Mükemmel Biftek Pişirmenin Püf Noktaları

0

Uygulayacağınız basit yöntemlerle pahalı restorantlarda yediğiniz etleri üçte bir fiyatına evinizde kendi başınıza pişirebilirsiniz. Günümüzde tüketimi en pahalıya gelen besinler etlerdir. Bu yüzden et satın aldığımızda hakkını vererek pişirmek gerekir.

Etiniz biftek, bonfile, antrikot veya her hangi bir çeşidi olabilir. Uygulayacağımız yöntem tüm et türleri için geçerlidir. Birazdan bahsedeceğim şekilde pişirilen etler; yumuşak ve sulu olacaktır. Ben örnek olarak bifteği nasıl pişireceğinizi anlatacağım.

Bifteğinizi mükemmel şekilde nasıl pişirirsiniz?

Öncelikle gerekli malzeme ve ekipmanları yazalım:

 1. 2,3 cm kalınlığında kesilmiş ve az dövülmüş biftek
 2. Döküm Tava(Daha yüksek ateş sağlaması için) – Her yerde bulabilirsiniz.
 3. Son olarak zeytinyağı ve tuz

dokum-tava

Döküm tavada yapılmış biftek

Şimdi bifteğimizin pişirilme aşamasına geçelim:

 1. Taze Biftek
  Bifteğimizin lezzetli olması için etimizin taze olması şarttır. Bunu sağlamanın bir yolu, sürekli aynı kasaptan alışveriş yapmaktır. Alışveriş yaptığınız kasap ile samimiyetinizi kurun ve etinizi alırken sizin için özellikle taze seçmesini rica edin. Diğer alışverişte de etin lezzeti için teşekkür etmeyi unutmayın.
  Ayrıca etinizi kalın kestirip fazla dövdürmeyin…
 2. Etlerinizi sağlıklı saklayın

  Eğer bifteklerinizi buzluktan indirecekseniz, mutlaka bir gün önceden buz dolabına koyunuz. Etleri kesinlikle oda sıcaklığında çözülmeye bırakmayınız. Etimizin lezzetli olacağı kadar sağlıklı olmasıda gereklidir.
 3. Bifteğimizi marine edelim
  Bifteğimizi pişirmeye 30 dakika kala marine edelim. Marine işlemi için bifteğimizin her iki yüzeyine de yeteri kadar zeytinyağı sürüp tuzlayalım. O şekilde 30 dakika bekletelim.
 4. Döküm tavamızı ısıtalım
  Et pişirmek için en uygun tavalar döküm tavalardır. Döküm tavanın özelliği normal tavalara göre daha fazla ısı tutabilmesidir. Döküm tavanızı ateşte iyice kızıncaya kadar bekletiniz.
 5. Etlerimizi pişirebiliriz
  Daha sonra hiç yağ eklemeden etleri tavaya yerleştirelim. Her iki yüzeyini de ikişer dakika pişirmemiz yeterlidir. Eğer az pişmiş et sevmiyorsanız süreyi biraz daha uzatabilirsiniz fakat etin en lezzetli hali bol sulu ve az pişmiş halidir.
  Bifteğimizi kızgın tavaya atığımızda mühürlenecektir ve kendi suyunu içinde muhafaza edecektir. Fakat etimizi çok fazla ısıtırsak içinden yavaş yavaş su salmaya başlar. Bunu engellemek için önce mühürleyeceğiz daha sonrada çok uzun süre ateşte tutmayacağız.

Mükemmel şekilde pişirilmiş bifteğiniz hazırdır. Etinizin yanında haşlanmış sebzeler, salata, cacık gibi besinler mükemmel uyum sağlayacaktır.

Unutmadan etinizi sıcak tüketiniz ve üzerine kekik serpmeyi unutmayınız!

AFİYET OLSUN!

Bifteğin yanında mükemmel uyum sağlayan önerileriniz varsa lütfen PAYLAŞINIZ

Paylas.

Yorum Yap