Slayt Nasıl Hazırlanır? Bölüm 1- Etkili slayt hazırlamak için 8 madde

0

Dünyada her saat yüzlerce sunum yapılmaktadır. Maalesef ki bu sunumların 99%’ u başarısızlıkla sonuçlanmakta.

Ben size powerpoint ile nasıl resim, yazı, başlık veya arka plan resmi ekleyeceğinizi açıklamayacağım. Ben size nasıl daha başarılı slaytlar hazırlayarak daha etkili sunumlar yapacağınızı anlatacağım.

Slayt Nasıl Hazırlanır? yazımın birinci bölümünde size slaytları nasıl doğru şekilde kullanacağınızı anlatacağım. Daha sonra ki ikinci bölümde ise insanların dikkatini çekmek için neler yapabileceğinizden bahsedeceğim…

Slayt Nasıl Hazırlanır?

 1. İlk önce insanlar yazdıklarınızı kolay şekilde görebilmelidir. Slaytı kendinize göre değil 10 metre uzakta oturan bir dinleyiciye göre hazırlamalısınız. Bunun için slaytlarınızda kullandığınız FONT okunaklı ve boyutu en az 30pt olmalıdır.

  Onun dışında arka plan rengi ve yazınız arasında bir kontrast olmalıdır. Kontrastı düşük tutarsanız yazınızın okunurluğu azalır ve dinleyicilerin okurken zorlanmasına neden olur.
  iyi ve kötü kontrast

  İyi kullanılmış kontrast ve kötü kullanılmış kontrast

 2. Slaytlarınızı hazırlarken cümlelerinizi mümkün olduğunca kısa tutmalısınız. Siz sunum hazırlıyorsunuz, bilgilendirme dokümanı değil. Konu hakkında çok fazla bilgi vermek yerine ana başlıklar ve kısa özet olarak geçmelisiniz. Ayrıntılı bilgiyi sunum esnasında siz bizzat aktarmalısınız. Eğer dilerseniz sunum sonunda detaylı bilgi içeren dokümanları dinleyicilerinize ayrıca dağıtabilirsiniz. Ama unutmayın slaytlarınız kısa olmalıdır.
 3. Cümlelerinizi kurarken herkesin anlayacağı şekilde oluşturmalısınız. Komplike ve teknik cümleler sizi karizmatik göstermezken aynı zamanda dinleyicilerin sizi anlayamamasını da sağlar.
 4. “İyi bir fotoğraf 1000 kelimeye eşdeğerdir.” Sunumunuzda konuya uygun kaliteli görseller kullanmak her zaman etkili olacaktır. Görsellerinizi seçerken dikkatli olmalısınız. Klasik ve herkesin kullandığı resimleri seçmektense, biraz daha vakit ayırıp orjinal resimler bulmalısınız. Ve asla sunum programınızın kendi görsellerini kullanmamalısınız.
 5. Slaytlarınızda kontrastın önemli olduğunu dile getirmiştim. Bu yüzden komplike bir arka plan kullanmaktansa daha sade ve içeriği güzel gösterecek bir arka plan seçmeniz sizin ve dinleyicileriniz için önemlidir.
  arkaplan

  Kötü ve İyi arka plan kullanımı örneği

 6. Tartışılan bir konu da slaytlarınızda bullet kullanımı. İlk başta Steve Jobs olmak üzere birçok kişi slaytlarınızda bullet kullanmanın eski moda bir görüntü sergilediğini söylemekte ve kendi sunumlarında da asla bullet kullanmamaktadır. Benim fikrim yeri geldiğinde kullanılabileceğinden yana ama bu kararı sizlere bırakıyorum.
  steve jobs sunum yaparken

  Steve Jobs sunum esnasında.

  Yukarıdaki karede gördüğünüz gibi Jobs sunumlarında bullet kullanmamakta. Onun yerine listelediği başlıkların arasında gerekli boşluğu sağlayarak öğeleri birbirinden ayrıştırmaktadır.

 7. Tasarımın en önemli unsurlarından biri de doğru hizalamadır. Sayfada ki içerikler arasında bir bütün olmalıdır. Bu sayede sunumunuz daha profesyonel gözükür.
  sunumhizalıvehizasiz

  Doğru ve yanlış hizalamalı slayt örnekleri!

 8. Son olarak beyaz alan kullanımıdır. Slaytlarınızda sayfaların tamamını resim, yazı, vb. ile doldurmak yerine bazı alanlarını boş bırakmalısınız. Beyaz alan kullanımı insanların rahat bir nefes almasını sağlar ve sunumunuzu sıkıcı, boğucu yapmaktan uzaklaştırır.

Slayt Nasıl Hazırlanır? 1. Bölüm sonuna geldik.

Özet olarak:

 • İyi bir font seçimi, büyük yazı karakteri ve kontrast uygunluğu.
 • 
Kısa ve öz cümle seçimi.
Basit anlatım.
 • Görsel öğelerin kullanımı.
 • Beyaz alan ve doğru hizalama.

İlk etapta doğru slaytlar ve iyi bir sunum hazırlamanız için gerekli bilgileri size ilettim.

Slayt Nasıl Hazırlanır’ın 2. Bölümünde ise size dinleyicileri nasıl etkiniz altınıza alacağınızı ve daha da başarılı sunumlar hazırlayacağınızı anlatacağım.

Eğer bu yazımın faydalı olduğunu düşünüyorsanız, arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızı ve sunum hikayelerinizi bekliyorum…

Paylas.

Yorum Yap