RSS Okuyucusu Nedir? RSS Nasıl Kullanılır?

0

“RSS, genellikle haber sağlayıcıları, bloglar ve podcastlar tarafından kullanılan, yeni eklenen içeriğin kolaylıkla takip edilmesini sağlayan özel bir XML dosya formatıdır. “ (Vikipedi)

Size RSS okuyucusunun kısaca ne olduğunu ve takip ettiğiniz tüm blogları RSS okuyucunuza nasıl aktaracağınızı anlatacağım.

RSS okuyucu, sizin takip ettiğiniz blog veya haber sitelerini tek bir yerde toplamaya yarayan uygulamadır. Takip ettiğiniz her şeyi tek bir uygulama çatısı altında toplayabilir ve yeni eklenen yazılara oradan kolayca erişebilirsiniz. Birden fazla takip ettiğiniz blog mevcutsa, RSS okuyucusu kullanmak size zaman kazandıracaktır.

Gelelim şimdi RSS okuyucusunu nereden bulabilirim ve nasıl kullanabilirim sorularına…

Ben blog yazılarımı okumak için eskiden Google Reader kullanıyordum. Gayette memnundum. Fakat Google, bu ürününü kapatmaya karar verince, bende başka RSS okuyucuları aramaya başladım. O dönem Google Reader’ın kapanacağını duyan birçok firma, RSS okuyucusu geliştirmeye başlamıştı.

Aralarında dikkat çeken ve benimde kullanmaya başladığım feedly’i size tavsiye edebilirim. Feedly’i kullanmak için öncelikle feedly.com adresine gidip log in olmanız gerekli. Log In olmak için Google, Facebook, Twitter veya Windows hesabınızı kullanabiliyorsunuz. Feedly temel fonksiyonlarını kullanmak için hiçbir ödeme yapmanıza gerek yok. Bazı özelliklerini kullanmadan uygulamayı bedavaya kullanabilirsiniz.

rss-icerik-eklemek

RSS Okuyucusuna eklenecek blog arama ekranı!

Sisteme giriş yaptıktan sonra Add Content’e(yukarıdaki resimde kutu içine aldığım yere) tıklayınız. Tıkladığınızda yine yukarıdaki gibi bir arama ekranına erişeceksiniz. Oraya eklemek istediğiniz blog adresini yazınız.

Aradığınız adresi bulduktan sonra aşağıdaki resimde gösterdiğim +feedly butonuna basıp blog sitenizi rss okuyucunuza eklemeyi tamamlayabilirsiniz. Sayfanız eklendiğinde yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kategoriler halinde site isimlerini görebilirsiniz. Blog isimlerinin yanında ki rakamlar okumadığınız güncel blog yazılarını temsil eder.

blog-ekle

RSS Okuyucusuna bulunan blog adresini kaydetmek!

Size Rss okuyucusundan ve nasıl kullanacağınızdan bahsettim. Eğer RSS eklemekte sorun yaşıyorsanız bana ulaşabilirsiniz.

RSS’e eklediğiniz ve başkalarınında haberdar olup takip etmesini arzuladığınız bloglar varsa çekinmeden yazabilirsiniz.

Paylas.

Yorum Yap