Meditasyon nedir? Evde meditasyon nasıl yapılır?

3

Meditasyon, birçok kültürde ve dinde uygulanan manevi bir arınma tekniğidir. Günümüzde farklı inanç sistemleri, mezhepler ve kültürlere göre farklı yorumlanan meditasyon, farklı şekillerde de uygulanmaktadır. Bu sebepten dolayı standart veya tek biçimli bir meditasyondan söz etmek doğru olmayacaktır.

Meditasyonun temel amacı ise sessiz, sakin kalmak, iç huzurunuzu arttırarak kendi öz varlığınıza ulaşmaya olanak tanımaktır. Bu sayede kafanızı kurcalayan gereksiz düşüncelerden kurtulur ve en sade halinizle, her şeyden arınmış bir şekilde rahatlarsınız.

Meditasyonun ne olduğunu ve neyi amaçladığını belirttikten sonra en basit şekliyle evde meditasyonu nasıl uygulayacağınızı ve temel bazı meditasyon tekniklerini anlatacağım…

Evde meditasyon nasıl yapılır?

Birçok şekilde meditasyon yapmak mümkündür. Ben size en kolay şekliyle evinizde nasıl meditasyon yapabileceğinizi anlatacağım.

Meditasyona yeni başlıyorsanız ilk etapta günlük 10 dakikalık seanslar sizin için yeterli olacaktır. Daha sonra bu süreyi uzatabilirsiniz.

 1. Rahat ve huzurlu bir ortam belirleyin
  Meditasyon yaparken sizi hiçbir şey rahatsız etmemelidir. Süreç boyunca yalnız kalmalı, telefonunuzu kapatmalı, gürültü yapabilecek her şeyden uzak durmalısınız. Oturduğunuz yer serin ve rahat olmalıdır.
  Boş bir oda belirleyip yere sereceğiniz bir minder üzerine oturabilir veya rahat edebileceğiniz bir koltuk üzerinde de meditasyon yapabilirsiniz.
  evde-meditasyon
 2. Meditasyonu yürümek, tv izlemek, kitap okumak gibi rutin bir alışkanlık olduğunu aklınızdan çıkarmayın
  Meditasyonun sizi zorlayıcı, trans durumuna geçirici ve uygulaması çok zor bir alıştırma olarak görmeyin. Diğer yaptığınız tüm eylemler gibi meditasyonu uygulamak oldukça kolaydır. Süreç boyunca mutlaka rahatlama hissedeceksiniz. Sadece ne kadar konsantre olup doğru yaptığınıza göre rahatlama oranınız da artacaktır.
 3. Meditasyon için rahatlatıcı bir müzik (tercihen)
  Ekstra bir rahatlama için meditasyon yaparken dinlendirici bir müzik açabilirsiniz. Bunun için internette meditasyon müzikleri şeklinde arama yapmanız yüzlerce sonuç bulmanızı sağlayacaktır.
 4. Rahat bir şekilde oturun ve saatinizi ayarlayın
  Minder veya koltuk üzerine dik bir şekilde rahat edeceğiniz bir pozisyonda oturun ve ilk etapta 10 dakikalık sürenizi ayarlayıp meditasyon pozisyonuna geçiniz.
 5. En basit şekilde nefes egzersizi uygulayarak meditasyona başlayın
  10 dakika boyunca burnunuzdan yavaş ve derin nefesler alıp ağzınızdan vererek sürece başlayın.
  Kafanızdan her türlü düşünceyi çıkartmalısınız. Bunun için sadece nefesinize odaklanın. Burundan aldığınız nefesin ciğerinize gidişini, içinizi temiz hava ve oksijenle doldurduğunu ve rahatladığınızı düşünün.
  Eğer bu süreç boyunca kafanızda farklı düşünceler beliriyorsa; aldığınız her nefesi 1, 2, 3, 4 şeklinde sırayla sayarak bu düşünceleri kafanızdan çıkarıp sadece nefesinize odaklanabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğim şekilde meditasyonu hayatınıza bir rutin olarak sokun. Sabah kalktığınızda veya gece yatmadan önce meditasyonu uygulayabilirsiniz. Belirttiğim gibi en temel amaç sizi strese sokan düşüncelerden arınmak ve kendi öz benliğinizi bulmaktır.

Meditasyon hem kafanızı boşaltacak ve rahatlatacaktır hem de beyninize ve ciğerlerinize bol oksijen gitmesini sağlayarak sizin için sağlıklı bir alıştırma olacaktır.

En başta belirttiğim gibi meditasyonun bir standartı yoktur ve farklı inanış ve kültürlere göre çok farklı uygulanış biçimleri vardır. Aslında sizi rahatlatan ve gereksiz düşüncelerden arındıran her türlü alıştırmayı meditasyon olarak düşünebiliriz. Aşağıda sıralayacağım bazı meditasyon tekniklerini okuduğunuzda aslında gün içerisinde meditasyon olduğunu bilmeden uyguladığınızı ve gerçekten de sizi nasıl rahatlattığını anlayacaksınız…

Meditasyon teknikleri

 1. Yürümek
  Bazı kültürlerde yürümek, temel bir meditasyon tekniği olarak uygulanmaktadır.
 2. Dans etmek
  Dans etmek, meditasyon tekninlerinin bazılarında hazırlık aşaması olarak kabul görmektedir. Belgesel veya bazı filmlerde birçok kabilede özel dans figürlerinin olduğunu görmüşüzdür. Onlar için dans etmek bir nevi meditasyondur.
  dans-ile-meditasyon
 3. Müzik ve şiir
  Bazı yerlerde müzik ve ritimsel sesler meditasyon için kullanılmaktadır. Sadece müzik yaparak meditasyon yapılacağı gibi diğer teknikleri uygularken de rahatlatıcı bir müzikle meditasyona eşlik edebilirsiniz.
 4. Diğerleri
  Yoga, reiki gibi vücudu rahatlatan egzersizleri de meditasyon olarak sayabiliriz.

Meditasyon yapmak, ilk etapta sizde büyük değişiklikler yaratmayacaktır. Fakat her gün uygulama direncini gösterirseniz; her geçen gün önceki yaşantınıza göre daha sakin ve huzurlu bir hayata geçiş yaptığınızı gözlemleyeceksiniz.

Hayat direnciniz artacak, eylemlere yaklaşımınız değişecektir. Kafanızda ki olumsuz ve negatif düşünceler azalacak, motivasyonunuz yükselecek, kötü alışkanlıklardan da kurtulacaksınız…

Gün içinde ayırmanız gereken sadece 10 dakika. Zararı olduğunu düşünmüyorum ama denemek için değecek bir alıştırma…

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.