Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız? Size 7 İpucu

0

Sağlıklı yaşam için mutlaka kendimizle ilgilenmeliyiz. Fazla kilolar, hareketsiz yaşam, gerekli besinleri alamamak olumsuz sebepler arasında olurken bazı şeylere dikkat ederek yaşamak sağlığımız için faydalı olacaktır.

İşte size sağlıklı olmak için yapabileceğiniz şeyler:

 1. Gün içinde gerekli suyu tüketin

  Vücudumuzun 70%’ini su oluşturmaktadır. Dünyamızın 75%’i sudur. Canlılık su ile var olabilmiştir. Suyun olduğu her yerde yaşamın olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Durum böyle olunca günlük 2,3 litre su tüketimi sağlık için mecburidir.
  Akan bir suyu düşünün. Sürekli devinim içindeki su berrak ve temizdir. Çünkü üzerindeki pislikleri sürükleyerek temizler. Su içtiğimizde de bedenimizdeki zararlı toksinler idrar veya ter yoluyla vücut dışına atılmaktadır. Su vücudumuzu temizleyen ve sağlık açısından en gerekli öğedir.
 2. Uykunuzu iyi alın

  iyi-uyumak
  Uyku anı vücudun onarım zamanıdır. Uyurken vücut kendini yeniler ve dinlenirsiniz. Yaşam şartlarınıza göre günlük minimum 6,7 saat uyku uyumanız sağlığınız için iyi olacaktır.
 3. Meditasyon yapın

  meditasyon-faydalari
  Vücut sağlığı için kafa sağlığıda çok önemlidir. Stresli bir hayat içinde olup sağlıklı kalmak pek mümkün olmamaktadır. Stresten uzaklaşmak için en etkili çare meditasyon yapmaktadır. Mutlaka günlük 15 dakikanızı meditasyon yapmaya ayırmalısınız. Meditasyon ile sağlığınızda ve hayatınızdaki olumlu değişiklikleri göreceksiniz.
 4. Egzersiz yapın

  egzersiz-yapin
  Hareketsiz bir hayat sağlıklı bir hayat değildir. Sağlıklı yaşam için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri egzersiz yapmaktır. Egzersiz yapmanın faydalarını anlatmaya gerek yok. Günlük yapacağınız 30 dakikalık yürüyüş-koşu, vücut ağırlığınız ile yapacağınız egzersizler, bisiklet sürmek, yüzmek gibi aktivitelerle yaşam standartınızı yükseltip daha sağlıklı bir hayatı yaşayacaksınız.
 5. Dengeli beslenme

  saglikli-beslenmek
  Sağlık için dengeli beslenme çok önemlidir. Vücut birçok şeye ihtiyaç duyar ve sizde bunu sağlamalısınız. Her gün mutlaka sebze ve meyve tüketmelisiniz. Bunun yanında haftada 2,3 gün balık, tavuk, kırmızı et tüketimini gerçekleştirmelisiniz. Böylece vücut gerekli protein, mineral ve vitamini sağlamış olacaktır.
  Doğal beslenin. Mevsimlik sebze ve meyve dışında hazır ve işlenmiş gıda tüketmeyin. Şeker, unlu mamüller tercih etmeyin.
 6. İşlenmiş gıda tüketmeyin

  Yukarıda da belirttiğim gibi sadece doğal olanı tercih edin. İşlenmiş gıdalar vücut için oldukça zararlıdır. Faydasının minimumda kaldığı gibi gereksiz yere vücudu yorarlar. Kötü kolesterol oluşmasını sağlar. Kalp ve damar hastalıklarına neden olurlar.
  Aslında market reyonlarında paketlenmiş ürünler yerine, manav bölümünden açık sebze ve meyve tüketmek en sağlıklısıdır.
 7. Sağlık sigortası yaptırın

  Öncelik olarak sağlıklı beslenerek, spor ve meditasyon yaparak sağlığınızı korumaya çalışın. Bunun yanında her türlü riske karşı sağlık sigortası yaptırın. En ufak bir rahatsızlıkta bile en iyi imkanları kullanın. En azından kafanız rahat olsun ve oluşabilecek ekstra maliyetlerden kurtulun.

Sağlıklı yaşam için yapabileceğiniz 7 şeyi yukarıda sizlerle paylaştım. Aslında kısaca sağlıklı beslenerek gerekli gıdaları tüketmek, egzersiz ile hareketlenerek, meditasyon-yoga gibi eylemlerle rahatlamak ve yeterli uyku ile hastalıklara karşı en büyük savaşı açmış olursunuz.

Bunları uyguladıktan sonra kolay kolay hastalanmazsınız…

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap