Site için SEO: Sizin için 5 SEO İpucu

6

Web sitenizi Google veya diğer arama motorlarında yukarı sıralara mı taşımak istiyorsunuz?

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki bunu yapmak için para harcamanıza gerek yok. Yanlış duymadınız Google’ da yükselmek bedava.

SEO dediğimiz ve Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu olan kavramın gerekliliklerini yerine getirirseniz, organik olarak sitenizi yukarı taşımış ve bunun için de para harcamamış olursunuz. SEO sadece Google ile alakalı değildir. Arama Optimizasyonunu Yahoo, Msn.com, Yandex gibi tüm arama motorları için uygularsınız.

SEO, sabır ve uğraş gerektiren bir iştir. 2 günde sitenizi yukarıya taşımanız mümkün değildir. Kısa süreli bir sonuç elde etmek istiyorsanız Google’ın paralı servisi olan Google Adwords’u tercih edebilirsiniz. Veya aşağıda paylaşacağım SEO ipuçlarını uygulayarak web sitenize Arama Optimizasyonu yapıp Google ve diğer arama motorlarında para harcamadan yukarı sıralara taşıyabilirsiniz.

seo-ipucu


SEO(Arama motoru optimizasyonu) için 5 ipucu:

 1. Anahtar Kelimeler(Keywords): Arama Optimizasyonu için keywords kullanımı en önemli etkendir
  İnsanlar Google’a girdiklerinde arama kutusuna yazdıkları kelimeler doğrultusunda web sayfalarına ulaşırlar. Google’ın tek amacı aranılan kelimeye eş değer ve en uygun içeriği kullanıcıya sunmaktır. Eş değer ve en uygun içerikten kastımız da kişilere en çok bilgiyi sunan, en güncel ve özgün olan içeriklerdir.
  Web sitenizin içeriğinde; ne yaptığınıza dair ve sizi öne çıkartacak anahtar kelimeleri sıklıkla kullanmalı ve içeriğinizi güncel, özgün tutmalısınız. İçeriğiniz ne kadar özgün ve faydalı olursa size olan katkısı da o kadar fazla olacaktır.
  Mesela web tasarımı işindeyseniz, ana sayfanızda mutlaka web tasarımı, web sitesi, web hizmetleri gibi anahtar kelimeler sıklıkla kullanılmalıdır.
 2. Web Tasarım SEO: Sitenizi Google’ın sevdiği şekilde kodlamalısınız
  Google sizi yukarı taşımak için birçok etkeni göz önünde bulundurur. Bunların en başında doğru içerik kullanımı olduğunu belirtmiştik. Fakat doğru içerik her zaman tek başına yeterli olmamaktadır. Google’ın amacının aranılan kelimeye en uygun içeriğe sahip web sitesini bulmak olduğunu belirttik ama eğer sitenizde hatalı kodlama, Google’ın sevmediği(flash) uygulamalar bulunuyorsa siteniz için kötü bir durum söz konusudur. Bunun için web standartlarına uygun bir kodlama ve flash uygulamaları gibi Google’ın dikkate almadığı programlamalardan uzak durmak gerekmektedir. Eğer kodlama hakkında bir fikriniz yoksa güvenebildiğiniz biri ile çalışmak, sizin için en uygun olandır.
  Yanı sıra yakın zamanda gündemde olan Responsive Web Tasarımı‘da arama motorları için önemlidir. Özellikle mobil cihazlardan yapılan aramalarda önemi daha fazladır. Web sitenizin muhakkak Responsive olması yani bilgisayar, tablet ve telefonlara uyumlu olması gerekmektedir.
 3. Resim optimizasyonu ve alt etiketi kullanımı: Resim dosyalarınıza gerekli özeni gösterin
  Google’ın en çok tercih ettiği web elementleri yazılardır. Fakat son zamanlarda, kullanılan resimler de şayet Google’ın sevdiği şekliyle kullanılırsa size fazlasıyla fayda sağlayacaktır. Bu noktada birazcık kod bilgisi devreye giriyor.
  Kısaca dile getirmem gerekirse kod içinde resimlere vereceğiniz bilgilendirme ve başlıklar ile resimlerin neyi ifade ettiğini Google’a kolayca anlatabilirsiniz.
  Ayrıca resimler sayesinde insanların ilgisini çekip sitenizde daha fazla kalmasını sağladığınızda Google sitenizin önemli bir site oluduğunu ve insanlara fayda sağladığını düşüneceğinden sizi yukarılara taşıyacaktır.
  Resimler hakkında bir önemli nokta ise boyutlarıdır. Kimse çok geç açılan bir sitenin yüklenmesini beklemeyecektir. Bir sitenin geç açılmasına neden olacak etkenlerden biri de büyük boyutlu resimlerdir. Yani megabyte’ı yüksek resimler. Bu yüzden resmin kalitesini bozmadan resimlerinizi optimize etmeli ve web sayfanıza o şekliyle eklemelisiniz. Resimleri nasıl optimize edeceğinizi Google’da kolayca bulabilirsiniz.
 4. Sayfanızda kullanacağınız meta tagler
  Bu konu da, kod bilgisi gerektirecek bir mevzudur. Her sayfanın başında kullanacağınız belli başlı meta tagleri ile Google’a sayfanızın kısa bir özetini yaparak, sizi incelerken yardım etmiş olur ve Arama Optimizasyonu için avantaj sağlamış olursunuz. Meta tag’leri kısa özet, etiket olarak algılayabilirsiniz.
  Bu konuda size önerim; meta taglerde yazdığınız açıklamalar ile sayfanızın içeriğininin mutlaka örtüşüyor olmasıdır.
  Ayrıca son zamanlarda meta taglerin pek faydası olmadığı söylensede kesinlikle olması gereken kısımların başında yer almaktadır.
 5. Backlink kullanımı ve Blog
  Başka bir web sitesinde sizin sitenize ait bir link bulunuyorsa ve bu link sayesinde insanlar sizin sitenize erişiyorsa bu linke backlink denir.
  Burada Google’ın düşüncesi şu şekildedir: Eğer bir web sitesi, sizin sayfanıza link veriyorsa; siz önemli bir web sitesine sahipsinizdir. Backlink aldığınız web sitesinin popülerliği ile doğru orantılı olarak Google sizi daha çok ödüllendirecektir. Her siteye link eklemek yerine seçici olup sadece popüler olanlara eklemek daha faydalı olacaktır.
  En son bahsedeceğim konu ise sitenize bağlı bir blog bulundurmanızın, SEO için ne kadar önemli olacağıdır. Google’ın istediği içeriktir. Blog yazılarınız ile bu içeriği Google’ a sağlamış olursunuz. Siz onun istediklerini yaparsanız, oda size istediğinizi sunar.
  Burada önemli nokta; blog yazılarınız ile web sayfanızın ana içeriğinin örtüşüyor olmasıdır. Siz web sitenizde çiçek satarken blog yazınızda son çıkan araba modellerini yazmış olursanız blogdan sağlayacağınız faydayı minimuma indirmiş olursunuz.

SEO için yapılması gereken temel şeyler basit gibi gözüksede aslında uğraş ve sabır gerektirmektedir. Siz sabrederseniz ve anlattığım SEO ipuçlarını doğru şekilde uygularsanız gün geçtikçe Google’da yukarılara doğru ilerlersiniz.


Son olarak SEO için sizin yapabileceğiniz bazı konuları aşağıdaki sıralıyorum:

 • Sizin sektör ve meslek ile alakalı sayfalarda profil oluşturup web sayfanızın linkini ve bilgilerini yazmak.
 • Yine sizin sektör veya meslek ile alakalı blog yazıları, makalelere uygun yorumlar yapıp altlarına kendi imzanızı yani site adresinizi eklemeniz.
 • Sosyal medyada profil oluşturup sayfanızın adresini eklemeniz. Sosyal medyayı etkili şekilde kullanıp web sayfanızın reklamını yapmanız.
 • Belli bir bütçe karşılığı başka web sayfalarına paralı reklam yayınlatmak.
 • Son olarak teknik kısımlar içinde birini tutmanız.

SEO’ ya uygun bir web sitesi yaptırmak veya bilgi almak için:

AEDİZAYN web sitesine tıklayın.

Yazımın size faydalı olduğunu düşünüyorsanız, yorumlarınızla belirtiniz.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

6 yorum

 1. Uğur Özer on

  Tam istediğim bilgilerdi.Web Sitelerim için uyguladım, Teşekkürler.

  Google play’de daha yukarlara çıkabilmek için Mobil uygulamalar için SEO nasıl yapmak gerekir? Bunun ile ilgili bir yazı paylaşırsan Çok iyi olur.

  • Nasılyaparız on

   Yardımcı olduğuna çok sevindim. En yakın zamanda isteğinize yönelik bir yazı paylaşacağım.

Yorum Yap