Müzik ruh halimizi nasıl değiştiriyor?

1

Müzik, dünyayı algılama şeklimizi değiştirmektedir. Sizin ruh halinizi düşündüğünüzden de çok etkilemektedir.

Yapılan bir araştırmada, insanlara müzik dinletilerek karşılarında gördükleri ve suratlarında ne mutlu ne de mutsuz bir ifade bulunan insanların ruh halleri soruldu.
Neşeli müzik dinletilen bireyler karşılarındaki insanların mutlu bir ifadeye büründüklerini belirtirken, hüzünlü şarkılar dinleyen grup aynı kişilerin mutsuz bir ruh halinde olduklarını belirttiler.

Bu deneylerden görülüyor ki; müzik dünyayı ve çevremizdeki olup bitenleri algılama şeklimizi değiştirebilmektedir.

Aynı zamanda müzik hafızamızı da etkilemektedir. Örneğin eski hatıralarımızı hatırlayıp o andaki duygularımıza bürünmemize sebep olabilmektedir. En mutlu günümüzde dinlediğimiz bir müziği, her hangi başka bir gün duymamız bizi o mutlu güne götürecektir ve o gün hissettiğimiz mutluluğu tekrardan yaşamamıza neden olacaktır.

Ayrıca müzik, ruh halimizi etkilemenin yanında fiziksel yönden de hareket katmaktadır. Vücudumuz müziğin ritmine tepki vermektedir. Kimi zaman parmaklarımızla, kimi zamansa ayaklarımızla bu ritme eşlik ettiğimizi deneyimlemişizdir.

Neşemizi yitirdiğimiz bir anda, mutlu olduğumuz zamanlarda dinlediğimiz bir müziği dinleyerek mutlu olmayı başarabiliriz.

Aslında güne iyi başlamak istiyorsak, sabah kalktığımızda severek dinlediğimiz bir müziği tekrar tekrar açıp dinlemek yeterli olacaktır.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.