Print screen nasıl yapılır?

0

print-screen

Her bilgisayarda çok basit bir şekilde print screen yani ekran görüntüsü alabilirsiniz. Ekran görüntüsünü nasıl alacağınızı belirtmeden önce yakın zamanda keşfettiğim bir programı sizinle paylaşmak istiyorum.

Skitch adındaki programla ekranınızın istediğiniz bölümünün görüntüsünü çok basit bir şekilde alabilirsiniz. Hatta seçim yaptığınız görüntü üzerinde notlar alıp şekiller çizerek de kaydedebilirsiniz. Programı buradan indirebilirsiniz. Print Screen’i kolaylaştıran bu program hem Windows hem de Mac işletim sistemi için bulunmaktadır.

Windows işletim sisteminde ekran görüntüsü nasıl alınır?

 1. Klavyenizde ki Print Screen / Prt Scrn veya benzer isimde bulunan tuşa basarak ekran görüntünüzü alabilirsiniz. Bazı klavyelerde FN(function) tuşu bulunmaktadır. O zaman FN + Print Screen tuşuna basmanız gerekmektedir. (FN tuşu basılıyken Print Screen’e basın)
 2. Daha sonra Paint programını açıyoruz. Paint penceresinde Düzen > Yapıştır’ı seçiniz veya CTRL + V tuşlarına basınız. Bu işlemi yaptıktan sonra ekran görüntünüzü Paint penceresi içinde görüyor olacaksınız. Ekran görüntünüz gelmiş ise resmi Farklı Kaydet seçeneği ile istediğiniz formatta kaydedip kullanabilirsiniz.

Not: Ekran görüntünüzü açıp kaydetmek için illa Paint programına gerek yoktur. Kullanımı kolay olup her Windows’ta bulunduğu için örnek verdim.


Mac bilgisayarınız ile nasıl print screen alabilirsiniz?

Mac bilgisayarınızda print screen almanın birkaç yolu vardır:

 1. Mac bilgisayarınızda tüm ekranın görüntüsünü almak için:
  Command-Shift-3 tuşularına basarak tüm ekranın görüntüsünü alabilirsiniz. Windows’ta olduğu gibi aldığınız görüntüyü Paint veya başka bir programda açıp yapıştırıp ve kaydetmenize gerek yoktur. Bu üç tuşa bastığınız an denklanşör sesi ile resim ekranınıza otomatik olarak kaydedilmiş şekilde gelecektir.
 2. Mac bilgisayarınızda sadece istediğiniz alanın ekran görüntüsünü almak için:
  Bir diğer seçenek olarak Command-Shift-4 tuşlarına bastığınızda seçim yapabilmeniz için bir imleç çıkacaktır. Bu imleç ile istediğiniz alanı seçerek sadece o bölümün ekran görüntüsünü kolaylıkla alabilirsiniz. Yine resminiz otomatik olarak masaüstüne kaydedilecektir.
 3. Mac bilgisayarınızda her hangi bir pencerenin ekran görüntüsünü almak için:
  Bir diğer kolaylaştırıcı seçenek; açık olan her hangi bir pencerenizin tek başına ekran görüntüsünü alabilmek. Mesela mail programınızın görüntüsünü almak istiyorsunuz. O zaman Command-Shift-4 + Boşluk(Space) tuşuna basacaksınız ve karşınıza bir fotoğraf makinası ikonu çıkacak. O ikonu mail programınızın üzerine getirdiğinizde, programda şeffaf bir kararma göreceksiniz. O anda touchpad veya mouse’unuza basarsanız, sadece o bölümün görüntüsünü kaydedebilirsiniz.
 4. Son bir seçenek ise Command-Shift-4 + Kntrl tuşlarına basarak tüm ekranın görüntüsünü masaüstüne kaydetmeden istediğiniz programa kolaylıkla yapıştırıp arzu ettiğiniz işlemleri yapabilirsiniz.

Yazının size yardımcı olduğunu düşünüyorsanız lütfen paylaşınız. Paylaşımlar için teşekkürler!

Paylas.

Yorum Yap