Sıcak Şarap Nasıl Yapılır? Kolay ve Hızlı Tarifi!

0

Sıcak şarap adını çok mu duydunuz? Hiç tatma şansını yakalayamadınız mı? Size bu yazımda sıcak şarap için neler gerekli ve sıcak şarap nasıl yapılır anlatacağım. En sonunda da sıcak şarap hakkında kısa bilgiler sunacağım. Bu bilgiler arasında şunları bulabilirsiniz: Sıcak şarap alkol oranı, sıcak şarap faydaları, sıcak şarap için şarap seçimi, sıcak şarapla birlikte ne iyi gider?

Siz de benim gibi şarap içemiyorsanız, şarabı kendiniz için içilebilir hale getirebilirsiniz. İlk olarak Taksim’de salaş bir mekanda tattım sıcak şarabı. İlk deneyimim çok güzel olduğu için hemen çalışanlardan sıcak şarap tarifini istedim. Daha sonra da kendi sıcak şarabımı yapmaya başladım. Hatta sıcak şarap, evimizde bir yıl başı geleneği haline geldi. Son 3-4 senedir yılbaşına ailem ile sıcak şarap içerek giriyorum.

Şimdi sizlere sıcak şarabın nasıl yapılacağını anlatacağım.

Sıcak şarap yapmak için gerekli malzemeler nelerdir?

Önce sıcak şarap için gerekli malzemelerden başlayalım:

 1. 1 şişe orta kalitede kırmızı şarap (Fiyatı uygun her kırmızı şarap olur)
 2. 2 su bardağı vişne suyu
 3. 1 adet elma
 4. 1 adet portakal
 5. 3 adet çubuk tarçın
 6. Yarım su bardağı şeker
 7. 5 adet kakule
 8. 5 adet karanfil
 9. İsteğe bağlı votka (Ben fazla alkollü olmasını istemediğim için votka ilave etmiyorum.)

Sıcak şarap yaparken yukarıda saydığım tüm malzemeleri bulamadım diye üzülmeyin. Her yerde bulabileceğiniz şarap, vişne suyu, elma, portalak, şeker dahi olsa sıcak şarabınızı yapabilirsiniz. Diğer malzemerin tam olması sadece ekstra lezzet katacaktır.

Sıcak şarap nasıl yapılır?

 • Büyükçe bir tencereye şarap ve vişne suyunu boşaltın, üzerine şekeri de ilave edip ısıtmaya başlayın.
 • Daha sonra kabuğunu soyduğunuz elma ve portakalı dört parçaya bölerek tencerenizin içine ekleyiniz.(Tencerenize elma kabuklarını da ekleyebilirsiniz)
 • Sıcak şarabınız ısınırken içine sırasıyla tarçın, kakule ve karanfili ekleyiniz.
sicak-sarap-yapim-asamasi

Tüm malzemeleri ile sıcak şarap ısıtılırken.

Bütün malzemeri ekledikten sonra sıcak şarabınızı kısık ateşte yavaşça karıştırarak ısıtmaya devam ediniz. Isıtma işlemini sıcak şarabınız kaynamaya başlamadan önce sonlandırmanız gerekmektedir.

Alkolün kaynama noktası düşüktür. Bu yüzden şarabınızı ısıttığınız sürece, alkol oranı düşecektir. Bundan dolayı şarabınızı ısıtırken içine dilediğiniz miktarda votka ekleyebilirsiniz.

Sıcak şarabınızı kaynatmadan, tencerenin altını kapatmalısınız. Daha sonra karışımınızı başka bir tencereye süzgeçten geçirerek aktarınız.

Sıcak şarabınızın yapımı tamamlanmıştır. Artık bardaklarınıza doldurup keyifle içebilirsiniz. Sıcak şarabın yanında peynir, meyve veya leblebi çok iyi gitmektedir. Sizin zevkinize göre her hangi birini veya hepsini tercih edebilirsiniz.

Sıcak şarap hakkında diğer bilgiler

Sıcak şarap alkol oranı kaçtır?

Sıcak şarap yapılırken kullanılan ana içecek tahmin edildiği üzere şaraptır. Şarapların da alkol oranı genellikle yüzde 12 civarlarındadır. Fakat sıcak şarabı yaparken içerisine katılan diğer sıvılar ve bir miktar ısıtıldığını da düşünürsek bu alkol oranını seyreltecektir. Net bir şey diyemem ama yüzde 12’den çok daha aşağılara çekilecektir. Eğer sıcak şarap yapımında alkol oranını yükseltmek için votka gibi yüksek alkollü içeceklere başvurursanız yine oranı yukarıya doğru çekmiş olursunuz. Çok net olmasa da tahmini bir rakam söylemek gerekirse votka kullanmadan yüzde 5-7 arası bir alkol oranına sahip olurken votka eklemeniz durumunda bu rakam yüzde 10’ları aşacaktır.

Sıcak şarap faydaları nelerdir?

Şarap az miktar tüketildiğinde antioksidan içeriğinden dolayı çok faydalı bir içecektir. Hatta bazı uzmanlar her gün içilen 1-2 kadeh şarabın özellikle kalbe iyi geldiğini söylemektedir.

Aynı şekilde sıcak şarapta şarabın faydalarını sağlamaktadır. Ayrıca içerisine eklediğiniz diğer ürünlerinde ekstra faydaları olacaktır.

Tek problem alkol oranını yükseltmek için kullanacağınız yüksel alkollü içeceklerin miktarını kaçırmanız. Buna dikkat ederseniz özellikle soğuk gecelerde güzel bir müzik eşliğinde içilen 1-2 bardak sıcak şarap oldukça faydalı olacaktır.

Sıcak şarap yanında ne yenir?

Adetten olduğu üzere şarap yanında bir sürü peynir çeşitleri, kuru meyve, kuruyemiş gibi yiyecekler tüketilmektedir. Ama ben hiçbir zaman şarap içerken peynir tüketmeyi sevmedim. Bir kere peynir sevmiyor olabilirsiniz. Bu zorla peynir tüketeceğiniz anlamına gelmez.

Bence yağlı, midenizi yoracak şeyleri elerseniz istediğiniz her şeyi sıcak şarap yanında tüketebilirsiniz. Peynir seviyorsanız tamam ama istemiyorsanız da fındık, fıstık, kuru meyveler, hafif kurabiyeler, vs tüketirseniz sıcak şarabın yanında iyi gidecektir.

Sıcak şarap için hangi şarap seçilmeli? Sıcak şarap fiyatları ne kadar?

Öncelikle sıcak şarap yapımında kullanacağınız şarap mutlaka kırmızı şarap olmalıdır. Şimdi sıcak şarap için seçim yaparken tutup yıllanmış ve kaliteli bir şarap seçmeniz şaraba hakaret olacaktır. O yüzden fiyatı uygun ve seri üretim şaraplardan tercih yapabilirsiniz. Markası, vs çok önemli değil ama sirke tadı vermeyen içtiğinizde keyif aldığınız her hangi bir kırmızı şarabı sıcak şarap yapımı için tercih edebilirsiniz.

Fiyatlarına gelecek olursak 30-40 TL’den başlayıp bütçenize göre 100 TL’ye kadar tercih yapabilirsiniz. 100 TL üzeri şaraplar artık kaliteli olmaya başlayacağından pek tercih etmenizi tavsiye etmem.

Sıcak şarap hakkında ekşisözlük’te bahsedilen şeyleri görmek için aşağıdaki link’e tıklayın:

Sıcak şarap ve ekşisözlük

Paylas.

Yorum Yap