır.


 4. Şu konu hakkındaki fikriniz nedir?

  Konuşmanıza karşınızdaki kişinin bir konu hakkındaki fikrini sorarak başlayabilirsiniz.   Sinemadasınız ve film sonunda yanınızda oturan kişiye filmi nasıl bulduğunu sorabilirsiniz.
Bir mekanda otururken dışarıda bir olay yaşandı ve sizde tanışmak istediğiniz kişiye olay hakkında bir düşüncenizi dile getirip kendi fikrini sorabilirsiniz.


 5. Sen Ahmet / Ayşe ‘yi nereden tanıyorsun?


  Her zaman yüz yüze konuşmaya gerek yoktur. Sosyal medyayı kullanarakta biriyle tanışabilirsiniz.   Sosyal medyada tanışmak istediğiniz kişinin profiline girin. Belki ortak bir arkadaşınız çıkacaktır. Ortak arkadaşınızı nereden tanıdığını sorabilirsiniz. Böylece muhabbet başlatıp konuşmayı ileriye taşıyabilirsiniz.


 6. Şu okulda mı okudun? Bu şehirde mi yaşıyorsun? Şu topluluğa mı üyesin?

  İlla ortak bir arkadaş üzerinden ilerlemeye de gerek yoktur. Ortak bir nokta bulduğunuz takdirde, o konu üzerinden de konuşmaya başlayabilirsiniz.

  

Belki aynı okulda okudunuz. Belki aynı mahallede büyümüşsünüz. Belki aynı konsere, aynı etkinliğe katılacaksınız. Bu konular hakkındaki fikirlerinizi sunun veya karşınızdakinin fikirlerini dile getirmesini talep edin.


 7. Bloğunuz / Çektiğiniz Fotoğraf / Müziğiniz çok ilginç?
 8. Karşınızdaki kişinin kişisel bir uğraşısı hakkında yorum yaparak veya merak ettiğiniz noktaları sorarak konuşmaya başlayabilirsiniz.   İnternette gezerken okuduğunuz bir blog ilginizi çektiyse, iletişim bilgilerine bakıp kendisine mesaj yollayabilirsiniz.

  
Veya yolda giderken sokak müziği yapan birinin müziği hoşunuza gitti ve sizde gidip ona müziğinin güzel olduğunu belirtip daha başka sorular sorarak konuşmaya başlayabilirsiniz.

Tanımadığımız kişilerle konuşmaya çekinen bir toplumuz. Biri ile sohbet etmenin illa ki arkadaş olunacak veya flört başlangıcı sanılacağı anlamından kurtulmamız gerekir. Ben açıkcası; bu düşünce yapısında olduğumuz için çekingenlik yaşadığımızı düşünmekteyim.


Oysa uzun bir yolculuk sırasında yanınızdaki kişiyle sohbet etmek, yolculuğun hızlı geçmesini sağlayacaktır.

Yanınızdaki kişiye, bir konu hakkında ki fikrini sormak size farklı bir bakış açısı ve yorum farkı kazandıracaktır.

Konuşmaya bu noktadan bakın. Sonrasında yaşanacak durumlar zaten konuşmanın sürecine göre şekillenecektir.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap