Slayt Nasıl Hazırlanır? Bölüm 2 – Sunumunuz ile insanları etkilemek için 8 yol

0

”Slayt Nasıl Hazırlanır?” yazımın 1. bölümünde sizlere slaytları nasıl doğru şekilde kullanacağınızı anlatmıştım.

Bu yazımda ise; sunumunuz ve slaytlarınızla dinleyiciyi nasıl etkiniz altına alacağınızı ve nasıl daha başarılı bir sunuma imza atacağınızı anlatacağım.

Nasıl daha etkili slaytlar hazırlayabilirsiniz ve iyi bir sunum için nelere dikkat etmeniz gerekir:

 1. Kağıt üzerinde başlayın

  Slaytları hazırlamaya bir masada sadece kalem ve kağıt ile başlayın. Belki kağıt-kalem ikilisine eşlik etmesi için kahve veya çay da ekleyebilirsiniz. Önce sunumunuzda; nelerden bahsedeceğinizi, önemli noktaları ve sunum yapınızı oluşturun. Powerpoint veya başka bir programa daha sonra geçin.
 2. İlk 3 slayt
  1. Slayt sunum başlığını, sizin veya şirketinizin bilgilerini(isim, logo, vs.) içermelidir.
  2.Slaytta ise sunumunuzun yapısını belirtmelisiniz. Mesela ilk bölümde size ürünlerimiz hakkında bilgi vereceğim, ikinci bölümde ürünlerimiz kimler içindir ve faydaları nelerdir gibi konulardan bahsedeceğim ve son bölümde ürünlerimizi nasıl tedarik edeceğinizi anlatacağım gibi. Dinleyici sunum içerisinde hangi konulardan bahsedileceğini bilirse, dinlediklerini daha çok aklında tutacaktır.
  3. Slaytta ise tüm sunumunuzdaki en kilit cümleyi kurmalısınız. Burada karşınızdakine faydanızı satmalısınız. Neden sizi tercih etmeleri gerekli, size neden ihtiyaç duysunlar ve sizi tercih ederlerse ne gibi artıları olacak gibi konuları belirten kısa ve öz bir cümle…
 3. Fayda belirt

  İnsanlar ürün veya hizmet satın almazlar. İnsanlar FAYDA satın alırlar. O yüzden ürün ve hizmetiniz hakkında teknik bilgiler vermek yerine, karşınızdakilere sağlayacağınız faydalara yoğunlaşın. Mesela araba satışı yaparken teknik özellikleri yerine konfor sağlayacak olması, güvenli kullanımı gibi konulara yoğunlaşılır.
 4. Tek Konu Tek Slayt

  Daha akılda kalıcı olması adına slayt başına tek bir konu seçin. Sunumunuzda sayfa sayısı çok olabilir ama slayt başına tek bir konu daha etkili olacaktır.
 5. Hikaye Anlatın
  İnsanlar hikayelerden çok etkilenirler. Steve Jobs sunuma başlamadan önce Apple ürünü kullanan memnun müşterilerinin hikayelerini anlatıyordu. Sizde hikayenizi anlatın.
 6. Rakamlara mana katın

  Elinizde sizi destekleyecek güçlü istatistikler varsa kullanın. Mesela Turkcell sunumlarında kolaylıkla Türkiye’nin 95%’i kapsama alanımız içindedir şeklinde bir istatistik kullanabilir. Sizde de böyle veriler varsa kullanın.
 7. Slaytlarınız üzerinden en az 3 kere geçin

  Slaytları tamamladıktan sonra belli aralıklarla kontrol edin. Yaptığınız bazı hatalar ilk etapta gözden kaçabiliyor. Hatayı sunum esnasında görmek yerine daha önce görüp düzeltmeniz iyi bir şey olacaktır.
 8. Son olarak sunumunuzu defalarca tekrarlayın

  Mükemmel slaytlar hazırlamak işin ilk kısmıdır. İşi tamamlamak için onu bir o kadar da iyi sunmanız gereklidir. Sunumunuzu hatasız ve heyecanlanmadan tamamlamak için birçok defa tekrar etmelisiniz. Tekrarları önce kendi kendinize, daha sonra ailenize ve arkadaşlarınıza yaparsanız sunuma çıkmadan önce mükemmel şekilde hazırlanmış olursunuz.

Yukarıda belirttiğim maddeler ile etkili slaytlar hazırlayacak ve insanları sunumlarınızda etkileyeceksiniz.


Sizce yukarıda ki en önemli madde hangisidir?

Ve sizin başka ekleyecek hangi maddeniz var?


Paylas.

Yorum Yap