Sarımsak Kokusu Giderme: Sarımsak Kokusunu Gidermek İçin 7 Madde

0

Sarımsak kokusunun sihirli bir yanı yok. Rahatsız edici sarımsak kokusu, sindirildiğinde kana karışan, sonra da akciğerler ve ter bezleri ile atılan başlıca dört kükürt bileşiğinden kaynaklanmakta.

Birçoğumuz sarımsağı çok sevdiği halde, koku yapacağından dolayı sosyal ortamlarda tüketmeyi tercih etmemekte. Durum böyle olunca hem sağlıklı hem de bazı yiyeceklerin olmazsa olmazı(mantı,cacık) sarımsağı yemekten mahrum kalmaktayız.

Sarımsak yedikten sonra uygulayacağınız yöntemlerle, ağızdaki sarımsak kokusunu gidermek çok kolay. Ağzımız sarımsak kokacak diye sarımsak tüketmekten vazgeçmeye gerek yok

Ağızdaki Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer

İşte size sarımsak kokusunu giderme yöntemleri!

 1. Dişlerinizi fırçalayın:
  Diş macunu, ağızda koku yapan bakterileri azaltacağından dolayı sarımsağın oluşturacağı kötü kokuyu azaltmada etkisi olacaktır.
 2. Nane ve Karanfil çiğneyin:
  Hepimizin bildiği gibi yoğun kokuları olan taze nane ve karanfil çiğnemek sarımsağın kötü kokusunu bastıracaktır ve daha rahat etmenizi sağlayacaktır.
 3. Hardal Yiyin:
  Bir çay kaşığı hardalı ağzınıza atın ve ağzınızın içine diliniz vasıtasıyla yayın. Kısa bir süre bekledikten sonra dilerseniz yutun veya gargara ile ağzınızdan atın.
 4. Yoğurt yiyin:
  Yenilen yoğurt diş macunu gibi ağızda kötü kokuya neden olan bakterileri azaltacaktır. Bu sarımsak yendiği zamanda geçerlidir.
 5. Elma yiyin:
  Havaya maruz kaldığında kararan meyveler bir oksidasyon enzimi içerir. Bu bileşik, rahatsız edici sülfürlerin kokusunu gideren bir de kimyasal tepkimeyi tetikler. Açıklama biraz bilimsel olmuş olsada sonuç olarak, elma yemeniz sarımsak kokusunu gidermekte faydalı olacaktır.
 6. Yeşil çay için:
  Aynı şekilde bir miktar yeşil çay içmekte bakterileri azaltacaktır ve sarımsağın neden olduğu kötü kokuyu önleyecektir.
 7. Ağzınızı limon suyuyla çalkalayın:
  PH derecesi 3,6’in altında olan asitli içecekler, sarımsak ezildiğinde etkileşen ve kötü kokulu sülfürlerin etkisini arttıran allinaz enzimini yok eder. Kötü kokuyu giderir!

Yukarıda sarımsak kokusunu giderme yöntemlerini sıraladım. Aynı anda hepsini yapmanıza tabiki gerek yok. Sizin için uygulaması en kolay olan yöntemi tercih ederek, sarımsak kokusunu giderebilirsiniz.

Sizinde uyguladığınız farklı yöntemler varsa, bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!

Paylas.

Yorum Yap