Sizi daha akıllı birine dönüştürecek 8 hobi

0

Zeka ve yetenek doğuştan gelen bir şeymiş. Sizde kendinizi böyle kandırıyorsanız, hayatınızın sonuna kadar sıradan biri olarak kalabilirsiniz.

Veya sebatlı bir şekilde çalışıp istediğiniz alanda yüksek başarılar yakalarsınız.

10,000 saat kuralını duymuşsunuzdur. Her hangi bir alanda 10,000 saat çalıştığınız takdirde o konuda uzmanlaşırsınız. Birçok dahi, müzisyen ve yazarın en iyi eserlerini bu süreyi tamamladıktan sonra yarattığını biliyor muydunuz?

Zeka ve yeteneğin doğuştan gelen bir şey olmadığı konusunda hemfikir olduktan sonra beyninizi çalıştırıp daha yaratıcı ve akılcı olmanızı sağlayacak 8 hobiden bahsedeceğim:

 1. Müzik enstrümanı çalmak

  Müziğin beynimizi uyardığı kanıtlanmış bir gerçektir. Çeşitli araştırmacılar müzik dinlemenin veya her hangi bir müzik aleti çalmanın hafızamızı güçlendirdiğini söylemektedir.

  Aynı zamanda sizi daha sabırlı ve azimli birine dönüştürüp konsantrasyonunuzu arttıracaktır.
 2. Açgözlü bir şekilde okumak

  “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz” lafını duymuşsunuzdur. Eğer beynimizi akıllı bir şekilde kullanmak istiyorsak, mutlaka birçok konu hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Bunuda bol bol okuyarak sağlayabiliriz. Konu olarak ayırmadan, ilgimizi çeken her başlıktan kitapları tercih etmeliyiz.

  Şahsen benim ilk tercihlerim psikoloji, sosyoloji, bilişim, bilim kurgu, gerilim, polisiye ve anı kitaplarıdır.
 3. Düzenli olarak meditasyon yapmak

  Meditasyon yapmak beynimizdeki gereksiz ve fazlalık düşüncelerden kurtulmamızı sağlar.
  Size tavsiyem olsun Da Vinci’s Demons dizisinin bir bölümünden küçük bir anekdot anlatayım:

  Leonardo Da Vinci çözmesi gereken bir sorun üzerine çalışırken, aynı zamanda uyuşturucu etkisi olan bir madde kullanıyordu. Bunun üzerine üstadı Da Vinci’ye “İşine yoğunlaşman gerekmiyor mu? Neden içiyorsun?” diye bir soru yöneltir.

  Da Vinci’de “Kafamda o kadar çok düşünce varki, aradığım şeyi bulabilmek için onlardan kurtulmam gerek. Bu yüzden içiyorum. İçmek kafamdaki fazlalık düşüncelerden arındırıyor beni!” cevabını verir.

  Anlatmak istediğim konuda budur. Kafamızın içinde yeni şeylere yer açabilmek için eski, gereksiz ve fazlalık olan düşüncelerden kurtulmalıyız. Kafamızı boşaltmak için en etkili yöntem düzenli olarak meditasyon yapmaktır.

  Ben daha düzene sokamadım ama hedeflerim arasında. Bu konuda yardımcı olabilecekler varsa, yazarsa sevinirim…
 4. Beyninizi çalıştırın

  Fit kalmak için nasıl cardio yapıyor, ağırlık çalışıyorsanız; beyninizinde dinç kalması için çalıştırmalısınız.

  Beyninizi birçok farklı şekilde çalıştırabilirsiniz. Sudoku, puzzle, board games, satranç gibi oyunlar beyninizi zorlayacak ve yeni bakış açısı kazanmanızı sağlayacaktır. Yaratıcılığınızı, hayal gücünüzü genişletecektir. Boş vakitlerinizi değerlendirmek için mükemmel hobiler…
 5. Bolca egzersiz yapın

  Beyin çalıştırmak dışında vücut egzersizleri de önemlidir. Atatürk “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” demiş. Sonuçta vücudumuzda her organ birbirine bağlıdır. Bir organdaki bozukluk, diğerinde sorunlara yol açabilir. Bu yüzden bir bütün olarak sağlıklı olmalıyız.

  Mutlaka ve düzenli olarak sporumuzu yapmalıyız. Böylece beynimizi kullanmak üzere daha çok enerjiyi kendimize sağlamış oluruz.
 6. Günlük tutun ve her günün 15 dakikasını yazmaya ayırın

  Yazmanın tonlarca faydası vardır. Günlük tutmak veya bir konu hakkında yazmak; sizi rahatlatacaktır ve birçok farklı becerinizide geliştirecektir. Kavrama yeteneğiniz, konsantrasyonunuz, yaratıcılık ve hayal gücünüz gelişecektir.

  Kendinizi ifade edişiniz ve anlama-anlatma kabiliyetiniz güçlenecektir.
 7. Yeni yerlere seyahat edin

  Kitap okumak ufkunuzu nasıl açıyorsa, seyahat etmekte aynı etkiyi sağlayacaktır. “Çok okuyan mı, çok gezen mi?” diye bir kavram halen konuşulmaktadır. Bana kalırsa her ikisinide yapmak gereklidir.
 8. Yeni bir dil öğrenin

  Yeni bir dil öğrenmek pek kolay bir şey değildir fakat sizi daha farklı, akıllı biri yapacağı gerçektir.

  Yeni dili öğrenme sürecinde analiz yeteneğiniz gelişecektir ve yeni öğreneceğiniz kelimelerle birlikte daha kapsamlı bir düşünce gücüne sahip olacaksınız.

  Bir dil bir insansa, iki dil iki insandır. Birden fazla dil bilen insanların planlama, karar verme ve problem çözme özelliklerinin diğerlerine göre daha iyi çalıştığı gözlemlenmiştir.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap