Maydanoz Uzun Süre Bozulmadan Nasıl Saklanır?

0

Öncelikle “maydanoz nasıl muhafaza edilir” bilgisini öğrendiğimde ufkumun genişlediğini belirtmek isterim. Daha önce farklı yöntemlere başvurdum ama hiçbir saklama yönteminden istediğim neticeyi alamadım. En sonunda uzun süreli saklama yöntemini keşfedince çok mutlu oldum. Maydanozu çok seven biri olarak çabuk bozulmasından dolayı evime satın almazken şimdi hiç eksik olmamakla birlikte her gün doya doya tüketmekteyim.

Aslında çok basit ve zahmetsiz bir yöntemle maydanozlarınızı buzdolabınızda uzun süre bozulmadan saklıyabilirsiniz. Hemen bunu nasıl sağlayacağınızı anlatayım…

Maydanoz buzdolabında nasıl saklanır?

  1. İlk başta maydanoz satın alırken biraz seçici olun. Bir göz gezdirip arada solmuş, çürümüş olan parçalar var mı kontrol edin. En diri ve canlı duran demeti seçtiğinize emin olun.
  2. Manav, market veya pazardan aldığınız maydanozlar genelde ıslak ve nemli olur. Bu nemi gidermeniz gerekecektir. Öncelikli olarak maydanozu bağlı tutan lastik veya bağı çıkarıp saplarından bir miktar kesin.
  3. Maydanozun miktarına göre 5-6 parçalık bir kağıt havluyu bir zemine yayıp üzerine eşit dağılacak şekilde maydanozları yayın. İsterseniz aynı şekilde bir başka parça kağıt havlu ile maydanozlarınızın üzerlerini örtebilirsiniz. Bu işlem üzerlerinde kalan ıslaklık ve nemi almaya yarayacaktır.
  4. Bir veya iki saat bu şekilde bekledikten sonra büyükçe bir kavanoza maydanozlarınızı yerleştirip ağzını sıkıca kapayın.
  5. Bu şekilde buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz. 
  6. Kavanoza yerleştirme işleminden önce maydanozlarınızı kesinlikle yıkamayın. Sadece kullanacağınız miktarı kavanozdan çıkarıp her bir kullanım için ayrı yıkamanız maydanozları buzdolabında daha uzun süre muhafaza etmenizi sağlayacaktır.

Bu kadar basit bir yöntemle bozulan maydanoz israfından kurtulmuş olacaksınız ve severek yediğiniz maydanozları uzun süre dolabınızda yemeye hazır şekilde saklayabileceksiniz.

Sizinde farklı işe yarayan yöntemleriniz varsa, bizimle paylaşabilirsiniz. 

Ayrıca aynı yöntemi maydanoz gibi diğer yeşillikleri saklamak içinde kullanabilirsiniz.

Paylas.

Yorum Yap