Sıcak Şarap Nasıl Yapılır?

0

Sıcak şarap adını çok mu duydunuz? Hiç tatma şansını yakalayamadınız mı? Size bu yazımda sıcak şarap için neler gerekli ve sıcak şarap nasıl yapılırı anlatacağım.

Siz de benim gibi şarap içemiyorsanız, şarabı kendiniz için içilebilir hale getirebilirsiniz. İlk olarak Taksim’de salaş bir mekanda tattım sıcak şarabı. İlk deneyimim çok güzel olduğu için hemen çalışanlardan sıcak şarap tarifini istedim. Daha sonra da kendi sıcak şarabımı yapmaya başladım. Hatta sıcak şarap, evimizde bir yıl başı geleneği haline geldi. Son 3-4 senedir yılbaşına ailem ile sıcak şarap içerek giriyorum.

Şimdi sizlere sıcak şarabın nasıl yapılacağını anlatacağım.

Sıcak Şarap Nasıl Yapılır?

Önce sıcak şarap için gerekli malzemelerden başlayalım:

 1. 1 şişe orta kalitede kırmızı şarap (Fiyatı uygun her kırmızı şarap olur)
 2. 2 su bardağı vişne suyu
 3. 1 adet elma
 4. 1 adet portakal
 5. 3 adet çubuk tarçın
 6. Yarım su bardağı şeker
 7. 5 adet kakule
 8. 5 adet karanfil
 9. İsteğe bağlı votka (Ben fazla alkollü olmasını istemediğim için votka ilave etmiyorum.)

Sıcak şarap yaparken yukarıda saydığım tüm malzemeleri bulamadım diye üzülmeyin. Her yerde bulabileceğiniz şarap, vişne suyu, elma, portalak, şeker dahi olsa sıcak şarabınızı yapabilirsiniz. Diğer malzemerin tam olması sadece ekstra lezzet katacaktır.

Sıcak Şarap Nasıl Yapılır(Tarif)

 • Büyükçe bir tencereye şarap ve vişne suyunu boşaltın, üzerine şekeri de ilave edip ısıtmaya başlayın.
 • Daha sonra kabuğunu soyduğunuz elma ve portakalı dört parçaya bölerek tencerenizin içine ekleyiniz.(Tencerenize elma kabuklarını da ekleyebilirsiniz)
 • Sıcak şarabınız ısınırken içine sırasıyla tarçın, kakule ve karanfili ekleyiniz.

sicak-sarap-yapim-asamasi

Tüm malzemeleri ile sıcak şarap ısıtılırken.

Bütün malzemeri ekledikten sonra sıcak şarabınızı kısık ateşte yavaşça karıştırarak ısıtmaya devam ediniz. Isıtma işlemini sıcak şarabınız kaynamaya başlamadan önce sonlandırmanız gerekmektedir.

Alkolün kaynama noktası düşüktür. Bu yüzden şarabınızı ısıttığınız sürece, alkol oranı düşecektir. Bundan dolayı şarabınızı ısıtırken içine dilediğiniz miktarda votka ekleyebilirsiniz.

Sıcak şarabınızı kaynatmadan, tencerenin altını kapatmalısınız. Daha sonra karışımınızı başka bir tencereye süzgeçten geçirerek aktarınız.

Sıcak şarabınızın yapımı tamamlanmıştır. Artık bardaklarınıza doldurup keyifle içebilirsiniz. Sıcak şarabın yanında peynir, meyve veya leblebi çok iyi gitmektedir. Sizin zevkinize göre her hangi birini veya hepsini tercih edebilirsiniz.

Sıcak şarap nasıl yapılır? Artık biliyorsunuz.

AFİYET OLSUN!

Paylas.

Yorum Yap