Sabah Kalktığında İçilen Limonlu Suyun İnanılmaz Faydaları

0

Limon nedir?

Limon, tüm yıl büyümeye devam eden küçük bir ağaç türüne ve bunun meyvesine verilen isimdir. Anavatanı kesin olarak bilinmemektedir fakat Güney Asya’da yetiştirildiği öngörülür. Limon denince akla C vitamini gelir fakat besin değerleri olarak oldukça zengin bir meyvedir.

Limonun besin değerleri aşağıdaki gibidir:


Sağlıklı bir yaşama adım atmak istiyor ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız, ilk adım olarak sabah kalkar kalkmaz içilen limonlu su mükemmel bir başlangıç olacaktır. Hazırlanması oldukça basit. Yarım limonu oda sıcaklığında bulunan 1 bardak suyun içerisine ekleyin ve için. Sabah kalkıldığında sadece su içmek bile inanılmaz faydalıyken bir miktar limonla mucizeler yaratacaksınız.


Limonlu su faydaları nelerdir?

 1. Bağışıklı sisteminizi güçlendirir
  C vitamini bağışıklık sisteminiz için çok önemli bir besin değeridir ve limonda bolca bulunur.
  Özellikle stresli günlerde vücudunuzdaki C vitamini seviyesi düşer. Bu yüzden uzmanlar bu dönemlerde bolca C vitamini tüketmenizi önerir.
 2. Beyin fonksiyonları ve kalp sağlığı için önemli
  Limonlar, özellikle beyin-sinir fonksiyonları ve kalp sağlığı için gerekli olan potasyum bakımından oldukça yüksektir ve tüketmeniz size büyük fayda sağlar.
 3. Sindirime faydalı
  Limonlu su tüketerek sindirim sistemindeki toksinleri atarsınız. Ayrıca mide ekşimesi, geğirme ve şişkinlik gibi belirtileriniz de azalır.
 4. Ağız sağlığına faydalıdır
  Diş ağrısı ve ağız içi iltihapları hafifletmeye yardımcı olur. Asit içerdiği için çok tüketilmesi diş minenizi aşındırabilir. Bu yüzden limonlu suyu içtikten sonra veya içmeden hemen önce dişlerinizi fırçalamanız faydalı olacaktır.
 5. Cilt için çok sağlıklı
  Limonlu suda bulunan antioksidanlar cilt lekelerinizin ve kırışıklarınızın önlenmesine yardımcı olur. Cildinizin parlamasını sağlar.
 6. Kilo vermenizi sağlar
  Dolaylı yoldan kilo vermenize yardım eder.
 7. Enerji verir
  Limonlu suyu tükettiğinizde vücudunuza enerji girer. Ayrıca kaygı ve depresyonun azalmasına yardımcı olur.
 8. Viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur
  Ilık su ile içilen limon, viral enfeksiyon ve boğaz sıkıntılarını azaltmak için etkili bir yoldur.

Limonlu su zayıflatır mı?

Sadece limonlu su tüketerek zayıflandığını gösteren bir çalışma yoktur ama limonlar, açlık arzusuyla mücadelede yardımcı olan pektin lifi içerir. Limonlu su tüketerek açlığınızı bastırırsınız ve böylece daha az kalori tüketirsiniz. Bu size dolaylı yoldan kilo vermenizi sağlar.


Limonlu su zararları nelerdir?

Az miktarda tüketilen limonun pek bir zararı olmayacaktır ama her gün belli bir miktar üzeri tüketilen limonlu suyun bazı yan etkileri olabilir. Bunları gözlemleyip önlemler alabilir veya kullandığınız limon miktarını azaltabilirsiniz.

 1. Dişlerinize zarar verebilir
  Asitli olduğu için diş minenizi aşındırabilir. Gün içinde çok sık tüketilmesi buna neden olacaktır. Bu yüzden sürekli değil de sadece sabah kalkınca tüketmek daha çok fayda sağlayacaktır.
  Sabah limonlu suyu içtikten sonra veya içmeden önce koruyucu bir diş macunu ile dişlerinizi fırçalamanız da bu etkiyi azaltacaktır.
 2. Sık idrara çıkma ve dehidrasyon
  Limonlu suyun idrar söktürücü bir etkisi vardır. Bu nedenle, çok tüketimde vücudun aşırı tuz ve sıvıdan hızla kurtulmasına yardımcı olan böbrekleri yorabilir. Özellikle böbrek hastaları buna dikkat etmelidir.
 3. Kemiklere zararlı
  Bu konuda çok detaylı bir bilgi yoktur ama limonlu suyun çok fazla tüketimi ileriki dönemlerde kemik problemlerine sebep olabilir.
 4. Mide yanması ve reflü
  Çok fazla tüketilen limonun asidik doğası nedeniyle midede ekşime yaptığı ve reflüyü tetiklediği gözlemlenmiştir. Eğer limon tükettiğiniz günlerde mide yanması, göğüste yanma ve ağrı gözlemliyorsanız tüketmeyi azaltın veya bırakın.
 5. Vücuttaki demiri arttırabilir
  C vitamini vücuttaki demir emilimini arttırabilir. Ve limonda bolca bulunmaktadır. Vücuttaki fazla demir organlara zarar verebilir. Tahlillerinizde demir fazlası çıkıyorsa limon tüketimini azaltmanız iyi olacaktır.
 6. Migreni tetikleyebilir
  Bazı insanlar için limon veya diğer turunçgiller migreni tetiklemektedir. Migrene muzdaripseniz limonlu su tükettiğiniz günler gözlem yaparak size etkisini saptayabilirsiniz. Sonuçlara göre de tüketip tüketmemeye karar verirsiniz.
Paylas.

Yorum Yap