Öğrenince Şaşıracağınız İlginç Bilgiler

0

Bazı cevapları bulmanın tek yolu sınırları sonuna kadar zorlamaktır. En fazla kaç gün aç kalabileceğimizi, ne kadar yükseğe tırmanabileceğimizi, maksimum kaç yaşına kadar yaşayabileceğimizi veya uykusuzluğa ne kadar katlanabileceğimizi ancak kendimizi zorlayarak ve sonrasında net bir tahminle cevaplayabiliriz. Hiçbir zaman kesin bir cevaba ulaşamayız fakat en yakın tahminleri yapabiliriz.


En fazla ne kadar aç kalabilirsiniz?

acligaDayanmak

Hepiniz bir alt paragrafa bakmadan bir tahminde bulunun. Bahse girerim hiçbiriniz cevaba yakın bir tahminde bulunamayacaksınız. Gerçekten tahmin edilmesi zor ve duyunca tahmini kadar inanması da zor bir sayı.

En fazla aç kalabileceğiniz gün sayısı tam 382 gündür. Elbette bu kadar gün aç kalabilmeniz için öncelikle obez olmanız şarttır. “Hasta A.B.” 1973 yılında bir üniversitenin gözetimi altında oruç tutmaya başladı ve tekrar yemeye başlaması 382 gün sürdü. İlk başladığında 207 kiloydu ve bu 382 gün sonunda 80 kiloya kadar inmişti.

Kilo kaybının olacağı düşünüldüğünde ne kadar kiloluysanız açlığa dayanabilmeniz de aynı oranda artacaktır.

Fakat normal insanlarda uzun süre açlığa dayanabilmektedir. Bir seferinde bir keşiş 36 gün boyunca aç kalmayı başarmıştı. Sonrasında gelen baş dönmeleri tekrar yemesine sebep olmuştu.


Oksijen desteği olmadan ulaşılabilecek en fazla yükseklik kaç metredir?

ulasabileceginizEnYuksekNokta

Bu sorunun cevabı Everest’in zirvesinde saklı. Gezegenimizin en yüksek zirvesi olduğu için daha yukarılara tırmanıp tırmanılamayacağını öğrenemeyeceğiz fakat insanın irtifa toleransının zirvesi ya da buna en yakını olan yükseklik 8.848 metredir.

Akciğer uzmanı doktor John West, 1981 yılında 14 bilim insanı ile birlikte Everest Dağı’na tırmanmaya başladı. Sadece iki kişi zirveye ulaşabildi. Bu yolculuk sırasında J. West’in vardığı sonuç bu Everest’in zirvesi insanlığın tırmanabileceği en uç noktaydı.


En fazla kaç yıl yaşayabiliriz?

nasilDahaUzunYasariz

Ortalama insan ömrü uzamaya devam etse de, bilim insanları rekorun şu anki sahibi 122 yaşında ölen Jeanne Calment adlı kişinin geçilebileceğini pek ummuyor.

Fakat bunun yanında gelişen tıp ve genetik bilimiyle insan ömrünü tıbbi yoldan uzatmanın yolları elbet bulunacaktır. Biyokimyacı olan Cynthia Kenyon, California Üniversitesi’nde çalıştığı günlerde gen terapisiyle yuvarlak solucanların ömürlerini ikiye katlamayı başarmıştı. Bunun yanında Google’ın yaşlanma karşıtı Calico projesine katıldığı ve insan ömrünü arttırma yollarını aramakta olduklarını da belirtmek gerek.


En fazla uykusuz kalabileceğiniz gün sayısı kaçtır?

enUzunUykusuzluk

Bu sorunun cevabı 11 günle sınırlıdır. 1963 yılında 17 yaşındaki bir genç bilim projesi başlatmak için kolları sıvamıştı. Hedefi, uyanık kalmak ve dünya rekoru kırmaktı. Standford Üniversitesi’nde psikiyatrist W. Dement tarafından hayati değerleri gölzem altında tutulan Gardner, uykusuzluğa 11 gün dayanabildi. Gardner bu süre boyunca bilinç kaybı yaşamamıştı fakat asabileşmişti.

Sizlerle ilgimi çeken ve sizinde ilginizi çekeceğini düşündüğüm 4 bilgiyi paylaştım. Bir sonraki sefere başka ilginç bilgilerle görüşmek üzere…

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap