Pilav Nasıl Yapılır

0

Güzel pilav yapmak zordur. Pilav yapılırken kullandığınız pirinç, eklediğiniz su miktarı, kullandığınız yağ ve tercihe göre diğer ekstra malzemeler pilavınıza lezzet katabilir veya lezzetini azaltabilir.

Alacağınız pirinç de önemlidir. Dönem dönem pirinç cinsini ve markasını değiştirerek, ağız tadınıza uygun pirinci belirleyebilirsiniz.

Size pilav yapımındaki temel kuralları sıralayacağım ve daha sonra da nasıl daha lezzetli yapabileceğinizi anlatacağım.

Pilav Nasıl Yapılır?

  • İlk etapta 1 veya 2 su bardağı pirinci ılık suda 1,2 dakika yıkayalım ve süzelim.(1 bardak pirinç 4 kişilik bir aileye fazlasıyla yeter)
  • Pilav tenceremize kullanacağımız yağdan bir miktar ekleyip biraz ısınmasını bekleyelim.
  • Süzdüğümüz pirinçleri tenceremize atalım ve iyice karıştıralım. Bu karıştırma işlemini pirinçleri iyice kavurana kadar yapmak gereklidir. Pirincin kavrulduğunu burnunuza hoş kokular gelmeye başladığında anlayabilirsiniz.
  • Daha sonra 1 bardak pirinç için 1.5 veya 2 bardak pirinç için 3 su bardağı su ekleyelim ve çok az karıştıralım.
  • Tercihiniz miktarında tuzu ekledikten sonra tencerenin kapağını kapatalım ve pişme süresi boyunca kapağı hiç açmayalım.
  • Pilav tüm suyu çektiğinde kapağını açıp çok az karıştırabilirsiniz. Daha sonrada pilavın üzerine kağıt havlu gibi bir şey örtüp kapağını kapatırsanız, buharlaşan su tekrar pilavınızın üzerine düşmez ve kağıt havlu tarafından emilir.

Böylece pilavınız hazırdır.

Pilav nasıl yapılır artık biliyorsunuz şimdi sıra geldi lezzet katmaya. Pilava nasıl lezzet katabilirsiniz. Ben kendi tercihlerimi size aktaracağım, sizde benimkilere benzer şeyleri kendi tercihleriniz olarak uygulayabilirsiniz.

  1. Pirinç yanında tercihinize göre çeşitli şehriyeleri de pilavınıza ekleyebilirsiniz. Pirinci tencereye atmadan önce 1,2 dakika şehriyeleri kavurmanız daha sonra pirinci ekleyip hepsini bir arada iyice kavrulana kadar karıştırmanız yeterli olacaktır.
  2. Daha önceden haşlamış olduğunuz nohutları, pilavınıza ekleyerek güzel bir nohutlu pilav yapabilirsiniz. Tencerenize su eklerken yanında nohutları da ekleyin ve yine pirinçler tüm suyu çekene kadar pilavınızı pişiriniz.
  3. Dilerseniz haşlanmış veya çevrilmiş tavuğu ufak parçalar halinde pilavınıza ekleyebilirsiniz. Bunun için pilav yapım sürecinde bir şey yapmanıza gerek yoktur. Pilavınızı tabağınıza aldıktan sonra tavukları üzerine ekleyebilirsiniz.
  4. Yine dilerseniz ufak ufak dilimlenmiş salata, domates gibi salata malzemelerini de pilavınıza ekleyerek değişik bir tat katabilirsiniz.

Ben pilav yanına nohut, tavuk ve salata eklemekten çok zevk alırım. Hem doyurucu oluyor hemde lezzet açısından daha leziz.

Dışarıda ki pilavcılarda denk gelmişsinizdir. Pilavın üzerine ciğer, tavuk, kavurma, salata, nohut, fasülye gibi birçok malzeme koyup satıyorlar. Sizde kendi tercihinize göre pilavınızı özelleştirin.

PİLAV NASIL YAPILIR?
Yukarıda bahsettiğim şekilde kendinize has pilavınızı yapabilirsiniz.

EK NOT:

Pirinçlere eklenen su miktarı önemlidir. Her pirinç birbirinin aynısı olmayacağı için bir denemenizde pirinç lapa oluyorsa suyu biraz azaltıp veya pilavınız tam pişmiyorsa da suyu çoğaltıp doğru oranı bulabilirsiniz…

Sizinde ilginç pilav tecrübeleriniz varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

Paylas.

Yorum Yap