Öğrenince Şaşıracağınız İlginç Bilgiler 3

0

Bir başka ilginç bilgiler bölümüne hoş geldiniz. Bu bilgileri tabi ki ben uydurmuyorum, sağdan soldan okuduğum dergilerde gördüğüm ve ilginizi çekebileceğini düşündüklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Sakız sindirmek 7 yıl sürer

Yuttuğunuz bir sakızı sindirmek yedi yıl sürmez çünkü içeriğindeki tatlandırıcı ve diğer katkı maddeleri dikkate alınmazsa yutulan sakız bağırsaktan sindirilmeden atılacaktır. Sakızın temel bileşenlerinden olan kauçuk benzeri esnek polimerlerden elastomer ve sakızı yumşak tutan gliserinle bitkisel yağlardan oluşmaktadır ve bu iki madde insan vücudunun sindirebileceği bir besin değildir.

Bununla birlikte doktorlar sakız yutmayı pek önermiyorlar. Çok sayıda sakız yutmak pekliğe yol açabileceği gibi sonucunda ameliyat gerektirecek bağırsak düğümlenmesine de sebep olabilir. Ayrıca küçük oyuncak parçaları, madeni para ve ayçiçeği çekirdekleriyle birleşen sakız mideyi delebilmektedir. Bu yüzden de uzmanlar çiğnenen sakızları çöpe atmanızı ve mutlaka küçük çocuklardan uzak tutmanızı önermektedir. Sakız özellikle 3 yaş altı çocuklar için tehlikelidir ve ekstra olarak nefes borularının tıkanması riski taşımaktadır.


Saçlar ve tırnaklar öldükten sonra da uzar

Saçlar ve tırnakların uzaması için kişinin mutlaka beslenmesi gerekmektedir. Bu sebeple saçların ve tırnakların ölümden sonra da uzamaya devam etmesi söz konusu değildir. Ancak ölü deri tabakası kurumaya başladığından büzülmeye başlar ve saç dipleri ve tırnak köklerinden geriye doğru çekilmeye başlar. Deri geriye çekildiğinde saçlar ve tırnaklar uzamaya devam ettiği izlenimini yaratır.


Aynı yere iki kere yıldırım düşmez

İngilizcede bir bela iki kez tekrarlanmaz anlamına gelen bu deyim, gerçek yıldırım söz konusu olduğunda geçerli değildir. Ağaçlar ve gökdelenler gibi uzun olan yapılar elektrik yüklü bulutlarla yer seviyesi arasındaki mesafeyi kısalttığı için yıldırımları çekmektedirler. Örneğin New York’un simgelerinden Empire States binasına yılda ortalama 100 yıldırım düşmektedir.

NASA’nın 2003 yılında yayınladığı araştırma sonucunda, düşen 386 yıldırımın üçte birden fazlasında aynı yere birden fazla düşme vakası görülmüştür. Bunun bir sebebide pozitif yüklü bulutlardan yıldırım düştüğü zaman civardaki yüksek binalardan, direkler ve kulelerden göğe ters şimsek olasılığının artıyor olmasıdır.

İşin temeli havadan daha fazla iletken olupta yüksek olan her yer yıldırım çekme potansiyeline sahiptir. Bomboş bir arazide ayakta duran bir insanın üzerine yıldırım düşmesi boş bir alana düşmesinden daha olasıdır.

Bu yüzden bir yere yıldırım bir kere düşmüşse ikinci defa düşme ihtimali hiç düşmeyen yere göre daha fazla olacaktır.

Yıldırım düşmesi hakkında daha fazla bilgi ve yıldırımdan korunmak için tıklayınız!


Yüksekten yere bozuk para atmak ölümcüldür

Bu efsaneye göre İstanbul’daki Trump Towers gibi yüksek bir binadan atılan bir madeni para aşağıda bulunan bir kişinin başını yarabilir. Ancak bu doğru olmayabilir. Öncelikle madeni paralar hafif bir metalden üretilmektedir ve Dünya’nın sonlu yerçekimi ile birlikte sürtünme kuvetinden kaynaklı enerji kaybı yüksekten bırakılan bir paranın hızını sınırlamakta ve kötü yaralanmaların önüne geçmektedir.

Özellikle yuvarlak madeni paraların aerodinamik bir yapısı olmadığı için sürtünme etkisi ile yere düşerken yavaşlayacaktır ve kişiye öldürücü bir darbe yapmayacaktır.

Yapılan araştırmalarda yüksekten bırakılan bozuk paraların maksimum 105 km hıza eriştiği görülmektedir. Buda kişinin yaralanmasına sebep olabilecek bir hız değildir ancak göz veya daha hassas bir bölgeye gelmezse. Bunun yanında para dışında daha ağır maddeler kişiye zarar verebilmektedir. Çekiç, kiremit veya sivri uçlu cisimler gibi.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap