Mutlaka Okumanız Gereken 5 Kitap

0

Kitap okumayı seven biri olarak aynı zamanda herkesi teşfik etmeye de çalışırım. Son zamanlarda okuduğum kitapların çok güzel ve faydalı olduklarını düşünüyorum ve sizlerle paylaşmak istiyorum. İşte sizinde mutlaka okumanız gereken 5 kitap.

 1. Aslı Erdoğan – Mucizevi Mandarin

  asli erdogan
  Aslı Erdoğan, Türk fizikçi ve yazar. Günümüzde Cern’de çalışan ilk ve tek Türk kadın bilim insanı. Bilim sever bir insan olarak biyografisi ilgimi çektikten sonra yazdıklarını da okudum ve birçok kitabını çok beğendiğimi söyleyebilirim. Özellikle içlerinden “Mucizevi Mandarin” beni en çok etkileyen oldu.

  İçerisinde birçok öykü barındıran bu kitap biraz kurgu, biraz otobiyografik olmak üzere Aslı Erdoğan’ı tanımanıza yeterli olacaktır.

  Herkesin seveceği bir kitap değildir. Ancak yazar gibi(A. Erdoğan) düşünen ve aykırı biriyseniz o zaman bayılacaksınız.

 2. J. Gaarder – Sirk Müdürünün Kızı

  j-gaarder
  J. Gaarder en sevdiğim yazarlar listesinde ilk 3 sırada bir yazardır ve neredeyse Türkçeye çevrilmiş tüm kitaplarını okudum. En çok şu veya bu kitabı beni etkiledi diyemeyeceğim çünkü tüm kitapları çok etkileyici bir yazar. En başta tavsiye edeceğim yazarlardan biri ve herkesin okumasını isterim.

  “Sirk Müdürünün Kızı” romanında;
  Petter, hayalperest bir çocuktur. Ne çocukken ne de sonraları standartlaştırılmak istenen insan modeline uyacaktır. O da zengin hayal gücünü paraya dönüştürmenin bir youlunu bulur ve konu bulamayan yazarlara roman ve hikâye konuları satmayı iş edinir.

  Yüzlerce kitabın gölge yazarı olan bu yalnız hayalperest, hayal ve gerçeğin iç içe geçtiği romanda, çocukken uydurduğu sirk müdürünün kızı Panina Manina’nın öyküsünü defalarca anlatacak ve yaşayacaktır…

 3. Yuval Noah Harari – Hayvanlardan Tanrılara Sapiens

  Yuval-Noah-Harari
  Hayatı sorgulamayı seven, bazı soruların cevaplarını arayan ve merak eden kişiler için başucu kitabı olacak niteliğe sahiptir. Aşağıdaki sorulara cevap bulabileceğiniz, üzerinde düşünmeniz için size birçok soru ve fikir bırakacak bir kitap.

  – Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?
  – Para neden herkesin güvendiği tek şey?
  – Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?
  – Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?
  – Geleceğin dini bilim mi?
  – İnsanların miadı çoktan doldu mu?

  100 bin yıl önce Yeryüzü’nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak?

 4. Robert Cialdini – İknanın Psikolojisi

  Robert-Cialdini

  Kişisel gelişim kitaplarına önyargı ile bakarım ve birçoğunu gereksiz ve niteliksiz bulurum fakat bu kitap olağanüstü. Okuduğunuzda günlük hayatta karşılaştığınız birçok durumu anlamlandıracaksınız ve sizi ikna etmek için veya sizin bir başkasını ikna etmek adına ne gibi teknikler, yollar kullandığınızı göreceksiniz.

  Kitabın arka kapağından alıntı:
  İknanın Psikolojisi, yaşamın her alanında ikna olma ve ikna etme sürecinin içyüzünü anlatan bir başvuru kitabı. Prof. Robert B. Cialdini’nin, laboratuvar deneyleri ve yaşam deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı kitap, tüm dünyada 250 bin okura ulaştı. Cialdini, iş hayatında, ticarette, pazarlamada, günlük yaşamda ve aşkta ikna becerisine sahip olabilme yollarını anlaşılır bir dille anlatıyor.

  – İstek, nasıl etkili ve kabul edilebilir bir hale gelir?
  – Herkes yaptığı için doğru varsayılan bir davranış, gerçekte doğru mudur, yoksa bizi öyle düşünmeye yönelten, herkesin ortak tavrı mıdır?
  – Kullanılan dilin, ikna başarısına etkisi nedir?
  – Günlük yaşamda, ikna psikolojisinin kuralları nasıl işler?
  – Hoşlandığımız biri tarafından ikna edilmek niçin daha kolaydır?
  – Fiziksel çekiciliğin ikna sürecinde rolü nedir?
  – Onay verdiğimiz her şey için gerçekte ikna oluyor muyuz?
  – İknanın, otoriteyle ilişkisi nedir?
  – Tarikat üyelerinin toplu intiharlarında iknanın rolü nedir?
  – Bir ürünün az bulunur olması, ikna sürecinde nasıl bir rol oynar?

  Cialdini, tüm bu soruların yanıtlarını, okur deneyimlerini içeren mektuplarla destekliyor. İknanın Psikolojisi’ni almaya hala ikna olmamış olabilirsiniz. Sizi satın almaya ikna edecek her şey bu kitabın içinde çünkü…

 5. Zülfü Livaneli – Gözüyle Kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal

  zülfüLivaneli

  Türkiye ve dünyanın sayılı yazarlarından “Yaşar Kemal”in biyografik hikayesini bulabileceğiniz ve yakından tanıyabileceğiniz bir kitap. Bu kitabı okuduktan sonra Yaşar Kemal’e olan saygınız 10 kat daha artacaktır.

  Kitabın arka kapağından alıntı:
  Zülfü Livaneli kırk dört yıllık dostluğun penceresinden Yaşar Kemal’i anlatıyor.

  “Yaşar Kemal’in çevresinde esen, sanki kişiliğinin ve bedeninin ayrılmaz parçası olan, gittiği her yere, girdiği her mekâna, sanki onunla doğmuş gibi farkında olmadan taşıdığı bir rüzgâr vardı. İster yabancı ister bizden, ister köylü ister kentli, ister kadın ister erkek, herkesi etkisi altına alan bir rüzgârdı bu. Unutulmaz roman kahramanlarından Yel Veli gibi sürekli koşarak ölümden kaçmak istediği için oluşmuyordu bu rüzgâr. Koca gövdesiyle onu da, yanındakileri de bazen lodos gibi sersemletiyor, bazen garbi yeli gibi ferahlatıyor, bazen şiddetlenip çevresinde ne varsa önüne katıp sürüklüyordu.”

Sizinde kitap tavsiyeleriniz varsa bizimle paylaşın.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap