Sabahları Enerjik Kalkmanız İçin Yapabileceğiniz 6 Şey

0

Her zaman gerçekleştirmek istediğim bir sabah rutini olmuştur fakat ütopyadan öteye geçememiştir.

 • Sabah erken kalkmak. (En azından bunu başarabiliyorum)
 • 30 dakika koşu veya yürüyüş yapmak.
 • Duşumu alıp güzel bir kahvaltı.
 • Daha sonrasında işime-gücüme bakmak…

İmkansız veya çok zor bir şey istemiyorum fakat işin zor olmayışı ve her an yapabileceğimi bilmek, sürekli ertelememe sebep oluyor. Birde sabahları düşük enerjiyle kalktığım günlerde içimden böyle bir rutini gerçekleştirmek gelmiyor.

Sizlerinde gerçekleştirmek istediği bir sabah rutini var mı?

Bu yazımda belkide bu rutinleri gerçekleştirebilmeniz için gerekli enerjiyi sağlayacak 6 konuya değineceğim. Aşağıda belirteceğim şeyleri uygularsanız, sabah enerjinizi yükseltecek ve belki de hedeflediğiniz ve olmasını istediğiniz sabah rutinine başlayabileceksiniz.

Unutmayın ki sabahınız iyi başlarsa, gününüz çok daha güzel ilerleyecektir…

Sabahları Enerjik Kalkmanız İçin Yapabileceğiniz 6 Şey:

 1. Beslenmenize dikkat edin
  Yediğiniz besinlerin uyku kalitesini etkilediğini biliyor musunuz? Hazır gıdalar, kızartmalar ve diet ürünleri gibi sağlığa zararlı besinler sabahleyin sersem gibi kalkmanıza sebep olur. Bu tarz şeylerden uzak durun ve bol miktarda sebze ve meyve yemeye özen gösterin. Bunun yanında bolca su içmeyide unutmayın.
  Yediğiniz her türlü besinin sindirilmesi için vücudunuz enerji harcamaktadır. Faydasız şeyler yerseniz, hem vücudunuza katkısı olmaz hem de başka yönlere harcayabileceğiniz enerjiyi boşuna kullanmış olursunuz. Bu yüzden besin tüketirken doğal ve sağlıklı olmasına dikkat edip yeteri miktarlarda tüketin.
 2. Akşam yemeğini çok geç olmadan tamamlayın ve hafif şeyler tüketin
  Bir şeyler yedikten sonra 2, 3 saat sindirim süreci devam eder. Bu enerjinizi harcayan bir durumdur. Uyumanıza en az 2, 3 saat kala akşam yemeğinizi tamamlamış olmalısınız ve akşam yemeği seçimlerinizde hafif şeyler tercih etmelisiniz.
  Gece yatağa girdiğinizde sindiriminiz tamamlanmış olursa, uyumaya daha odaklı olup uykuya dalışınız kolaylaşacaktır.
 3. Kendinize bir sabah rutini oluşturun
  Benim ütopya halinde kalan hayallerim gibi sizde kendinize bir rutin oluşturun. Bu sayede güne iyi başlayacaksınız. Erken kalkın ve kalkar kalmaz bir bardak ılık su için. Sonrasında isterseniz yürüyüşe çıkın veya kitap okuyun. Ama sabahları boşa harcamak yerine güzel şeyler yapmak sizi motive edecektir ve enerjinizi yükseltecektir.
 4. Egzersiz yapın
  Egzersiz yapmak kan akışınızı hızlandıracak ve aynı zamanda vücudunuzu yağdan arındırıp kas yapısını kuvetlendirecektir.
  Ayrıca vücudunuzu yoracağınız için dinlenmeye daha çok ihtiyaç duyacaksınız ve böylece daha derin bir uykuya dalıp sabaha daha ernejik kalkacaksınız. Kaliteli bir uyku daha dinç kalkmanızı sağlayacaktır.
  Spor salonunu kayıt yaptırıp para harcamanızada gerek yoktur. 30 dakikalık yürüyüş veya koşu, evinizde aletsiz yapacağınız egzersizler iş görecektir.
 5. Belli bir saatte uyumak yerine, uykunuz geldiğinde yatın
  Uykunuz ne zaman gelirse o zaman uyumalısınız. Yoksa yatakta boşuna sağa sola dönerek uyku kalitenizi azaltırsınız. Uykunuz gelmediyse yapabileceğiniz şeyleri bir başka blog yazımda paylaşmıştım.
  Daha iyi uyumak için yapabileceğiniz 17 şey!
  Uyumak İstiyorum: Nasıl Daha İyi Uyurum
  Hem Nietzsche; “Böyle Buyurdu Zerdüşt”te uyumak için uyanık kalmalısınız demiştir. Yani uyumak için önce vücudu iyice yormalısınız ki uykuyu haketsin ve en derin şekilde uyuyabilesiniz. Bu yüzden saatle değil vücudunuzu dinleyerek uyku vaktinizin ne zaman olduğunu belirleyin.

  Uyumak için uyanık kalmalısınız

 6. Uyku ortamınızı düzeltin
  İyi bir uyku için uyku ortamınızı düzenlemeniz çok kritik bir noktadır. İyi bir uyku ortamı için en önemli etken üzerinde yattığınız yataktır. Hayattaki en büyük yatırımlardan bir tanesi kaliteli bir yataktır.
  Bunun yanı sıra oda sıcaklığı soğuk veya sıcak olmamalıdır. Sizi etkilemeyecek, düzenli bir ısıda olmalıdır.
  Ses ve ışık gibi etkenler uyku düzeninizi bozabilir. Karanlık ve sesten arınmış bir ortam uyku kalitenizi yükseltecektir.
  Bunlara dikkat ederek daha derin bir uyku sağlayıp sabahları yüksek enerjiyle kalkabilirsiniz.

Yukarıda ki konulara dikkat ederseniz, uyku kalitenizi yükselterek aslında sabahları daha enerjik kalmayı sağlayabilirsiniz. Güne daha verimli ve enerji dolu başlayabilirsiniz…

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap