Menemen Nasıl Yapılır

0

Benim için güzel bir kahvaltının olmazsa olmazıdır menemen. Birçok kişiye göre de bekar veya yalnız yaşayan erkeklerin yiyeceğidir.

Menemen ile ilgili en çok tartışılan konuların başında yazılışı gelmektedir. Birçok kişi melemen sanarken aslında doğrusu menemendir.

Başka bir tartışma konusu ise içine konulan malzemeleridir. Özellikle menemenin içine soğan konulup konmayacağı en çok sorgulanan konuların başındadır.

Ben yemek yaparken kendime göre hazırlarım. Tuzunu, baharatlarını ve kullandığım diğer malzemeleri kendi zevkime göre eklerim. Aynı şey menemen yaparkende geçerli.

Öncelikle ben size bilimsel şekilde menemenin nasıl yapılacağını anlatmayacağım. Menemeni basit bir şekilde nasıl yapacağınızı ve hangi malzemeleri tercih edebileceğinizi anlatıp seçimi size bırakacağım!

Menemen yapılırken gerekli malzemeler aşağıdaki gibidir:

 • Yumurta
 • Domates
 • Sivri biber
 • Soğan
 • Zeytinyağı veya tereyağı
 • Tuz, Karabiber, Kırmızı pul biber
 • Nane, Maydonoz
 • Patates
 • Peynir

Yukarıda saydığım malzemeler ile güzel bir kombinasyon yapabilirsiniz. Tek söylemem gereken konu yumurta, domates, yağ ve sivri biber menemen yapmak için olmazsa olmaz malzemelerdir.

Şimdi de menemenin nasıl yapılacağına gelelim?

Ben size sırasıyla anlatacağım. Siz kullanmak istemediğiniz malzemeleri eklemeyebilirsiniz

 1. Öncelikle zeytinyağı veya terayağını tavaya ekleyip biraz tavanın ısınmasını bekleyelim.
 2. Soğan ve biberleri hafif kavuralım.
 3. Ufak ve küp küp doğranmış patatesleri isteğinize göre tavanıza ekleyebilirsiniz.
 4. Daha sonra yine kabuğu soyulup ufak ve küp şeklinde doğranmış domatesleri tavamıza ekleyelim ve iyice pişirelim.
 5. Tuz, nane, maydonoz, karabiber gibi dilediniz baharatları da ekleyip daha önceden bir tabağa kırıp iyice çırptığınız yumurtaları da tavamıza katalım.
 6. Yumurtalar tam pişmeye yakın rendelenmiş kaşar, menemenin üzerine eklenebilir ve sıcak menemeninizde eriyip size güzel bir lezzet sunabilir.
 7. Menemeniniz hazırdır. Tabağınıza aldıktan sonra son işlem olarak kırmızı pul biber ekleyip afiyetle yiyebilirsiniz…

Güzel bir kahvaltı için menemeninizi hazırladınız. Menemeninizin yanına her türlü börek, salatalık, domates, peynir çeşitleri, zeytin ve tabiki sınırsız çayda alırsanız o gün güzel geçeceğinin işaretidir.

Mazemelerin miktarı size kalmıştır. Sonuçta kek değil ki bu miktarı önemli olsun ve kıvamı tutsun. Hangi malzemelerin tadını daha çok seviyorsanız onları daha fazla ekleyebilirsiniz. Ama mesela menemeninizi 2 yumurta ile hazırlayacaksanız en az 3,4 adet domates eklemenizde fayda var.

Birde menemen yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yumurtaları çok fazla ısıtmamaktır. Yoksa menemen omletimsi bir şey olur çıkar…

Sanırım menemenin nasıl yapılacağını öğrendikten sonra yapmamak olmaz! Hepinize afiyet olsun ve görüşmek üzere!

Paylas.

Yorum Yap