Neler Sigara Krizini Arttırır? Sigarayı Bırakma Yöntemleri ve Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler…

0

Sigarayı bırakmak mümkün!

Sigarayı bırakmak her zaman mümkündür. Ben açıkcası fiziksel bir zorluk olduğunu düşünmüyorum ve işin bütün kısmının psikolojik olduğuna inanıyorum. Sadece fiziksel zorluğa kalsaydık nikotin bantları veya sakızı ile herkes sigarayı bırakabilirdi.

Bu yazımı sigarayı bırakmaya karar verenler okursa mutlaka fayda sağlayacaklardır.

Sigarayı bırakırsam iyi olur, belki bırakabilirim düşüncesinde olanların bu yazıyı okuması faydasız olacaktır. Bu kişilere tavsiyem bu sayfanın linkini kaydetsinler ve öncelikle sigarayı gerçekten bırakmak istediklerine kendilerini ikna etsinler ve sonra gelip okusunlar.

Net bir şekilde ben sigara içmeyeceğim diyemiyorsanız asla bırakamazsınız. Bu sözü söylemiş olmakla da bırakacak olduğunuz garanti değildir ama aşağıdaki bilgileri okuyarak bu durumu daha kolaylaştırabilirsiniz.


Neler sigara isteğini arttırır?

 1. Sigarayı bırakmadan önce mutlaka sigara içmenizi tetikleyen nedenleri bilmelisiniz. Sizi sigara bırakma sürecinde en çok zorlayan anlar sigara içme isteğinizin arttığı anlar olacaktır fakat bu anların oluşumunu engelleyebilir veya bu anlarda gerektiği gibi davranıp isteği geri çevirebilirsiniz.
 2. Sigaraya en çok başvurduğumuz anlar üzüntü veya sevinç duyduğumuz anlardır. Bu yüzden bu gibi anlarda sigara isteğinizin artacağının bilincinde olun ve ekstra özverilerde bulunun.
 3. Ayrıca alkol veya kahve tüketirken, yemeklerden sonra sigaraya sıklıkla başvurulmaktadır.
 4. Sigara içilen ortamlarda bulunmak içme isteğinizi arttıracaktır.
 5. İzlediğiniz dizi veya filmlerde içilen sigaralar sizde de içme isteği uyandıracaktır.

Sigarayı bırakma yöntemleri nelerdir?

 1. Bence en etkili yöntem bir anda karar vermek ve bir daha içmeyeceğinizi belirlemektir. Diğer yöntemler geçici olsa da kararlı olmak ileriki dönemde başlamamak adına da etkilidir.
 2. Üzüntü ve mutluluk anlarında sigara içme isteği artacağından duygularınızı iyi kontrol edebilmelisiniz. Stres yönetimine başvurmalısınız ve bunun eğitimini almalısınız.
 3. Meditasyon, spor gibi fiziksel ve rahatlatıcı aktiviteler sigarayı bırakmanızda büyük rol oynayacaklardır.
 4. Sigara içmenizi tetikleyen yiyecek ve içeceklerden kaçının. Ağır yemeyin, alkol ve kahve ile sigara içiyorsanız bir süre bu iki içeceğin tüketimini durdurun. Alkol ve kahve yerine C vitamini içeren sebze ve meyveler deneyin.
 5. Sigara ve alkol içeren filmler sigara isteğinizi uyandırmaktadır. Çok ciddi şekilde sigarayı bırakmak istiyorsanız bir süre bu içerikli film ve dizileri izlemeyi bırakmalısınız.
 6. Sigara içilen ortamlardan mutlaka uzak durmalısınız. Eskiden sigara içen kişiler arasında olduğunuz için bu rutine devam etmek isteyeceksiniz. Belki birkaç hafta üstesinden gelebilirsiniz ama stresli bir anınızda tekrar başlayabilirsiniz. Kesin olarak sigarayı bıraktığınıza emin olduğunuz ana kadar bu ortamlara girmemeye özen gösterin.
 7. Sigarayı bırakmak istediğinizi etrafınızdaki insanlara söyleyin ve size destek olmalarını isteyin.
 8. İlaç tedavisine başvurabilirsiniz. İlaç tedavisinin amacı, sigarayı bıraktığınız dönemde ortaya çıkan nikotin isteğini gidermektir. Bu ilaçlar doktorlar tarafından reçete ile verilmektedir. Bunun dışında reçetesiz satılan diğer sigara bırakma ürünlerine itibar etmeyiniz.
 9. Çevrenizde bulunan bütün sigara, çakmak, kibrit, kül tablası gibi sigara ile alakalı olan maddeleri uzaklaştırın.

Son olarak sigarayı bırakmayı karar verdikten sonra kısaca:

 • Bırakma tarihi belirleyin.
 • Çevrenizdeki kişilere sigarayı bırakmayı planladığınızı söyleyin.
 • Yukarıda belirttiğim sigara isteğini arttıran anları ve diğer zorlukları kestirmeye çalışın ve bu durumlarda başvuracağınız yöntemleri belirleyin. Kısacası her türlü duruma karşı hazırlıklı olun.
 • Yukarıda size yardımcı olacağını düşündüğünüz yöntem ve önerilere kulak verin.
 • Sigarayı bıraktıktan sonra yaşayacağınız yararları düşünün.
 • Yapacak, ilgilenecek yeni aktiviteler bulun.

Sigara kirizimi nasıl aşabilirim?

 1. İlk birkaç gün vücut nikotin isteyeceği için zor olacaktır. Bu zamanlarda belki nikotin bantlarına veya sakızına başvurabilirsiniz.
 2. Sürekli birlikte olduğunuz insanlara sigarayı bırakmak istediğinizi mutlaka söyleyin. Kriz anlarında size oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca bıraktığınızı söylediğinizden dolayı sizi sigara içiyor görmemeleri için ufakta olsa bir baskı hissedeceksiniz ve belki bir anlık sigara içme isteğinizi baskılayacaksınız.
 3. Dikkatinizi başka bir şeye yönlendirin. Kriz anlarında sigarayı bırakmak istediğinizi söylediğiniz yakın arkadaşlarınızdan birini arayıp konuşabilirsiniz. Bu arkadaşlar size terapistlik yapabilir ve içmenize engel olabilir.
 4. Kendi kendinizi telkin edin. Sigara içmeyeceğinizi söyleyin. Sigaranın dişlerinizi sararttığını, kalp krizi riski oluşturduğunu, pis koktuğunu, vb. olumsuz özelliklerini düşünün.

Çocuğunuz sigara kullanıyorsa ne yapmalısınız?

 1. Çocuğunuza yaklaşımınız çok önemlidir ve bilinçli olmanız gerekmektedir. Çocuğunuzu sigara içerken yakaladığınız anda kızıp bağırmayın ve sadece elindeki paketi alın. Sigara içilmemesi ile ilgili kuralları hatırlatın.
 2. Duruşunuz tutarlı olmalıdır. Çocuğunuzu sigara içerken tekrar yakalarsanız, aynı tepkiyi verin.
 3. Çocuğunuza belli kurallardan bahsedip sonrasında siz de uymuyorsanız yapacak hiçbir şey yoktur. Mevcut kurallar herkes için geçerlidir ve çocuğunuzun uymasını istiyorsanız ebeveyn olarak siz de uymalısınız. Eğer sigara içiyorsanızda çocuğunuz görmemeli.
 4. Nasihat verir gibi değil de sigaranın zararları, içmemenin faydaları gibi bilgilerden bahsedin. Amaç emir kipi ile konuşmak değil, çocuğunuzun düşünerek sigaranın içilecek bir şey olmadığına karar vermesini sağlamaktır.

Sigarayı bıraktıktan sonra vücuttaki değişiklikler nelerdir?

 1. Son sigaradan 2 saat sonra vücut nikotini atmaya başlar.
 2. 6 saat geçtikten sonra nabız ve kalp atış hızı düşmeye ve normal değerlerine gelmeye başlar.
 3. 12 saat sonrasında dumandan kaynaklanan karbonmonoksit gazı kandan temizlenmeye başlar ve ciğerler sağlıklı bir insandaki gibi çalışmaya adım atar.
 4. 2 gün geçtikten sorna tat alma ve koku duyularınız netleşir. Eskiden hissedemediğiniz koku ve tatları hissedebilirsiniz.
 5. 2-12 hafta içinde kan dolaşımı iyileşir ve yürürken veya koşarken yaşadığınız tıkanmalar yok olmaya başlar ve fiziksel aktiviteler sizin için kolaylaşır.
 6. 3-9 hafta sonrasında öksürme, nefes darlığı ve hırıltı gibi problemler azalır ve akciğeriniz güçlenmeye başlar.
 7. 5 yıl içinde kalp krizi riski yarı yarıya iner.
 8. 10 yıl sonrasında ise akciğer kanseri yarıya inerken kalp krizi riski hiç sigara içmemiş bir kişinin riski ile aynı orana düşer.

Sonuç olarak hiçbir faydası olmayan ve zararı da oldukça fazla olan sigarayı içmek veya içmemek sizin elinizde. Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda bir karara varın ve “ya içerim zararını da çekerim diyin veya bırakın”

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap