Nasıl Kilo Alınır? Kilo almak için yapabileceğiniz 8 ŞEY!

0

Öncelikle gerçekten kiloya ihtiyacınızın olup olmadığını düşünün. En temel birinci kural sağlıklı kalabilmektir. Sağlıklıysanız ve enerji seviyeniz yüksekse kilo almanıza çokta gerek yoktur.

Fakat kilo almayı kafanıza takmışsanız, doğru süreç içerisinde sağlıklı bir şekilde almalısınız. Sürekli yiyip yatarak kolay şekilde kilo alabilirsiniz fakat sağlığınızı tehlikeye atmış olursunuz. Kilo alıp daha güzel görüneceğim diye, işleyen vücudunuzu bozmayın. Kimse kapıda çalışmayan bir Ferrari tercih etmez.

Kilo almanın en basit şekilde açıklaması: Günlük yaktığınız kaloriden daha fazlasını besin olarak tüketirseniz aradaki fark size kilo olarak dönecektir. İnsan metabolizması farklılık gösterir. Kimileri hızlı çalışır ve günlük olarak diğer insanlardan daha çok kalori harcayabilir. Eğer hızlı bir metabolizmaya sahipseniz, herkesin yediğinden daha çok yemelisiniz.

Eğer sizde “Kilo alamıyorum”, “Kilo almak için ne yapmalıyım” diyenlerdenseniz, aşağıda ki kilo almak için yöntemleri uygulayabilirsiniz:

  1. Kilo almak için birçok şey deneyip halen alamıyorsanız, mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Her hangi bir sağlık probleminizin olup olmadığını baktırmalısınız.
  2. Kilo almanın birçok yolu vardır ama öncelikle 3 ana öğün ve 2 ara öğün yemek yemelisiniz. Bu öğünleri asla atlamamalı ve bir düzen içerisinde her gün aynı saatlerde tüketmelisiniz. Ana öğünlerde protein ağırlıklı tercihler yapıp ara öğünlerde ise kuruyemiş, meyve, yoğurt gibi besin değeri yüksek ve sağlıklı gıdaları tercih etmelisiniz.
    Zaten bu şekilde besleniyor ve kilo alamıyorsanız, öğün miktarlarınızı biraz arttırabilirsiniz.
  3. Yemeklerden önce su, tatlı veya meyve tüketmeyin. Midenizi bunlarla doldurup tüketmeniz gereken yemekten olmayın.
  4. İnsan kimi dönem iştahsız olabiliyor. Bu gibi dönemlerde iştah açıcı haplar kullanabilirsiniz. Kimilerinde balık yağı hapı işe yaramaktadır. Bir doktor veya diyetisyene danışıp daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
  5. Yine ara öğünlerde veya yatmadan 1,2 saat önce süt içebilirsiniz. Hatta muz veya çilek ekleyip blender’da karıştırarak meyveli sütü tercih edebilirsiniz.
  6. Kilo almak için iyi ve düzenli bir uyku şarttır. Çünkü vücut metabolizmanız düzenli çalışmalı. Bunun için uyku saatiniz ve miktarınız bir standarta erişmiş olmalı.
  7. Hızlı şekilde kilo almakta ısrarcıysanız, gece yatmadan önce süt içerisine bebe bisküvisi ekleyip tüketebilirsiniz. Severseniz süt içerisine bal, pekmezde ekleyebilirsiniz. Yatmadan önce yenen yemekler reflüye sebep olabiliyor, bilginize…
  8. Kilo almak için en etkili yol Fitness yapmaktır. Ağırlık çalışması ile kas kütlenizi arttırıp sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Ağır kilo ile kas kütlenizi arttırıp, az kilo ve çok tekrarla güçlenebilirsiniz. Kilo alırken yağ değilde kas dokusu kazanmak en sağlıklısıdır. Aynı zamanda kemiklerinize ekstra yağ yükü binmeyecek aksine kas oluşumu ile iskeletinize binen yük hafifleyecektir.

Son olarak:
Kilo almak için saçma sapan şeyler yapmayın. Sabırlı olun ve sağlıklı bir şekilde beslenmenizi sürdürün. Hızlı alınan kilo hem sağlıksız olacaktır hem de önü engellenemeyebilir ve obeziteye doğru gidebilir…
Her şeyden önce sağlık. Yukarıda bahsettiğim gibi sağlıklı bir şekilde ilerlerseniz, isteğinize ulaşıp sağlığınızdan da olmazsınız.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap