Negatif düşünceleri pozitife nasıl çevirebilirim?

0

Birçok kişi için negatif olmak hayatın bir parçasıdır. Tüm hayatları boyunca tüm durumlarda olumsuzu düşündüler ve o yöne doğru çekildiler. Negatif düşüncelerden kurtulmak isteseler de bunu başarmanın yöntemlerini bilmiyorlardı. Negatif düşünceleri pozitife çevirmek aslında basit alışkanlıklarla çok kolay. Bu kişiler hayatları boyunca defalarca kendilerine şu soruları sormuşlardır: “Neden ben?”, “Buda mı başıma gelecekti?”, “korktuğum başıma geldi”, “böyle olacağını zaten biliyordum”.

Eminim bu yazıyı okuyan birçoğunuz bu soruları kendinize sormuşsunuzdur.

Aslında bu soruları soruyor olmanızın asıl sebebi negatif düşünce yapınızdır. Negatif düşüncelerden kurtulursanız, bu soruları kendinize sormanızı gerektirecek durumlar da oluşmayacaktır.

Negatif düşünceler hayatımızı nasıl etkiler?

  • “Ne düşünürsen, ona dönüşürsün” diye çok beğendiğim bir laf var. Eğer siz de sürekli negatif şeyler düşünürseniz sonunda dönüşeceğiniz şeyler o düşünceler olacaktır. Bu yüzden düşünceleriniz size yön verirken negatif olanları, kötü sonuçlar oluşturacak şekilde sizi etkiler.
  • Mutsuzluğun en büyük sebeplerinden biridir negatif düşünceler. Sadece sizi hasta etmekle kalmaz, anksiyete, depresyon gibi psikolojik sorunlara da sebep olabilir.
  • Sizi olumsuz etkilediği gibi çevrenizdeki insanların da enerjisini aşağı çekersiniz. Nasıl enerji dolu bir insan yanındakinin enerjisini yükseltirse negatif düşüncelere sahip bir kişi etrafına olumsuz enerjiler saçacak ve insanları mutsuz edecektir. Böyle olunca da istenmeyen kişi haline gelirsiniz.

Negatif düşüncelerden kurtulmanın etkili yolları

Negatif düşüncelerdek kurtulmak için neler yapabilirsiniz? Negatif düşünceleri pozitife çevirmek için yapabilecekleriniz ve size önerilerim aşağıdaki gibidir:

Şükretmeyi öğrenin

Şükretmenin birçok yöntemi olabilir. Etrafınıza bir göz atabilir ve minnettar olduğunuz her şeyi zihninize not alabilirsiniz, bunu sesli olarak dile getirebilirsiniz. Bu şekilde her gün şükretmeyi öğrendiğinizde sahip olmadıklarınızdansa sahip olduğunuz güzel şeylere odaklanırsınız ve birçok negatif düşünceden uzaklaşmış olursunuz.

Her sabah kalktığınızda başınızın üzerinde bir çatı, yumuşak çarşaflar ve güzel bir yastığınız olduğu için minnettar olabilirsiniz. Arkadaşlarınızla oturuyorsunuz ve güzel bir kahve tadı ağzınızda. Bunun için de minnettar olabilirsiniz. Bu şekilde aslında ne kadar çok şeye sahip olduğunuzu görecek ve gereksiz isteklerden uzaklaşacaksınız.

Her şeyi kontrol edemezsiniz

Üzgün olmanızın bir nedeni de neyi kontrol edip edemeyeceğinizin farkında olmamanızdır. Kontrol edemediğiniz şeyleri bırakmak ve diğer durumlarda elinizden gelenin en iyisini yapmak, daha pozitif bir yaşam sürmenin anahtarlarından bir tanesidir.

Haberlerde korkunç bir trajedi gördünüz ve buna çok üzülmeye başladınız. Yapabileceğiniz bir şey var mı? Varsa yapabilirsiniz ama yoksa bunun negatifliği ile hayatınızı mahvetmeye gerek yok.

Cevap her zaman aynıdır. Eğer kontrol edebiliyorsan, neden endişeleneyim? Kontrol edemiyorsam da, yine neden endişeleneyim?

Sizi negatif etkileyen kaynaklardan kurtulun

Hayatınızın içerisinde olan olumsuzluklar, sizi büyük miktarda negatifliğe sürükler. Sizi etkileyen şeylerle ne kadar iç içe kalmaya devam ederseniz negatif durumunuz sürekli devam edecektir.

En yaygın olumsuz kaynakların başında haberler, sosyal medya, zehirli ve toksik arkadaşlıklar ve zehirli ilişkiler gelir. Bunlar sizi negatif yönde etkiliyorsa bırakın gitsin. Haberleri izlemeyin, sosyal medya detoksu yapın, sizi aşağı çeken arkadaş ve ilişkilerinizden kurtulun. Daha sonra rahatladığınızı ve pozitif yönde ilerlediğinizi göreceksiniz.

Farkındalığınızı arttırın

Negatifliği kalıcı olarak ortadan kaldırma düşüncesi saflık olacaktır. Zaten kimsenin bunu isteyeceğini düşünmem. Çünkü negatif düşünceler sizi pozitife yönlendiren tetikleyici unsurlardır.

Farkındalık meditasyonu ile düşünce ve hislerinizi izleyebilirsiniz. Bir adım geri gidip hislerinizi ve düşüncelerinizi yargılayıp sorgulamadan izleyebilirsiniz. Düşünceleriniz pozitif veya negatif olabilir. Sadece bir an durun ve hislerinize yoğunlaşın. En sonunda zamanla tüm negatif veya pozitif düşüncelerinizin bir zararı olmadığını kabul edecek ve onlarla yaşamayı öğreneceksiniz. Hatta negatif bir düşünceye elveda diyip yerini pozitif bir düşünceye bırakabileceksiniz.

Sonuçta pozitif ve negatif düşünceler onlara tutunduğunuz sürece sizinledir.

Her gün meditasyon yapmanız için 10 neden?

Meditasyon nedir? Evde meditasyon nasıl yapılır?

Günlük tutun

Sevgili günlük… 🙂

Sözler önemlidir. Yazılan sözler daha kalıcı ve görünür olur. Bazen sırf düşünmek yetersiz kalır. Düşüncelerinizi kağıda aktarmak büyük bir fark yaratacaktır. Başkalarına içini dökmek seni rahatlatacaktır ama kimse yoksa kağıda dökmekte aynı etkiyi sağlayacaktır.

Günlük tutarken belki farketmediğin bir konuyu kağıda aktarırsın. Yazıp sonradan okuduğun şeyler bazı konularda zihnini netleştirir ve daha önce göremediğin şeyleri görmeni sağlar. Kısacası günlük tutmak stresi azaltmak, negatif düşüncelerden kurtulmak için çok önemli bir olaydır.

Gülümseyin

Saçma gelebilir ama insan mutlu olduğunda gülümser. Ama bilinmeyen bir şey de gülümsediğinde mutlu olduğudur. Gülümserken çalışan kaslar ve beyinde oluşan etki artık özdeşmiştir. O yüzden mutlu olduğunuzda gülümsediğiniz gibi gülümsediğiniz de mutlu olursunuz. Tamam yolda yürüken durduk yere herkese gülücük saçın demiyorum ama yalnız ve negatif düşüncelere kapılmış bir halde duracağınıza deli deli gülebilirsiniz.

Sağlıklı beslenin

Sağlık her şeyin başıdır. Vücudunuza aldığınız her türlü şey ruh halinizi de etkileyecektir. Son derece sağlıklı ama olumsuz bir insanı nadiren bulursunuz.

Sağlıklı beslenmek basittir. Doğal gıdalar tüketin. Sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme rutini sağlayın. Paketlenmiş, işlenmiş gıdalardan uzak durun. İlk başta zor gelebilir ama alıştığınızda ve pozitif etkilerini gördüğünüzde buna minnet duyacaksınız.

Sağlıklı beslenerek hem bedeninizi dinç tutacaksınız hem de ruhunuzu besleyeceksiniz. Depresyon, anksiyete, stres, negatif düşünceler size yaklaşamaz olacaklar.

Sağlıklı beslenme nasıl olur?

Egzersiz yapın

Sağlıklı beslenme yanına sporu koymazsak olmaz. Negatif düşüncelerden kurtulmak ve yerine pozitif düşünceleri yerleştirmek için egzersiz yapmak en iyi gelecek aktivitedir.

Egzersiz yapmak serotonin seviyenizi yükseltecektir ve bu sayede kronik depresyona ve negatif düşünceleri yenmenize yardımcı olacaktır. Zaten çoğu depresyon ilacının amacına bakarsanız beyindeki serotonini yükseltmektir. Bunu doğal yollarla yapabiliyorken neden ilaca ihtiyaç duyasınız?

Egzersiz yine depresyonu kötü etkileyecek bağışıklık sistemi kimyasallarını azaltır.

Serotonin yanında endorfin seviyenizi de yükseltir ve bu ruh halinizi pozitif yöne çeker.

Egzersizle uyku düzeniniz normale döner ve yeterince uyumak beyninizi korur.

Alt vücüdunuzu şekle sokacak bacak ve kalça egzersizleri

İyi uyuyun

Vücut için gerekli en önemli gereksinimlerin başını uyku çeker. Zaten sağlıksız bir bünye ile negatif düşüncelerden kurtulmak zordur. Uyumanın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bu faydalardan bir tanesi de sizi daha enerjik bir seviyede tutmak ve nagatif düşüncelerinizi pozitife çevirmektir.

Nasıl daha iyi uyuyabilirim?

Sonuç

Negatif düşüncelerden kurtulmak aslında sanıldığı kadar zor değil. Negatif düşünceleri pozitife çevirmenin yollarını artık biliyorsunuz, ama bunu sağlamak için ilk başta inanmalısınız.

İnandıktan sonra yukarıda saydığım önerilere kulak verirseniz hayatınızın kısa zamanda pozitife doğru evrildiğini göreceksiniz.

Paylas.

Yorum Yap