Nasıl Daha Fit Olabiliriz?

0

Cevabının spor yaparak ve sağlıklı beslenerek olduğunu bildiğimiz basit bir soru. Fakat bazı püf noktaları olabiliyor. Size bu yazımda çok kısa olarak uygulayabileceğiniz ve sizi spor yaparken teşvik edici ve yardımcı 3 noktaya değineceğim. Doğrusunu söylemek gerekirse bu yazım oturduğu yerden fit olmayı bekleyenlere değil de düzenli spor yapanlara yönelik ufak tavsiyelerdir.

 1. Kendinize bir rakip bulunrakip
  2012 tarihli bir araştırmada bisikletçilerin tüm hızlarıyla pedal çevirmeleri istendi. Ardından bilgisayar ortamında kendilerinden 1% daha hızlı giden bir hayali yarışmacı ile yarıştırıldılar ve gerçek insanların simülasyona yetiştiğini gözlemlediler.
  Çoğu zaman spor yaparken yanımıza bir arkadaş ararız. Veya tek başımıza koşu veya yürüyüş yaparken sık sık mola verebilirken, bir grup içerisinde koşarken süreklilik gösteririz. Bu sürekliliğin sebebi hep bir rekabet ve geride kalmama isteğidir. Sizde spor yaparken veya her hangi bir aktivitede bulunurken dostça rakip görebileceğiniz bir kişiyi bulun ve onunla tatlı bir rekabet içerisine girin.
 2. Nefes alışınız düzenli olsunduzenliNefes
  Cape Town Üniversitesi’nden Tim Noakes, atletleri çok hızlı başlayıp giderek kolaylaşan bir maksimal oksijen tüketim testine soktu. Oksijen düzeyinin performansı kısıtlamadığı ortaya çıktı. Hızlı veya yavaş nefes alıyor olmak önemli değil fakat aynı tempoda düzenli olması önemlidir.
  Yaptığınız aktiviteye göre deneyimleyerek hangisinde hızlı, hangisinde daha yavaş nefes alırsanız daha verimli olduğunuzu gözlemleyebilirsiniz. Tek gereken sabit bir nefes temposu tutturmak ve bunu sürdürmek. Bu fikri aklınızdan çıkarmazsanız aktivite anında kendinizi kontrol edebilirsiniz.
  Hatta en iyisi için spor yaparken doğru nefesin nasıl olduğunu araştırıp daha verimli çalışabilirsiniz.
 3. Sporcu içeceği veya şekerli başka bir içecek ile gargara yapınsporcuİcecegi
  2008 tarihli bir araştırmada bisikletçiler şekerli suyla gargara yapıp tükürdüklerinde beyinlerini karbonhidrat aldıkları yönünde kandırdıkları görüldü. İçeceklerle ağız çalkalanarak tat alma reseptörlerini uyararak metabolizmayı hızlandırıyorlar. Şekerli içeceklerin spor yapan biri için faydalı bir şey olmadığını biliyoruz ama beynimizi kandırmak ve metabolizmayı hızlandırmak adına şekerli bir içecekle gargara yapabiliriz.

Spor yaparken sizi teşvik edecek ve kolaylık sağlayacak birkaç bilgiyi paylaştım.

Benimde spor yapan herkesten ricam sizi spora teşvik eden ve önemli bulduğunuz bilgileri okuyucularımızla paylaşmanız. Hepinizin yorumlarını bekliyorum.

Paylas.

Yorum Yap