Rar Dosyası Nasıl Açılır?

2

Bu yazımda size rar dosyası nedir ve rar dosyasını nasıl açabileceğinizi anlatacağım.

Rar dosyası nedir?

RAR, (İngilizce: Roshal Archive kelimesinden) bir dosya sıkıştırma ve arşivleme formatıdır. RAR uzantılı dosyalar “dosyaismi.rar” şeklinde bulunur. Rar’ın asıl amacı büyük dosyaları sıkıştırıp boyutlarını küçülterek, saklanmasını veya internet üzerinden başka bir yere iletilmesini kolaylaştırmaktır.

Yeni bir bilgisayar aldığımızda, kuracağımız ilk programlardan biri rar dosyası açma programlarıdır. Neredeyse indirebileceğiniz her şey .rar uzantılı sıkışmış şekilde bulunmaktadır. Bizde birine resim, mp3 veya her hangi bir şey yollayacaksak, mutlaka ilk önce sıkıştırmaktayız. Sözü uzatmadan rar dosyalarını nasıl açabileceğinizi, basit bir şekilde açıklayacağım.

Rar dosyası nasıl açılır?

Rar dosyasını açmak için sadece bir program indirmeniz yeterlidir. Rar dosyası açma programları arasında winzip, winrar ve 7zip en çok kullanılanlar arasındadır. Rar açma programlarını indirmek için program isimleri üzerine tıklayıp gideceğiniz linkten bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ben kendi şahsım adına 7zip‘i tercih etmekteyim. Sizde bu programı indirerek tüm .rar ve diğer sıkıştırma formatları ile sıkışmış dosyaları rahatlıkla açabilirsiniz.

7zip sayfasında üst tarafta bulunan .exe formatında ki Download linkine tıklayarak programı indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyaya çift tıklayarak kurup .rar dosyalarını açabilirsiniz.

Rar dosyası açma programını indirdikten sonra ne yapacağız?

Rar açma programı indirdikten sonra, bilgisayarınız .rar uzantılı dosyaları otomatik olarak tanıyacaktır. Yapmanız gereken tek şey dosya üzerine iki tıklamak ve sıkışmış dosyaları seçip masaüstünüze sürükleyip bırakmaktır.
Veya dizine aktar, dışa aktar gibi menü sekmesi üzerine tıklayıp dosyaları hangi klasöre çıkartacağınızı seçip tamam demektir.
Programı Türkçe yükldiğinize emin olun. Yükleme aşamasında dil özelliği sorulmaktadır. Eğer İngilizce yüklemişseniz de, silip tekrar Türkçe olarak yükleyebilirsiniz. Veya Dizine Aktar yerine Extract To seçeneğini kullanabilirsiniz.

Yazımın size yardımcı olduğunu düşünüyorsanız, aşağıdaki sosyal medya ikonlarına tıklayarak paylaşım yapabilirsiniz.

Paylas.