Sosyal Medya Kullanımı: Instagram’da Marka Olmanın 5 Altın Kuralı

0

Sosyal medya, Web 2.0’ın kullanılmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift yönlü ve eş zamanlı bilgi paylaşımına geçmesiyle oluşan bir medya sistemidir.

Gerçek hayatta yaptığımız birçok aktiviteyi sosyal medya kullanarakta yapabiliyoruz. Sosyal medya vasıtasıyla; sohbet ediyor, bilgi paylaşıyor, müzik/fotoğraf/video paylaşıyor, arkadaşlarımızla karşılıklı oyun oynayabiliyor, tavsiyelerde bulunabiliyor ve daha birçok şeyi yapabiliyoruz.

Neden Sosyal Medya

Sosyal medyanın gücüne yakın dönemde hepimiz şahit olduk. Arap Baharı patlak verdiği dönemde meydanlarda toplanan insanlar hep sosyal medya aracılığıyla iletişim halinde kaldılar. Aynı şekilde Türkiye’deki Gezi Olayları sırasında Sosyal Medya kullanımında çok büyük bir artış oldu ve paylaşımların yüzdesel çoğunluğu Gezi ile alakalıydı.

İşin aslı; sosyal medyanın gücü, insanlara çok kolay ulaşıp etkilemesinden kaynaklanıyor. Birçok marka da sosyal medyayı; marka bilinirliğini arttırmak, tercih edilmek ve tüketicisiyle etkileşim kurmak için kullanmakta.

Facebook, Twitter, Instagram, Vine, Linkedin, Pinterest, Youtube en çok bilinen ve kullanılan sosyal medya siteleri veya uygulamaları arasında yer almaktadır.

Instagram’da marka olmanın 5 altın kuralı!

 1. Kendinizi Tanıtın
  Markanızın dünyaya nasıl baktığını anlatmalısınız. Amacınızın her zaman daha iyisine ulaşmak olduğunu hissettirmelisiniz.
 2. Özgün Olun
  Güçlü ve özgün bir tarzınız olmalı. İçeriğiniz tamamen kişisel karakterinizi yansıtmalı ve sadece size özel olduğunu ifade etmelidir. Yakalanması zor ama etkisi güçlü bir konudur.
 3. Samimi Olun
  Görsel kullanarak hikayenizi anlatabilirsiniz. En önemli konu da samimi olmanızdır. Uyabileceğiniz, uyguladığınız konular hakkında paylaşımlar yapın. Varsayımlar ve vaatlerde bulunacaksanız da daha sonra yerine getirin.
 4. Sürekli İletişim
  Kitleniz ile sürekli iletişim içinde olmalısınız. Onlardan beslenmeli, geri bildirimler almalısınız. Bu şekilde kendinizi geliştirebilirsiniz. Hiçbir zaman cevapsız bir soru bırakmamalısınız.
 5. Ürünlerinizi Anlatın
  Kitlenizin sizi takip etmesinin bir nedeni de ürünleriniz veya hizmetlerinizdir. Onlara ürün ve hizmetlerinizi tanıtın. Tanıtırken de satış yapıyor havasına girmeyin. Ürün ve hizmetlerinize ihtiyaç havası yaratın…

Sonuç olarak Instagram’da markalaşmak için yukarıda belirttiklerimi uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra:

 • Paylaşım planı oluşturmak.
 • Hikayelerinizi yeni ve farklı yollarla anlatabiliyor olmak.
 • Sorulara her zaman cevap vermek.
 • Web siteniz, diğer sosyal medya kanallarına instagram hesabınızı tanıtmak.

uygulayabileceğiniz farklı konular arasında yer almaktadır.

Paylas.

Yorum Yap