Stresten Kurtulmanın En Etkili 6 Yolu

0

Stres anında vücudumuz kortizol adı verilen hormonu salgılamaya başlar. Bu hormon vücudumuzu birçok farklı yönden etkilemektedir. Olumsuz etkileri arasında en başta depresyon, hafıza kaybı, obezite gibi rahatsızlıklar gelmektedir.

Stressiz bir yaşam mümkün değildir ama stresten kurtulmak korkulduğu kadar zor değil.

Aşağıda stresi azaltmanın yollarından bahsedeceğim. Stresten tamamen kurtulmak mümkün değildir ama azaltmanın belirli yollar vardır.

Ayrıca stres bazen faydalı olabilmektedir. Bazı şeyleri başarmanıza tetikleyici etkisi vardır. Bu yüzden tamamen gidermek yerine azaltmak en iyisi olacaktır.

Strese ne iyi gelir?

 1. Egzersiz yapın
  egzersiz-yapin
  Egzersiz yapmanın kortizol hormonunun azalmasında etkisi çok büyüktür. Egzersiz anında endorfin salgılarsınız ve bu hormon sizin ruh halinizi olumlu yönde etkileyerek mutlu olmanızı sağlar. Spor yapmadığı zamanlarda mutsuz olan ama tekrar başladığında eski neşesine kavuşan birçok kişi tanıyorum.
  Ayrıca egzersiz yapmak sağlıklı ve fit olmanızı sağlayacaktır. Görünüşünüzün düzelmesi özgüveninizi yükseltecek ve korku, stres gibi olumsuzlukların azalmasına neden olacaktır.
 2. Meditasyon yapın
  meditasyon-yapin
  Stresi yenmenin anlık yollarından biri meditasyondur. Yoğun stres anında uygulayacağınız meditasyon teknikleri ile anlık olarak rahatlayacaksınız; uzun vadede ise daha sakin ve rahat bir kişiye dönüşeceksiniz.
  Ayrıca meditasyonun verimlilik ve yaratıcılığada olumlu katkıları bulunmaktadır.
 3. Müzik dinleyin
  muzik-dinleyin
  Artık müzik dinlemenin insan vücudundaki önemli etkileri kesinleşmiş bir konudur. (Detaylar) Efkarlı bir müzik dinlediğinizde ruh haliniz bir anda nasıl çöküyorsa, rahatlatıcı, eğlenceli müziklerle enerjinizi yükseltebilirsiniz.
  Ayrıca müzik hafızayı etkileyen bir araçtır. Mutlu bir anda dinlemiş olduğunuz bir müziği tekrar dinlerseniz, o ana geri dönüp o ruh hali içine girebilirsiniz.
  Yani stresi azaltan müzikler gerçektir. Youtube’ a Stresi azaltan müzikler yazarsanız birçok sonuçla karşılaşırsınız. Bu tür müzikler genellikle doğa(nehir, rüzgar, kuş sesleri, vs.) sesleri içeren enstrümantel müziklerdir. Birçok klasik müzikte stresi azaltan müzikler arasında yer almaktadır. Son olarak ritmi, sözleri hareketli ve eğlenceli müzik türlerini dinlemekte strese iyi gelebilmektedir.
 4. Balık tutmaya gidin
  balik-tutmaya-gidin
  Balık tutmak, ormanda yürüyüşe çıkmak sizi günlük rutinlerinizden uzaklaştıracaktır. Günlük stresinizi bir kenara bırakabileceğiniz ve sadece ana odaklanabileceğiniz aktiviteler içerisinde bulunmalısınız.
  Günlük rutinlerinize devam ettikçe aklınızı kurcalayan, sizi strese sokan düşüncelerden kurtulmanız zor olacaktır. Çünkü her bir eylem sürekli aklınıza başka bir stres konusu getirecektir.
  Ama konfor bölgenizden uzaklaşıp tamamen yeni olduğunuz veya nadir yaptığınız bir işle uğraşırsanız odağınızı yaptığınız işe verirsiniz ve iş-şehir hayatında çektiğiniz sıkıntılardan uzaklaşırsınız. Bahsettiğim şeyde bir nevi meditasyondur. Ondada stres yaratan düşüncelerden uzaklaşmak ve kafayı boşaltmak temel amaçtır.
 5. Yoga yapın
  yoga-yapin
  Yoga yapmakta spor, meditasyon gibi stres seviyenizi düşürecektir ve aynı zamanda kilonuzu dengeye alıp esnek olmanızıda sağlayacaktır. Yoga hareketleri arasında stres yönetiminde tercih edilen birçok hareket mevcuttur. Bu noktadan bakıldığında stresinizi azaltmak için yapılabilecek en etkili aktiviteler arasında yoga başı çekmektedir.
  Yoga içerisinde nefes ve esneme egzersizleri, meditasyon gibi uygulamaların bulunması, çok iyi bir stres giderici olmasında önemli rol almaktadır.
 6. Sağlıklı beslenin
  saglikli-beslen
  Stresi etkileyen en büyük etkenlerden biri sağlıksız bir vücuttur. Sağlığınız iyi değilse, hiçbir şey sizi mutlu edemeyecektir.
  Bu yüzden sağlıklı beslenmezseniz her türlü olumsuzluğu çağırmış olursunuz. Mutlaka her gün mevsimsel sebze ve meyve tüketmelisiniz. Protein için baklagil, et tüketimini ayarlamalısınız. Haftada en az 1 öğün balık tüketerek omega 3 almalısınız. Tüm bunlar yanında şeker, kafein, işlenmiş gıda ve zararlı karbonhidratlardan da(Ekmek, beyaz pirinç, makarna, vs.) kaçınmalısınız.

Yukarıdaki konuları dönemlik değil, hayat rutininiz olarak uygulayabilirseniz sağlıklı ve stressiz bir hayata kavuşabilirsiniz.

Stresten kurtulmanın yolları o kadar da zor değilmiş. Nelerin iyi geldiğini, neleri yapmamanız gerektiğini bilip uygularsanız stresi kolayca yenebilirsiniz.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap