Plasebo Etkisi Nedir? Şeker Hap Gerçekten İşe Yarar Mı?

0

Plasebo kelimesi latince kökenli bir kelime olup “hoşnut etmek” anlamındadır. Çok kısa açıklamak gerekirse plasebo, şifa verici bir değer taşımayan ve tıbbi etkileri bulunmayan fakat insanların “iyileşeceklerini düşünmesi” sonucu olumlu etkiler sağlayan ilaç olmayan ilaçtır.

Genel görüş olarak, plasebo etkisi psikolojik hastalıklarda fiziksel hastalıklardakine göre daha güçlü bir etkiye sahiptir.

Birçok hastaya yalnızca şekerli hap vererek iyileşme gösterdikleri gözlemlenmiştir. Günümüzde plasebo etkisi birçok hastalık için kullanılmaktadır. Psikolojik hastalıklar başta olmak üzere, astım, parkinson, migren gibi çeşitli sorunlarla boğuşan hastalarda farmakolojik tedavi yanında şekerli hap tedaviside iyileşmeyi hızlandırıcı ve kalıcı düzelmelere kadar ilerleyen bir tedavi çeşididir.

Belli bir tıbbi çerçevede uygulanan plaseboların, alerji, angina pektoris, astım, kanser, beyin enfarktüsü, depresyon, diyabet, gece yatak ıslatma, epilepsi, uykusuzluk, migren, multipl skleroz, nevroz, göz patolojileri, parkinson, prostat hiperplazisi, şizofreni, deri hastalıkları, ülserler ve siğiller gibi etkiliyici ölçüde geniş bir hastalık yelpazesinde iyileşme sağladığı gösterilmiştir.

Plasebo etkisinin tedavi gücünün verilen ilaçla bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Verilen ilacın rengi, boyutu etkilerini değiştirmektedir. İğne ile enjekte edilen plasebolar, ağızdan alınanlara göre çok daha etkilidir.

Hatta Plasebo ameliyatları bile vardır. İnsanlar kesilip hiçbir müdahele yapılmaksızın tekrar geri dikiliyorlar ve bu plasebo ameliyatı yüksek oranda olumlu yanıt veriyor.

Hastası ile daha çok ilgilenen, onlara yakın olan terapistlerin hastalarında daha güçlü plasebo etkisi yarattığı görülmektedir.

“Akrabalık şifa getirir: Hepimiz birbirimizin hekimiyiz.” Oliver Sack

Plasebo etkisi nasıl işliyor? Şekerli hap aldığımızda neler oluyor?

Plasebonun etkisinin sebepleri arasında koşullanma, suçluluk duygusunu azaltmak, önerme, ikna, rol talebi, inanç, umut, etiketleme, yanlış nedene yüklemek, bilişsel uyumsuzluğu azaltmak, kontrol kuramı, kaygıyı azaltmak, beklenti etkisi ve endorfin salgılanması gibi çeşitli kavramlar öne sürülmektedir.

Son olarak plasebo etkisinin başarılı olabilmesi için hastalar gerçekten tedavi edici bir ilaç kullandıklarını düşünmelidirler. İçtikleri hapın şekerli hap olduğunu bilmeleri inançları ve umutları bir o kadar azalacaktır ve iyileşme sürecinde katkısı olmayacaktır. Kullanılan yöntem(hap, enjeksiyon-iğne, ameliyat) ne kadar ağırsa kişinin kendini iyileştirme yönündeki adımları o kadar fazla olacaktır. Çünkü herkes iğnenin hapa göre daha etkili bir tedavi edici olduğunu bilmektedir. Bu inançla yapılan iğne hapa göre daha etkili olacaktır.

Ek Olarak:

Plasebo etkisi ile çok anılmasa da meditasyon da kendini pozitif yönlendirmeye, telkine ve kafayı boşaltmaya dayalı olduğu için rahatlatıcı ve tedavi edici bir etkisi vardır. Kendimize şekerli hap vererek iyileşemeyiz(çünkü plasebo etkisi için size verilen şeyin şeker değil ilaç olduğunu sanmalısınız) belki ama meditasyonla bu etkiyi yakalayabiliriz. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki paylaşımlarımı inceleyebilirsiniz.

evde-meditasyon
Meditasyon nedir? Evde meditasyon nasıl yapılır?
Her gün meditasyon yapmanız için 10 neden

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap