Öğrenince Şaşıracağınız İlginç Bilgiler 2

0

Bir başka ilginç bilgiler bölümüne hoş geldiniz. Bu bilgileri tabi ki ben uydurmuyorum, sağdan soldan okuduğum dergilerde gördüğüm ve ilginizi çekebileceğini düşündüklerimi sizlerle paylaşıyorum.


En fazla kaç arkadaşınız olabilir?

arkadaslik

Facebook, Instagram, Linkedin gibi sosyal mecralarda bulunan binlerce arkadaştan değil güvenebileceğiniz gerçek arkadaşlardan söz ediyorum. Oxford Üniversitesi’nde psikolog Rubin Dunbar, bu ölçüte göre üst sınırın 150 olduğunu belirtmiştir. Rubin kabileleri incelediğinde üye sayısının ortalama olarak 148 olduğunu gözlemlemiş. Aynı sayıyı modern dünyada da uygulayan kişiler vardır. Mesela Grotex şirketi fabrikalarında işçileri daha sıkı ilişki geliştirmeleri için 150’şerlik gruplara ayırmıştır.

Aslında görülen şu ki: nerede çokluk orada kötülük… Bir topluluk olarak ne kadar çok üyeye sahipsen kargaşa çıkma olasılığı o kadar artar. Aynı şey arkadaşlık içinde geçerlidir. Hiç kimsenin gerçek anlamda güvenebileceği 150 arkadaşı olabileceğini düşünmüyorum fakat bu rakama yakın kişileri gerçekten şanslı olarak görebilirim.


Koşabileceğimiz en yüksek hız

herzaman-kazanmak-istemek

Cevabına Usain Bolt’un çok yaklaştığı hızdır. 2008 Olimpiyatları’nda dünya 100 metre koşu rekorunu kırdıktan sonra Standford Üniversitesi’nden biyolog Mark Denny Usain Bolt’un erişebileceği en yüksek hıza erişip erişmediği merak etti. Daha sonra rekor analizleri yapan Denny, Bolt’un şu anki 9.58 saniye değerinin 0.1 saniye düşürülebileceğini ve bir insanın 100 metreyi en çabuk 9.48 saniyede koşabileceğini hesapladı.
Bu durumda bir insan saniyede en fazla 9.4 metre koşabilecektir. Kolay değildir. Evde denemeyin.


Çıkabileceğimiz en yüksek ağırlık

nasil-kilo-alirim

1978 yılında Jon Brower adında bir kişi tam 635 kiloya erişmiş. Aslında bu değeri tahmini olarak verebilmişler çünkü artık tartılacak durumda değilmiş. Los Angelas Khalili Obezite Merkezinden bir doktor insanların 5G kuvetine dayanabilmeleri için maksimum 340 kg ağırlıkta olmaları gerektiğini hesaplamış. Bu ağırlıktan sonra ölüm tehditi en yüksek seviyeye ulaşıyor ve yaşayabilen çok fazla olmuyor. Genel anlamda şuana kadar görülmüş en yüksek ağırlık 635 kg fakat bu kilo ile uzun süre yaşayabilmek imkansız.


En fazla ne kadar ağırlık kaldırabiliriz?

agirlikKaldirmak

Güncel olarak dünyanın en güçlü haltercileri 455 kiloyu kaldırabiliyor fakat yapılan araştırmalar bunun daha fazla olabileceğini gösteriyor. Beynimiz, vücut zarar görmesin diye aynı anda çalışabilecek kas liflerinin sayısını sınırlıyor. Bu emniyet önlemini kapatmanın yolunu bulursanız çok daha fazlasını kaldırabileceğimiz öngörülüyor. Ona göre, zihinsel eğitim sonrasında sporcular 20%’ye varan oranda daha güçlü olabilirler.
Neticede şuana kadar en fazla kaldırılan ağırlık 455 kg olarak neticelenmiş durumda.


En fazla ne kadar uzayabiliriz?

enUzunAdam

1930 yılında aşırı çalışan hipofiz bezi sayesinde bu rekoru elinde bulduran Robert Pershing diğer adıyla Illinois Devi tam 268 cm boya sahipti. Bu boya erişen birinin dolaşım sistemi zorlukla çalışmakta ve kemiklereine yapısal basınç uygulanmaktadır. Bu yüzden Wadlow ayaklarını hissedemiyor ve yürürken atel kullanmak zorunda kalıyordu. Mühendis Thomas Samaras, iyi beslenme yüzünden ortalama insan boyu uzasa da, önünde sonunda 210 cm civarında ilerlemenin duracağını tahmin ediyor. Ne yazık ki, 150 cm’nin üzerindeki her 2.5 cm hayatınızdan 1,3 yıl götürüyor. O yüzden uzunum diye sevinmeyin çünkü kısalar sizden daha uzun yaşayacak.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap