Menopoz Nedir? Menopoz Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

0

Menopoz, bilindiği gibi belirli bir yaşa gelmiş her kadının yaşayacağı doğal bir süreçtir. Kısaca belirtmek gerekirse de “adet görmemek” olarak tanımlayabiliriz.

Kadınların yumurta rezervlerinin yavaş yavaş tükendiği bu dönemde geçici olarak; psikolojik değişiklikler, uykusuzluk, ani terlemeler, odaklanamama ya da agresif tavırlar en dikkat çekici menopoz belirtilerdir.

Türkiye’de menopoza girme yaşı ortalama 47 iken, Avrupa ülkelerinde biraz daha fazla ve 51.

Menopoza Etki Eden Faktörler Nelerdir?

  1. Anne veya ablanın menopoza girme yaşı. Yapılan araştırmalarda erken menopozun sebebinin 60% ‘ını genetik sebepler oluşturmaktadır.
  2. Sigara içmekte menopozu 1-2 sene önceye çekmektedir. Günde içilen 20 adet sigara menopoza girme yaşınızı düşürmektedir.
  3. Yaşam şekliniz ve yaşam koşullarınız menopoza girme yaşınızı etkilemektedir.
  4. Menopoz sebeplerinin bir diğeri sağlıksız beslenmedir. Doğru beslenme ile menopoza girme yaşını yükseltebilir ve yaşayacağınız semptomları azaltabilirsiniz.
  5. Her türlü hastalığa sebep olan stres, yine menopoza girme yaşınızı gerilere çekmektedir.

Erken Menopoz Nedir? Erken Menopoz Nedenleri Nelerdir?

Erken menopoz adet kanamasının 40 yaşından önce kesilmesine denir. Yaşamış olduğunuz bazı cerrahi operasyonlar, kemoterapi ya da radyoterapi tedavileri erken menopoza girmenize neden olabiliyor. Bunun yanında tabiki genetik faktörler, stres, beslenme, sigara ve yaşam koşullarınız erken menopozun nedenleri arasında olabiliyor.

Erken menopozda tekrar yumurta sayısını arttırmak, doğurganlığı yeniden sağlamak gibi bir şey söz konusu olmamaktadır. Bunun yanında menopoz döneminde dikkat etmeniz gerekenler vardır.

Menopoza Döneminde Neler Yapabilirsiniz:

  1. Kemiklerin güçlenmesinde pozitif etkisi olan östrojen hormonunun azalmasıyla, kemik erimesi riski artmaktadır. Kemik erimesi çok ciddi bir durumdur. Bunun için dikkat etmelisiniz ve mutlaka doktorunuza başvurup gerekli tedaviyi ve yaşam koşullarını sağlamalısınız.
  2. Yine östrojen hormonunun azalmasıyla bel çevresinde yağlanma meydana gelir ve bu durum kalp ve damar hastalıklarına sebep olabilir. Bunun önüne geçebilmek için hastaların mutlaka spor yapması, sağlıklı beslenmesi gerekmektedir. İlerleyen yaşla birlikte insülin direnci de arttığından alınan kaloride azaltılmalıdır.
Paylas.

Yorum Yap