Semizotu yemeği nasıl yapılır?

1

Semizotu yaz aylarının en sağlıklı ve güzel besinlerinden biridir. Çok faydalı olmasına rağmen en kötü tarafı yıkanması ve ayıklanması zor bir bitkidir.

Ayrıca birçok yörede pirpirim şeklinde adlandırılmaktadır. Semizotunun, isterseniz yemeğini yapın veya çiğ bir şekilde üzerine ekleyeceğiniz malzemeleri ile salatasını.

En önemli detay, semizotu kullanılmadan önce mutlaka çok iyi şekilde yıkamalı ve temizlenmelidir.

Semizotu nasıl temizlenmelidir?

Benim tavsiyem öncelikle büyük bir süzgeç içine boşaltıp birkaç dakika üzerine su tutarak temizlemektir.

Daha sonra içi su dolu bir tencerenin içine semizotlarınızı kullandığınız süzgeç ile yerleştirin. Suyun içine tuz ve sirke ekleyin.
Tuz semizotu köklerinde bulunan toprağın dibe çökmesine, sirke ise bazı zararlı organizmaların ölmesine yarayacaktır. 3-4 dakika bu şekilde bekledikten sonra süzgeci çıkartın ve tenceredeki pis suyu boşaltın. Bu işlemi birkaç defa tekrarlamanızda fayda olacaktır.

Semiotu yemeği tarifi?

Semizotu yemeği malzemeleri

 1. 1 bağ semizotu
 2. 1 adet orta boy kuru soğan
 3. Zeytinyağı ve tuz
 4. Domates veya biber salçası
 5. 3 adet domates
 6. 1 yemek kaşığı pirinç veya bulgur

Semizotu yemeği nasıl yapılır?

 1. Öncelikle tencerenize bir miktar zeytinyağı döküp biraz ısınmasını bekleyin.
 2. Isınan tencereye doğradığınız soğanları ekleyip pişene kadar kavurun
 3. Sonra az miktar salçayı ekledikten sonra yıkanmış semizotlarını tencerenizin içine boşaltın
 4. En son ufak ve küp küp doğranmış domatesler ile pirinci ekleyip birazda tuz dökerek tencerenizin kapağını kapatıp yemeğin pişmesini bekleyin

Semizotunun içinde kendi suyu olduğu için ekstradan su eklemenize hiç gerek yoktur. Belki çok çok az bir miktar pirinçler için ekleyebilirsiniz.


Veya yoğurtlu semizotu salatası tercihiniz ise semizotlarını hiç ısıtmadan çok basit ve kolay bir şekilde kendiniz için hazırlayabilirsiniz.

Semizotu salatası nasıl yapılır?

Semizotu salatası yapmadan öncede yukarıda belirttiğim gibi sebzenizi çok iyi şekilde yıkayıp temizleyin.

Daha sonra yapmanız gereken tek şey semizotlarınızı bir kaseye boşaltıp üzerine az miktar zeytinyağı ve tercihe göre sade veya sarımsaklı yoğurt ekleyip afiyetle yemektir. İsterseniz yoğurt dökmeden önce 1 orta boy domatesi küp küp doğrayıp ekleyebilirsiniz.
Sonuçta salata yapıyorsunuz. İçerisine istediğiniz başka malzemeleride ekleyebilirsiniz. Tamamen sizin damak zevkinize kalmış bir durumdur.

Tüm yeşil sebzelerde olduğu gibi semizotuda besin değeri olarak çok kuvetli bir sebzedir. Semizotunun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Aynı zamanda kalorisi az olup sizi tok tutan bir besindir.

Mesane ve böbrek hastalarında idrar sökücü olarak etkisi vardır.
Mide yanmasına yani mide asidine karşı sahip olduğu sümüğümsü içeriği dolayısiylede kullanılmaktadır.
Antioksidan etkisi ile vücut direncinizi kuvetlendirir ve size enerji verir.
Bunun gibi daha birçok faydası vardır.

Paylas.

1 Yorum

 1. ben cig olarak salatasını yemegi seviyorum hele bide o tas aralarında kendi kendine yetismis yabani semiz otu ona bayılıyorum her sene mevsiminde elimde torba bahce bahce yabani semiz otu topluyorum

Yorum Yap