Susuz Kalmak Nelere Yol Açar?

0

Suyun temel bir yaşam kaynağı olduğunu ve dünya dışı gezegenlerde yaşam imkanları aranırken suyun varlığının önemli bir belirtken olduğunu da biliyoruz.

Aynı zamanda gezegenemizin ¾’ü sularla kaplıyken insan vücudunun %55-65 kadarını su oluşturmaktadır.

Peki susuzluk baş gösterdiğinde aşamalı olarak vücudumuzdaki etkileri nasıl olmaktadır?

 1. Susuzluk
  Sıcak bir odada hiç su içmeden 1 saat idman yaptığınızda kaybedeceğiniz su miktarı vücut ağırlığınızın 2%’si kadar olacaktır ve bu 77 kiloluk bir insanda yarım litreye tekabul etmektedir. Susuzluk ile birlikte vücudunuz geriye kalan tüm neme sımsıkı sarılmaya başlar ve ihtiyacını bu nemden sağlamaya başlar. Sonrasında böbrekler mesanaye daha az miktarda su göndermeye başlar ve idrar renginiz koyulaşır. Daha az terlersiniz ve vücut sıcaklığınız kademeli olarak artmaya başlar. Kanınızın kıvamı değişir ve daha yoğun bir hal alır. Oksijen düzeyini koruyabilmek için kalp daha hızlı atarken nabzınız hızlanır.
 2. Bayılma
  Su kaybı 4% oranına çıktığında 77 kiloluk bir insan 3,1 litre suyu çoktan kaybetmiştir. Aşırı sıcakta hiç su içmeden 3 saat bisiklet sürerseniz veya iki gün boyunca hiç su içmeden durursanız bu evreye ulaşabilirsiniz. Bu seviyeye geldiğinizde kanınız iyice yoğunlaşır ve dolaşım azalmaya, teniniz buruşmaya başlar. Tansiyonunuz gittikçe düşer ve bu her an bayılmanıza sebep olabilir. Artık vücudunuzda çok az su kalmıştır ve istesenizde terleyemezsiniz ve vücut sıcaklığınız iyice artar.
 3. Organ hasarları
  Su kaybı 7%’lere ulaştığında 5,5 litreye yakın su kaybınız gerçekleşmiştir. Bu evrede tansiyonunuzu dengeleyemezsiniz. Hayatta kalmak için vücut hayati olmayan organlara kan akışını yavaşlatır ve bu organların başında böbrekler ve bağırsaklar gelir. Kan akışı duran bu organlarda hasarlar meydana gelmeye başlar. Böbrek çalışmazken hücresel atıklar hızlıca birikir ve susuz kalmaya devam ettikçe ölüme yaklaşırsınız.
 4. Ölüm
  Su kaybı 10%’a ulaştığında artık tehlikedesinizdir. 7,7 litrelik bir su kaybı sizi yaşamdan almaya yetecektir. Bu durumda hemen su içmeniz gerekir. Organlar iyice bozulmaya ve çalışamaz hale gelmeye başlayacaktır. En muhtemel sonuç karaciğer yetmezliğinden ölmektir. Veya biraz şanslıysanız karaciğeriniz dayanabilir fakat bu seferde böbrek yetmezliğinden yaşamınız son bulur. 77 kiloluk bir birey susuzluktan hayatını kaybettiğinde son ağırlığı 70 kilo olacaktır.

Susuz kaldığınızda aşama aşama vücudumuzun nasıl tepki vereceğini gördük. Bunun yanında susuzluk ile başımıza gelebilecek olumsuz etkileri aşağıda maddeler halinde sıralayacağım.

Vücudumuz susuz kaldığında neler olur?

 • Vücutta bitkinlik
 • Kas krampları
 • Kan basıncında artış
 • Cilt problemleri ve özellikle ciltte kuruluk ve buruşma
 • Baş ağrısı
 • Sindirim bozuklukları
 • Böbrek probelemleri
 • Kabızlık
 • Eklem ağrıları

Bir insan kaç gün susuz kalabilir?

Bir insan su içmeden normal şartlar altında en fazla 5-6 gün hayatta kalabilir. Bu maksimum süredir. Hava sıcaklığı, efor sarfediyor olması gibi etmenler bu süreyi aşağıya çekecektir.

Bu sonuca uymayan farklı hikayelerde mevcuttur. Hindistan’ın Ahmetabad kentinde bir Hindu gurusu, doktor gözetiminde 10 gün boyunca aç ve susuz kalmayı başarmıştır ve sağlığında hiçbir olumsuz etki gözlemlenememiştir.

Bilim şuan 5-6 gün susuz kalabilirsiniz derken 10 gün susuzluk nasıl gerçekleşiyor?

Bilimin henüz çözemediği konular var ve buda onlardan biri olabilir. Yoğun meditasyon ile vücut fonksiyonlarını ve metabolizmayı iyice yavaşlatıp su ihtiyacını minimuma indirebiliriz. Bu sayede normal bir insandan çok daha uzun süre açlık ve susuzluğa dayanabilirsiniz. Bu normal şartlar olmuyor tabiki…

Bir gün içinde ne kadar suya ihtiyacımız vardır?

Normal şartlarda günlük 2-3 litre su tüketmeliyiz. Terlediğimiz veya sportif aktivitelerde bulunduğumuz zamanlarda bu miktarı arttırmalıyız. Bana su içmem gerektiğini hatırlatan en basit gösterge idrar rengimin koyulaşmasıdır. Sizde bir dahaki sefere tuvalet ihtiyacınızdan sonra su içip içmeyeceğinize karar verebilirsiniz. Suyun önemini hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın ve su içmeyi asla unutmayın veya ertelemeyin…

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap