Okurken Öğretilseydi Dediğimiz 5 Yetenek

0

Öğrenim hayatımızda birçok şey öğrendik. Bizi şuanki şeklimize sokan ilkokulda, lisede ve üniversitede öğrendiklerimiz oldu. Fakat keşke şunları da öğrenseydik, çokta iyi olurdu diyebileceğimiz bazı yetenekler var.
Bunları sizin için aşağıda sıralayacağım. Bakalım sizde bana katılacak mısınız?

 1. Bilgisayar Bilimi
  bilgisayar-bilimi
  Şu dönemde en kolay iş bulabilen insanlar, bilgisayar üzerine çalışan insanlardır. Büyük firmaların IT departmanları, dijital ajanslar ve daha birçok yer bilgisayar bilgisi olan insanları işe alıyor ve iyi de ücret ödüyorlar.
  Tasarım, yazılım, mobil uygulamalar, mimari, mühendislik ve daha birçok meslek dalında bilgisayar bilgisi hayati önem taşıyor.

  Yazılım veya programsal eğitimler genellikle üniversitelerde gösteriliyor fakat yinede yeterli önem verilmiyor. Bunun yerine orta öğretimden başlamış olsaydı, belki bir Facebook’ta bizden çıkardı.
 2. Hızlı Okuma
  0001J2
  Pek okumayı seven bir toplum olduğumuz söylenemez fakat okumayı seven insan için kesinlikle öğrenilmesi gereken bir tekniktir.
  Hızlı okuma ile normalde okuduğumuz hızın 3,4 katına çıkabiliyoruz.
  
Okuma tutkuya dönüştüğünde klasik olan her kitabı okumak istersiniz. Buna ne bir ömür yeter ne de daha fazlası… 

  Belki küçük yaşlarda hızlı okuma tekniği öğretilseydi, bu tutkumuzun bir kısmını gerçekleştirip okumak istediklerimizin çoğunluğunu okurduk.
  Son olarak şuan bile internetten hızlı okuma ile ilgili program veya kaynakları bulup bu yaşınızdan sonra hızınızı arttırabilirsiniz
 3. Zamanı Planlama
  zaman-planlama
  Zamanımı iyi planlıyorum ve yapmak istediğim her şeyi yapabiliyorum diyen bir kişiye bile rastlamadım. Aksine herkes bir şeyler için zamanın yokluğundan şikayetçi.

  Okurken, zaman planlama ile ilgili eğitilseydik zamanımız yok lafını kullanmak yerine istediklerimizi yapardık.
  
Eğer okumaya vaktin yoksa; işe giderken veya uzun yolculuklarda okuyacaksın. Spor yapmaya vaktiniz yoksa; işe yürüyerek gidebilirsin(veya bir kısmına kadar) gibi çözümler bulmak aslında çokta zor değil.
 4. Ders Çalışma Teknikleri
  ders-calisma-teknikleri
  Ezbere dayalı bir çalışma hayatı geçirdiğimiz için şuan 5 sene önce öğrendiğimiz bir şey sorulsa, kesinlikle yanıtlayamayız. Bunun yerine verimli ders çalışmak nasıl olur ve ne sürelerle kaç tekrar yapmalıyız gibi konular öğretilmiş olsaydı; ezbere gerek kalmadan bütün bilgileri güncel tutabilirdik.
 5. Para Yönetimi

  para-yonetimi
  En önemli konulardan biri de para konusu. Etrafımızda borç yüzünden sıkıntı çeken o kadar çok insan var ki parayı nasıl harcamamız gerektiğini hiç bilmiyoruz. Hep kazandığımızdan daha çok para harcıyoruz ve bir türlü rahatlayamıyoruz.
 Eğer okul döneminde bütçe, yatırım gibi konular öğretilmiş olsaydı; hem daha doğru harcardık hem de paramızı değerlendirebilirdik.


Sizinde keşke öğrenseydik dediğiniz hangi konular var?
Bakalım kimler size katılacak…

Paylas.

Yorum Yap